Dienas notikumu apskats

Kučinskis aizvadījis pirmo vizīti NATO premjerministra amatā

Dienas notikumu apskats

Būvvalde bezspēcīga liegt iedzīvotājiem atrasties graustos

ES līderi tiekas samitā Briselē, lai vienotos ar Turciju par migrācijas ierobežošanu

«Bēgļu krīze»: ES līderi mēģina vienoties par kompromisu sarunās ar Turciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) līderi ceturtdienas, 17.marta, vakarā tiekas samitā Briselē, lai mēģinātu panākt vienprātību par vienošanos ar Turciju migrācijas ierobežošanai.

Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks atzina, ka ir „vairāk piesardzīgs nekā optimistisks” par sarunām, kurām vēlāk pievienosies arī Turcijas premjers. Joprojām ir atklāti jautājumi par pretrunīgi vērtēto vienošanās priekšlikumu likumību, un iebildumus izteikušas arī atsevišķas dalībvalstis. 

ES valstu līderi ceturtdienas vakarā sapulcējušies Briselē uz samitu, lai apspriestu piedāvāto vienošanos ar Turciju par migrācijas krīzes iegrožošanu. Saskaņā ar pagājušajā nedēļā atklātībā nonākušajiem ierosinājumiem, Turcija uzņemtu atpakaļ visus migrantus un patvēruma meklētājus, kas ieradīsies Grieķijas salās pēc vienošanās noslēgšanas. Bet ES par katru atpakaļ nosūtīto sīrieti uzņemtu vienu sīrieti no bēgļu nometnēm Turcijā.

Tāpat Ankara vēlas papildu finansiālo atbalstu, jaunu sadaļu atvēršanu sarunās par iestāšanos ES, kā arī vīzu režīma liberalizāciju Turcijas pilsoņiem ceļošanai uz kopienu.

Tomēr priekšlikumi šādas vienošanās noslēgšanai ir pretrunīgi vērtēti, un potenciālo vienošanos par visu migrantu un patvēruma meklētāju sūtīšanu atpakaļ uz Turciju kritizējušas starptautiskās cilvēktiesību organizācijas, brīdinot, tas var būt pretrunā starptautiskajām tiesībām.

Arī atsevišķas kopienas dalībvalstis paudušas neapmierinātu ar atsevišķiem priekšlikumiem. Piemēram, vienošanos draudējusi bloķēt Kipra, kurai jau gadu desmitiem ir nesaskaņas ar Turciju par salas statusu, kas ir sadalīta Kipras grieķi un turku daļās. Ceturtdien, ierodoties Briselē, Kipras Republikas prezidents Niks Anastasiads gan paziņoja, ka kompromiss ir iespējams.

Eiropadomes priekšsēdētājs Tusks savukārt paziņoja, ka ir „vairāk piesardzīgs nekā optimistisks” par iespējām samita laikā panākt vienošanos par migrācijas ierobežošanas priekšlikumiem. Viņš uzskaitīja kopienas valstu līderu sarunu pamatprincipus.

"Pirmkārt, vienošanās tekstam ir jābūt pieņemamam visām 28 dalībvalstīm neatkarīgi no tā, vai tās ir lielas vai mazas. Otrkārt, vienošanās saturam ir pilnībā jāatbilst Eiropas Savienības un starptautiskajiem likumiem. Un treškārt – tam ir efektīvi jāpalīdz atrisināt migrācijas krīze. Tikai tad, ja mēs visi strādājam kopā saskaņoti un saglabājam mieru, mēs gūsim panākumus.

Es esmu piesardzīgi optimistisks. Bet atklāti runājot – vairāk piesardzīgs nekā optimistisks," atzina Tusks.

Pēc ceturtdienas vakara ES valstu līderu sarunām un diskusijām piektdien, 18.martā, no rīta Briselē paredzēta tikšanās ar Turcijas premjerministru Ahmetu Davutoglu, lai turpinātu apspriest iespējamās vienošanās detaļas.

Kopš pagājušā gada sākuma ES dalībvalstī Grieķijā pārsvarā no Turcijas ieradušies vairāk nekā miljons migrantu un patvēruma meklētāju, no kuriem liela daļa ir sīrieši. Bet kopš šī gada sākuma Grieķijā ieradušies jau aptuveni 140 000 patvēruma meklētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti