Beidzas pieteikšanās uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas vadītāja amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Trešdien, 8. jūlijā, beidzas kandidātu pieteikšana nākamā Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) ģenerāldirektora amatam. Līdz šim savas kandidatūras izvirzījušas piecas organizācijas dalībvalstis, taču starp tām nav neviena Eiropas Savienības (ES) valsts. Kā norāda komentētāji, jaunajam PTO vadītājam nāksies domāt gan par organizācijas tēla atjaunošanu, gan par nopietnām reformām laikā, kad pasaulei priekšā stāv atkopšanās no koronavīrusa radītās krīzes.

Beidzas pieteikšanās uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas vadītāja amatu
00:00 / 05:30
Lejuplādēt

Nepieciešamība izvēlēties jaunu PTO vadītāju radās maija vidū, kad negaidīti par savu atkāpšanos no amata paziņoja līdzšinējais organizācijas ģenerālsekretārs Robertu Azevedu. Viņš PTO bija vadījis kopš 2013. gada, un viņa otrajam pilnvaru termiņam bija jānoslēdzas vien nākamā gada augustā.

Savu atkāpšanos Azevedu skaidroja ar personiskiem iemesliem, noliedzot spekulācijas par iespējamām veselības problēmām vai citām politiskām ambīcijām.

Savā uzrunā dalībvalstu pārstāvjiem Azevedu uzsvēra, ka laikā, kad PTO sāk veidot politisko dienaskārtību pēckrīzes laikam, to vislabāk būtu darīt jaunā ģenerāldirektora vadībā.

Televīzijas kanāla "France24" biznesa redaktore Keita Mūdija norādīja, ka Azevedu valdīšanas laikā PTO ir zaudējusi savu ietekmi: "Viņa vadības laikā Pasaules Tirdzniecības organizācijai ir bijušas grūtības saglabāt savu ietekmi, jo starptautiskais tirdzniecības saspīlējums ir pieaudzis. Daļu no šī saspīlējuma ir veicinājusi Donalda Trampa administrācija, bet ne visu. Organizācijas ietekmīgākā nodaļa – apelācijas tiesa – faktiski jau gadu ir paralizēta, jo ASV atsakās apstiprināt tās tiesnešus. Taču identitātes krīze ir meklējama dziļāk. Pasaules Tirdzniecības organizācija nav bijusi spējīga pārraudzīt nozīmīgas pārmaiņas globālajā regulējumā, piemēram, Dohas sarunas beidzās bez rezultātiem. Tāpat gadiem nav izdevies noslēgt nevienu Pasaules Tirdzniecības organizācijas paspārnē esošu starptautisku līgumu."

Par Robertu Azevedu aiziešanu no amata gandarījumu paudis Donalds Tramps, kurš asi kritizējis PTO, piemēram, par neizlēmīgu vēršanos pret Ķīnu.

Taču Robertu Azevedu uzsver, ka atbildība būtu jāuzņemas arī pašām dalībvalstīm: "Pasaules Tirdzniecības organizācija nav futbola tiesnesis, kas iepūš svilpē, kad redz kādu pārkāpumu. Dalībvalstīm pašām ir vienai otra jāpieskata. Beigu beigās viņi var apstrīdēt to, ko dara otrs, tad var iejaukties Pasaules Tirdzniecības organizācija. Taču mums nav ne mandāta, ne varas teikt cilvēkiem, kā viņiem uzvesties. Protams, ar šādām pilnvarām mēs darītu daudz vairāk, jo šie dažādie tirdzniecības konflikti veicina neskaidrību un palēnina globālo ekonomiku. Organizācija dara savu darbu, taču tā nav burvis, kas atrisinās saspīlējumu. Mēs nevaram paraut globālos līderus aiz auss un teikt: "Tu nepareizi uzvedies!". Mēs to nevaram," uzsvēra Azevedu.

Kā norāda virkne komentāru, tieši PTO reformēšana būs viens no galvenajiem ģenerāldirektora uzdevumiem. Šis atlases process nav viegls, jo dalībvalstis tradicionāli ņem vērā kandidāta izcelsmes valsti, tās iekšzemes kopproduktu un arī kandidāta dzimumu, bet tagad vēl klāt nākuši koronavīrusa krīzes radītie izaicinājumi. Līdz šodienai savus kandidātus bija izvirzījušas Meksika, Nigērija, Ēģipte, Moldova un Dienvidkoreja. Savas ambīcijas uz šo posteni neslēpj arī vairāki Lielbritānijas pārstāvji. Galu galā, Lielbritānija drīzumā pilnībā saraus savas attiecības ar ES un Londona vairākkārt ir uzsvērusi nepieciešamību veidot turpmākās tirdzniecības attiecības ar pārējo pasauli, balstoties tieši uz PTO noteikumiem.

Par vienu no reālākajiem britu kandidātiem tiek minēts bijušais ES tirdzniecības komisārs Pīters Mendelsons, kurš pašlaik darbojas britu Lordu palātā.

Mendelsons uzskata, ka viņa politiskā pieredze būtu ievērojama priekšrocība: "Manuprāt, Pasaules Tirdzniecības organizācija ir nonākusi krustcelēs. Tā ir nospiesta uz ceļiem, un tai ir jāpalīdz piecelties. Tas nav darbs tehnokrātam vai diplomātam, bet gan praktizējošam politiķim. Organizācija ir jāglābj no tās iekšējo pretrunu sloga, un to ir iespējams izdarīt, un tas ir jāizdara, ja mēs vēlamies uz noteikumiem balstītu globālu sistēmu un konkurējošu interešu pārvaldību tajā. Šai uz vienprātību balstītajai organizācijai Ženēvā ir nepieciešama svaiga vīzija un jauns virziens. Manuprāt, ir daži cilvēki, kas to varētu nodrošināt, un man gribētos domāt, ka esmu viens no viņiem. Taču mani pašlaik nav nominējusi mana britu valdība."

Par labu Mendelsona kandidatūrai varētu runāt viņa bagātīgā pieredze ES struktūrās. Tas varētu nodrošināt arī Eiropas valstu atbalstu, jo ES kopēju kandidātu PTO ģenerāldirektora amatam nav virzījusi. Šādu iespēju gan apsvēra pašreizējais ES tirdzniecības komisārs Fils Hogans no Īrijas, taču pēc aizrādījumiem no Eiropas Komisijas puses viņš savas kandidatūras izvirzīšanu tomēr atsauca, solot visu uzmanību pievērst Eiropas ekonomikas atveseļošanai pēckrīzes laikā.

Azevedu pilnvaras beigsies 31. augustā, un ir cerība, ka jaunais PTO ģenerālsekretārs amatā varētu stāties jau septembra sākumā. Taču ļoti iespējams, ka krīzes apstākļu dēļ šis process varētu ieilgt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti