Bažījās par Ukrainas bēgļu nokļūšanu seksuālo izmantotāju un cilvēku tirgotāju nagos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Turpinoties Krievijas izvērstajam karam Ukrainā, no valsts turpina izbraukt tūkstošiem bēgļu. Ukrainu pametušo cilvēku skaits tuvojas pieciem miljoniem. Lielākā daļa devusies uz Poliju. Šiem bēgļiem nepieciešama dažāda palīdzība, un būtiska ir kļuvusi arī šo cilvēku informēšana par dažādiem drošības riskiem

Proti, vairākas aģentūras, nevalstiskās organizācijas, arī politiķi, cēluši trauksmi par seksuālas izmantošanas, vardarbības un cilvēku tirdzniecības riskiem, kam pakļauti bēgļi. Īpaši sievietes un bērni.

Bažījas par Ukrainas bēgļu nokļūšanu seksuālo izmantotāju un cilvēku tirgotāju nagos
00:00 / 05:31
Lejuplādēt

Kā norāda ANO Bēgļu aģentūra, ar dzimumu saistītas vardarbības, cilvēku tirdzniecības, psiholoģisku traumu un ģimeņu nošķiršanas risks konfliktu laikā palielinās. Bet, ņemot vērā to, ka šajā konkrētajā gadījumā bēgļu vidū ir tik liels sieviešu un bērnu īpatsvars un daudzi bērni no kara aizbēguši vieni, šie riski ir daudz augstāki. Aptuveni 90% cilvēku, kas bēg no Ukrainas pāri robežām, ir sievietes un bērni. Cik daudz ukraiņu sieviešu un bērnu varētu būt kļuvuši par cilvēku tirdzniecības upuriem, nav iespējams noteikt, norādīja ANO. Pagaidām zināmo gadījumu, par laimi, esot maz.

"Situācijai kļūstot izmisīgākai, cilvēku tirdzniecības risks pieaug. Īpaši apdraudētas ir jaunas sievietes un nepavadīti pusaudži. Es aicinu visas valstis palielināt centienus cilvēku tirdzniecības apkarošanā un izsaku atzinību visām uzņēmējvalstīm par sadarbību profilakses jomā," sacīja ANO pārstāve Sima Bahū.

Savukārt Eiropas Savienības (ES) iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone norādījusi, ka jau pirms kara cilvēku kontrabandas ziņā Ukrainas pilsoņi bija ES pirmajā pieciniekā, proti, bija vieni no tiem, kas no tās cieta visvairāk.

"Jau pēc dažām dienām, kad sākās karš, mēs aktivizējām mūsu cilvēku tirdzniecības apkarošanas koordinatoru tīklu starp visām dalībvalstīm. Esam aktivizējušies arī no Eiropola puses. Tātad policija pie tā strādā, gan sniedzot informāciju cilvēkiem, gan arī pārbaudot automašīnas, kas ierodas pēc cilvēkiem. Taču ir svarīgi arī iegūt informāciju tieši no bēgļiem," teica Jūhansone.

ANO aģentūra norādīja, ka tā kopā ar nevalstiskajām organizācijām un vietējiem partneriem cenšas stiprināt valstu kapacitāti cīņā ar risku novēršanu.

Cilvēku tirdzniecības un seksa kontrabandistiem šī krīze ir lieliska izdevība. Bēgļu ir daudz, tāpat arī dažādu organizāciju un brīvprātīgo, kas bēgļiem cenšas palīdzēt, tādēļ noziedznieki dažādos veidos cenšas saplūst ar pūli, cenšas maskēties, uzdodoties par kādu palīdzības sniedzēju.

Lai mazinātu riskus, bēgļi tiek brīdināti par noziedzniekiem, kuri var mēģināt izmantot cilvēku neaizsargātību vai pievilināt tos ar solījumiem par bezmaksas transportu, izmitināšanu, nodarbinātību vai cita veida palīdzību.

Cilvēki tiek aicināti ceļot grupās un kāpt tikai autobusos, nevis privātajos transportlīdzekļos. Lai gan bēgļu plūsma vairs nav tik ļoti intensīva, riski saglabājas augsti un tie pastāv vairākās valstīs, galvenokārt, Polijā, jo tur ir vislielākais bēgļu skaits. 

"Viena no lietām, par ko vēlējāmies būt droši, ir, ka cilvēkiem, kamēr viņi šeit uzturas, ir pieejama informācija par to, ko viņi var sagaidīt šajā robežas pusē un ko viņiem vajadzētu un nevajadzētu darīt, lai sevi pasargātu. Piemēram, viņiem nevajadzētu doties braucienos ar svešiniekiem, nevienam nevajadzētu atdot savus dokumentus un viņiem būtu jāzina, ka visa palīdzība ir par brīvu," klāstīja Polijā esošais ANO aģentūru pārstāvošais vecākais ārkārtas koordinators Aleksandrs Munts.

Bēgļi pie Ukrainas robežas Polijas pusē meklē transportu uz drošu galamērķi Eiropā. "Ja bēgļi ir vieni un viņiem ir jāatrod izeja no valsts uz kādu galamērķi, pastāv risks, ka viņus uzņems vai savervēs nepareizie cilvēki," par riskiem stāstīja nevalstiskās organizācijas "Cilvēku tirdzniecības apkarošanas centrs" vadītāja Trīne Ingemansena.

Dānis Kristians Linnemans strādā par koordinatoru vienā no Polijas bēgļu centriem. Pārbauda šoferus, kuri piedāvā aizvest cilvēkus. Viņš vēlas, lai Dānijas valdība sūta autobusus, lai palīdzētu atvieglot situāciju. Gandrīz katru dienu nākas runāt ar privātajiem šoferiem, kuri šeit ir ieradušies, viņš stāstīja. Savukārt brīvprātīgais Viliams Lauderdeils vienā no Polijas dzelzceļa stacijām informē bēgļus par drošības riskiem.

"Mēs vēlamies, lai cilvēki, kuri piedāvā braucienus, tiktu strikti reģistrēti, lai mēs varētu izsekot tiem, kas piedāvā šādus braucienus," norādīja brīvprātīgais.

Apdraudēti ir ne tikai tie, kas jau no valsts ir izkļuvuši. Ukrainā bērnunamos, internātskolās vai invalīdu aprūpes centros atrodas vairāk nekā 100 000 bērnu. Tas ir lielākais skaits visā Eiropā, liecina ANO Bēgļu aģentūras dati.

Kopš 24. februāra vismaz 8000 aprūpē esošu nepilngadīgo ir nogādāti uz ārzemēm vai pārvietoti Ukrainas robežās. Aptuveni 31 000 ir atdoti saviem vecākiem, un amatpersonas lēsušas, ka vismaz 2500 ir iesprostoti aktīvās kaujas zonās un ir jāevakuē, kas ir sarežģīts uzdevums. Riskam kļūt par cilvēku tirdzniecības upuriem tagad ir pakļauti arī šie bērni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti