Pusdiena

Partiju priekšvēlēšanu programmās ietverti arī neizpildāmi solījumi

Pusdiena

Patērētāju tiesību aizsargi: Gaisa trases Latvijā ir drošas apmeklētājiem

Baznīcas pētījums: 70 gados vācu katoļu garīdznieki seksuāli izmantojuši 3600 bērnus

Baznīcas pētījums: 70 gados vācu katoļu garīdznieki seksuāli izmantojuši 3600 bērnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Gandrīz 70 gadu laikā katoļu baznīcas garīdznieki Vācijā seksuāli izmantojuši vairāk nekā 3600 bērnu un nepilngadīgo, liecina vācu mediju rīcībā nonākušais pētījumus, kuru bija pasūtījusi pati katoļu baznīca. Tā par ziņojumā secināto pauda „nožēlu un kaunu”.

ĪSUMĀ:

  • No 1946. līdz 2014.gadam Vācijā priesteri seksuāli izmantojuši 3677 bērnus.
  • Upuri bija 13 gadus veci un jaunāki, lielākoties – zēni.
  • Garīdzniekus – varmākas baznīca pārcēla uz citām draudzēm, sodīja tikai katru trešo.
  • 38% apsūdzēto stājās civiltiesas priekšā.
  • Daudzi dokumenti iznīcināti vai manipulēti – upuru skaits varētu būt lielāks.
  • Baznīca pauž „nožēlu un kaunu” par pētījumā secināto.

Vācijā laikā no 1946. līdz 2014. gadam katoļu priesteri vērsuši seksuālu vardarbību pret 3677 nepilngadīgajiem. Par to trešdien ziņoja vācu mediji, atsaucoties uz pētījumu, ko bija pasūtījusi pati Vācijas Katoļu baznīca, un to bija paredzēts publicēt pēc pāris nedēļām.

Seksuālajos uzbrukumos šajā gandrīz 70 gadu periodā bijuši iesaistīti gandrīz 1700 garīdznieku, atsaucoties uz dokumentu, vēsta izdevums “Spiegel”. Vairāk nekā puse upuru ļaunprātīgās izmantošanas brīdī bija 13 gadus veci vai jaunāki, lielākā daļa – zēni.

Par nodarījumiem apsūdzētie garīdznieki bieži tika pārcelti uz citām draudzēm, tām nesniedzot informāciju par apsūdzībām, kas pret viņiem vērstas.

Tikai pret katru trešo apsūdzēto priesteri tika uzsākta baznīcas iekšējā disciplinārlieta, ziņo laikraksts “Die Zeit”, arī atsaucoties uz šo pašu pētījumu. Vienlaikus tikai 38% apsūdzēto stājās civiltiesu priekšā pēc upuru vai viņu ģimeņu iesniegtām apsūdzībām.

Baznīcas pasūtītais pētījums balstīts uz 38 000 dokumentiem no 27 Vācijas diecēzēm. Tāpat norādīts, ka daļa dokumentu bijuši „iznīcināti vai manipulēti”, un brīdināts, ka līdz ar to vardarbības gadījumu skaits var būt lielāks.

Baznīca pauž „nožēlu un kaunu” par pētījumā secināto. Tā paziņoja baznīcas Vācijā runasvīrs, bīskaps Stefans Akermans. Viņš norādīja, ka pasūtītā pētījuma mērķis bija izgaismot „šo baznīcas tumšo pusi to cilvēku dēļ, kurus tas skāris”, kā arī, lai pati baznīca redzētu savas „kļūdas un darītu visu, lai tās neatkārtotos”.

Bīskaps Akermans arī pateica, ka ziņojums nopludināts presei, pirms ar to bija iespēja iepazīties pašai baznīcai.

Saskaņā ar viņa teikto baznīca ap sākotnēji plānoto ziņojuma publicēšanas laiku vēlāk septembrī plānoja izveidot palīdzības tālruņa līnijas cilvēkiem, kurus tas skāris.

Pēdējos gados katoļu baznīca piedzīvojusi virkni skandālu, nākot gaismā ziņām par garīdznieku pastrādātiem seksuāliem uzbrukumiem pēdējās desmitgadēs. Augustā baznīcu satricināja ziņojums Amerikas Savienotajās Valstīs, kurā Pensilvānijas štatā par seksuālu vardarbību pret vairāk nekā 1000 nepilngadīgajiem 70 gadu laika apsūdzēti vairāk nekā 300 priesteri. 

Augustā vairāk nekā miljardu lielajai pasaules katoļu kopienai adresētā vēstulē pāvests Francisks atzina, ka baznīca „pārāk ilgi ignorējusi” bērnu seksuālās izmantošanas problēmu. Trešdien Vatikāns paziņoja, ka februārī pāvests Francisks sasauks pasaules bīskapu konferenci, lai diskutētu par veidiem, kā „aizsargāt nepilngadīgos”. Pāvesta īpaši izveidota komisija šajā jautājumā paziņojusi, ka cīņai pret vardarbību ir jābūt baznīcas prioritātei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti