Pusdiena

No šodienas visiem taksometru šoferiem jābūt reģistrētiem, tomēr to izdarījuši tikai puse

Pusdiena

Spēkā stājas ASV muitas tarifi tērauda un alumīnija importam no ES, Kanādas, Meksikas

Itālija ir tuvu jaunās valdības apstiprināšanai, izbeidzot politisko krīzi

Beidzot panāk vienošanos par Itālijas valdības veidošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Piektdien, 1. jūnijā, amata zvērestu nodos jaunā Itālijas valdība, izbeidzot arī politisko krīzi un uzlabojot arī situāciju eirozonā.

Itālijas prezidents Serdžo Matarella pildīt premjerministra amata pienākumus uzticēja tiesību zinātņu profesoram, juristam Džuzepem Kontem. Viņš ir populistiskās Pieczvaigžņu kustības (M5S) un labējās Līgas koalīcijas izvirzītais kandidāts, kuram pievērsta ne tikai Itālijas, bet visas pasaules uzmanība. Jo nestabilā situācija raisīja bažas par šīs valsts ne tikai politisko, bet arī ekonomisko nākotni, nelabvēlīgi atsaucoties arī uz Eiropas Savienību un eirozonu.

Tagad atkārtoti visa uzmanība pievērsta Kontem, kurš jau vienu reizi kā premjera amata kandidāts bija uzsācis veidot jauno valdību. Taču pēc tam, kad prezidents nepiekrita eiroskeptiskā kandidāta Paolo Savona virzīšanai uz ekonomikas un finanšu ministra amatā, abi politiskie spēki izstājās no turpmākajām sarunām.

Šis bija arī viens no iemesliem, kāpēc izjuka pirmās nopietnās sarunas par valdības izveidošanu starp abiem politiskajiem spēkiem. Tādējādi nevar neņemt vērā, ka

prezidents ir izrādījis lielāku piekrišanu jaunajam Kontes valdības sastāvam, kur Romas Universitātes ekonomikas profesors Džovanni Trija kļuvis par ekonomikas un finanšu ministru, bet ārlietu ministra amatam izraudzīts Enco Moavero Milanezi.

Abi šie kandidāti iestājas un atbalsta Eiropas Savienību.

Tāpat jaunajā valdības sastāvā būs abu visvairāk ieguvušo vēlētāju politisko spēku līderi. Tiek norādīts, ka labējās Līgas līderis Mateo Salvīni ieņems iekšlietu ministra amatu, bet Pieczvaigžņu vadītājs Luidži Di Majo kļūs par darba un ekonomiskās attīstības ministru.

Ne mazāk svarīgi, ka par nestabilo situāciju Itālijā, izteikušās arī Eiropas Savienības amatpersonas un ir pat radušās domstarpības starp parlamenta un komisijas vadītājiem. Tas notika pēc tam, kad Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers pauda tiešu vēstījumu Romai, uzsverot, ka tai ir vairāk pašai jādara un ir mazāk jāvaino bloks jautājumos par bezdarbu un korumpētību savā valstī.

Itālijā kopš marta pēc parlamenta vēlēšanām partijas nespēja vienoties par premjera amata kandidātu, kuram uzticēt valdības veidošanu. Kompromiss tika panākts tikai pēc tam, kad draudēja ārkārtas vēlēšanas, kuras saskaņā ar ekspertu domām, nespētu uzlabot Itālijas situāciju, jo maz ticams, ka tiktu izmainīts spēku samērs parlamentā. Reaģējot uz to, Eiropas Parlamenta prezidents Antonio Tajāni pieprasīja vairākus no šiem komentāriem Junkeram noliegt.

Lai arī Eiropu satrauc notiekošais Itālijā, tomēr tās abu vadošo politisko spēku gan labējās Līgas, gan Pieczvaigžņu kustības kopējā programma neliecina par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības, to skaitā eirozonas pamešanu.

KONTEKSTS:

4.martā notikušajās Itālijas parlamenta vēlēšanās neviena no partijām neguva absolūtu vairākumu. Visvairāk balsu guva "Ziemeļu līga" un "Pieczvaigžņu kustība". Abu minēto radikālo partiju pārstāvji paziņoja par gatavību veidot valdošo koalīciju, kas atteiktos no taupības pasākumiem un palielinātu budžeta deficītu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti