Barrozu apšauba neatkarīgas Skotijas dalību ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Gadījumā, ja Skotija atšķelsies no Lielbritānijas, iestāties ES tai būs ļoti grūti. Šādu negaidītu komentāru izteicis Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu.

„Skotijai, ja tā kļūs par neatkarīgu valsti, būs ļoti grūti un faktiski neiespējami pievienoties Es,” tā intervijā raidorganizācijai BBC atzinis Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu.

Viens no argumentiem – Skotijai būs jāiegūst visu pārējo dalībvalstu un, protams, arī Lielbritānijas atbalsts.

Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu komentāru par Skotiju sniedzis viesodamies raidorganizācijas BBC diskusiju programmā. Barrozu atzinis, ka pagaidām šis ir hipotētisks jautājums, taču viņš prognozē, ka Skotijai, kā neatkarīgai valstij būs milzīgas grūtības kļūt par ES dalībvalsti tieši tādēļ, ka tā būs atdalījusies no citas ES dalībnieces, proti, no Lielbritānijas.

„Protams, būs ārkārtīgi grūti saņemt atbalstu no visām pārējām dalībvalstīm jaunai dalībniecei, kas būs atdalījusies no kādas citas dalībvalsts. Mēs esam redzējuši, ka Spānija, piemēram, nav atzinusi arī Kosovas neatkarību, kas kaut kādā ziņā, ir līdzīgs gadījums. Tādēļ es domāju, ka tas būs ārkārtīgi grūti, ja ne neiespējami. Taču tas būs britu un skotu rokās izlemt savu nākotni,” sacīja Barrozu.

Uz šiem Barrozu vārdiem ar neslēptu sašutumu reaģējis Skotijas finanšu ministrs Džons Svinnijs, komentējot dzirdēto BBC.

„Manuprāt, prezidenta Barrozu piezīmes ir vērtējamas kā diezgan nejēdzīgas. Īpaši tas, ka viņš salīdzina Skotiju ar Kosovu. Skotija ir bijusi ES dalībvalsts jau 40 gadu. Un tas ko mēs piedāvājam ir, lai Skotija turpinātu būt ES dalībvalsts arī pēc neatkarības,” teica Svinnijs.

Viņš arī noraidīja iespēju, ka Spānija, kura pati risina līdzīgas atdalīšanās problēmas ar Kataloniju, iebilstu pret Skotijas vēlmēm, jo līdz šim Spānijas valdība paudusi, ka nestāsies pretī skotu neatkarības centieniem, ja vien Skotija spēs panākt vienošanos ar Lielbritāniju.

Taču briti joprojām izrāda sīvu pretestību. Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns pavēstījis, ka ja Skotija pasludinās neatkarību no Lielbritānijas, tai nebūs nekādu tiesisku iemeslu izmantot britu mārciņu. Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons aicināja britus pārliecināt ģimenes locekļus un draugus Skotijā balsot pret neatkarības pasludināšanu.

Pēc aptauju datiem, Skotijas neatkarību šobrīd atbalsta 34% respondentu, bet 52% ir pret.

Referendums notiks 18. septembrī, un skotiem ar „jā” vai „nē” būs jāatbild uz jautājumu "Vai Skotijai jākļūst par neatkarīgu valsti?"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti