Sadaļas Sadaļas

Bēgļu dēļ slēdz Budapeštas dzelzceļa staciju

Milzīgā nelegālo imigrantu pieplūduma dēļ Ungārijas varas iestādes slēgušas Budapeštas dzelzceļa staciju. Tikmēr pirmdien, 31.augustā, no tās izlaistie bēgļi sasnieguši galamērķus Austrijā un Vācijā.   

Ungārijā saistībā ar nelikumīgu bēgļu pārvadāšanu aizturēts kāds Latvijas nepilsonis. To apstiprina Latvijas Ārlietu ministrija, taču plašāka informācija par to, kuras valsts bēgļus aizturētais pārvadājis un vai viņam piemērots drošības līdzeklis, netiek sniegta.

Saskaņā ar Eiropas Savienībā spēkā esošajiem Dublinas nosacījumiem, nelegālajiem imigrantiem jālūdz patvērums pirmajā bloka dalībvalstī, kur viņi nonāk. Pa Vidusjūru bēgļi visbiežāk nonāk Itālijā un Grieķijā, bet pa sauszemi, pa tā saucamo Balkānu koridoru -  Ungārijā. Augustā vien šajā valstī ieradušies vismaz 50 tūkstoši nelegālo imigrantu, no kuriem vairākums vēlas doties tālāk uz Eiropas Savienības rietumvalstīm.

Otrdien Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā izveidojusies ārkārtas situācija. Simtiem nelegālo imigrantu jau atkal mēģināja iekāpt vilcienos uz Austriju un Vāciju, tādēļ varas iestādes nolēmušas evakuēt un slēgt Budapeštas centrālo dzelzceļa staciju.

Vairāki simti migrantu un bēgļu protestēja pie dzelzceļa stacijas Budapeštā pēc tam, kad policija viņus izraidīja no ēkas un neļāva iekļūt atpakaļ, līdz ar to bloķējot mēģinājumus tālāk caur Austriju doties uz Vāciju.

„Minhene! Minhene!,” „Vācija! Vācija!”-  skandēja vairāki simti migrantu un bēgļu pie Budapeštas Keleti dzelzceļa stacijas ieejas durvīm. Vairāki rokās turēja vilciena biļetes, pieprasot, lai stacijas durvis atkal tiek atvērtas un viņiem ļauj turpināt ceļu.

Otrdien no rīta Budapeštas galvenā starptautiskā dzelzceļa stacija bija likusi visiem ēkā esošajiem cilvēkiem to pamest. Skaļruņos teica, ka līdz turpmākam paziņojumam no šīs stacijas neizbrauks un tajā nepienāks neviens vilciens. Vairāki simti policistu cilvēkus izvadīja no stacijas.

Drīz dzelzceļa stacija atkal atvērās, bet tikai tiem, kas nav migranti. Policija bloķēja ēkas ieejas, viņiem neļaujot atgriezties. Tādēļ vairāki simti aiz stacijas durvīm palikušo migrantu sarīkoja demonstrāciju. Tā bija miermīlīga un sadursmju nebija. 

Zīmīgi, ka nelegālie ceļotāji Budapeštas dzelzceļa stacijā bija iestrēguši vairākas dienas, taču pirmdien drošības spēku stacijā nebija, un tūkstošiem imigrantu sakāpa vilcienos uz Vīni, Minheni un Berlīni.

Drīz pēc tam vairāk nekā 200 imigranti no vilcieniem uz Vāciju izsēdināti Čehijā. Bet Austrijas galvaspilsētā ieradās 3650 imigrantu, kas ir lielākais skaits vienas dienas laikā šogad. Vairumam no viņiem policija nestājās ceļā, un viņi devās tālāk. Tādējādi divarpus tūkstoši cilvēku nonāca Vācijas pilsētā Minhenē.

Augustā Ungārijā ieradušies vismaz 50 tūkstoši bēgļu un migrantu, no kuriem vairums cenšas doties tālāk. Ceturtdien vizītē Briselē ieradīsies Ungārijas premjers Viktors Orbans. Viņš tiksies ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru, un tā būs iespēja detalizēti noskaidrot, kāda veida palīdzību Eiropas Savienība var piedāvāt Budapeštai, norādīja Eiropas Komisijas preses pārstāve Nataša Berto.

„Tā būs iespēja pārrunāt jautājumus par migrāciju un ko Eiropas Komisijas var darīt, lai palīdzētu Ungārijai, tā kā mēs apzināmies, ka Ungārija atrodas ļoti nopietnā un spiedīgā situācijā,” sacīja Berto.

Tikmēr desmitiem tūkstošu cilvēku baltās drēbēs pirmdien izgāja ielās Vīnē, lai paustu savu atbalstu bēgļiem. Demonstranti aicināja cienīt imigrantus un izturēties pret tiem taisnīgi. Aizstāvji skandēja lozungus – cilvēktiesībām nav robežu un cilvēks nevar būt nelegāls.

Šogad jau vairāk nekā 350 tūkstoši migrantu un bēgļu šķērsojuši Vidusjūru, lai nokļūtu Eiropā, šodien jaunākos datus publicēja ANO Starptautiskā migrācijas organizācija. Vairums ieradušies Grieķijā - 235 tūkstoši - tas ir vairāk nekā migrantu skaits, kas Vidusjūru šķērsoja visa pagājušā gada laikā. Itālijā ieradušies 115 tūkstoši cilvēku. Grieķijā vairums ir patvēruma meklētāji no Sīrijas, bēgot no kara, bet Itālijā saraksta augšgalā ir eritrejieši.

Mēģinot šķērsot Vidusjūru, šogad bojā gājuši jau vairāk nekā 2600 cilvēku.

Eiropā lielā bēgļu plūsma tiek saistīta ar nerimstošajiem konfliktiem gan Sīrijā, gan daudzās Āfrikas valstīs. Taču šo procesu vēl sarežģītāku padara kontrabandisti, kuri, īpaši Lībijas krastos, par bargu naudu pārdod vecas laivas glābiņu meklējošajiem un cilvēku pilnas sūta tās ūdeņos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt