Barnjē: Pilsoņu tiesības Lielbritānijā būs prioritāte arī pie «Brexit» bez vienošanās

Jau pirmdien būs zināms, kurš varētu kļūt par nākamo Lielbritānijas premjeru. Vairums paredz uzvaru bijušajam ārlietu ministram Borisam Džonsonam. Viņa sāncensis uz šo amatu ir šā brīža ārlietu ministrs Džeremijs Hants. Priekšvēlēšanu diskusijās Džonsons ir norādījis, ka viņa vadībā Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības 31. oktobrī arī tad, ja vienošanās ar bloka valstīm netiks noslēgta. Hants bija piesardzīgāks un pauda gatavību nedaudz atlikt aiziešanas datumu, ja tas būs nepieciešams. 

Vairums paredz uzvaru Džonsonam. Līdz ar to, ir krietni palielinājusies arī iespēja, ka “Brexit” tomēr varētu notikt bez vienošanās.  

Kopš Terēza Meja paziņoja par atkāpšanos no premjeres amata, nekāda virzība izstāšanās procesā būtībā nenotiek. Tomēr līdz 31. oktobrim paliek arvien mazāk laika.

Kā Džonsona nākšana pie varas varētu ietekmēt Lielbritānijas izstāšanās procesu, ekskluzīvā intervijā Latvijas Radio trešdien Strasbūrā komentēja Eiropas Savienības galvenais izstāšanās sarunu vadītājs Mišels Barnjē, kurš ceturtdien ierodas ar vizīti Rīgā.

Barnjē: Pilsoņu tiesības Lielbritānijā būs prioritāte arī pie «Brexit» bez vienošanāsArtjoms Konohovs

Jūs dodaties uz Rīgu, lai tiktos ar premjerministru. Latviešiem viens no būtiskākajiem jautājumiem ir mūsu tautiešu tiesību aizsardzība, it sevišķi gadījumā, ja Lielbritānija pamet bloku bez vienošanās. Vai Eiropa ir gatava aizsargāt pilsoņu tiesības arī tad, ja notiek izstāšanās bez vienošanās?

Pirmkārt es gribu uzsvērt, ka es turpinu strādāt, lai panāktu vienošanos. Divu gadu garumā tas ir bijis mūsu galvenais mērķis – panākt, lai Lielbritānijas izstāšanās notiktu pārdomāti un saskaņā ar iepriekš izstrādāto plānu. Kad mēs sākām darbu pie izstāšanās līgumā, mēs uzreiz vienojāmies ar Terēzu Meju un visu Lielbritānijas valdību, ka pilsoņu tiesību aizsardzība ir mūsu galvenā prioritāte, tas ir pirmais jautājums, kas būtu jāatrisina.

Tādēļ labākais veids, kā aizsargāt to latviešu tiesības, kuri dzīvo Lielbritānijā, vai to britu tiesības, kuri dzīvo Latvijā vai jebkurā citā Eiropas Savienības valstī, ir īstenot dzīvē jau panākto vienošanos.

Tomēr, ja notiek izstāšanās bez vienošanās - un te es gribu skaidri pateikt, ka tā nav un nekad nebūs Eiropas izvēle, bet nevar izslēgt, ka šādu ceļu izvēlēsies iet Lielbritānija, - arī šādā gadījumā pilsoņu tiesību aizsardzība būs mūsu prioritāte.

Šādā gadījumā mums būs jāstrādā ar visu dalībvalstu valdībām, lai nodrošinātu pilsoņiem nepieciešamās garantijas.

Protams, šādā situācijā pastāvēs jau pavisam citi nosacījumi nekā tad, ja izstāšanās notiek saskaņā ar vienošanos. Bet es varu vēlreiz atkārtot, ka šis jautājums ir un paliek mūsu prioritāte.

Papildus pilsoņu tiesību aizsardzībai, kas ir būtiska ne tikai Eiropas Komisijai, bet arī Eiropas Parlamentam, ir arī daudzi citi nozīmīgi jautājumi, ko es gatavojos apspriest savas vizītes laikā. Rīgā man ir paredzēta tikšanās ar premjerministru Krišjāni Kariņu.

Šādos braucienos pa dažādām Eiropas galvaspilsētām es skaidroju mūsu nostāju gan nacionālā parlamenta deputātiem, gan visām citām iesaistītām pusēm.

Boriss Džonsons, visticamāk, pirmdien kļūs par jauno Lielbritānijas premjeru. Vai jūs satrauc, ka tas varētu palielināt iespēju, ka Lielbritānija pamet Eiropas Savienību bez vienošanās? Vai Jūs esat gatavs ar viņu sadarboties?

Es negribu komentēt Lielbritānijas iekšpolitiku. Jau no paša sākuma esmu teicis, ka nevēlos spekulēt par Lielbritānijas iekšējiem jautājumiem. Es cienu šo valsti un tās politiskos procesus, kas ir visnotaļ aktīvi. Ir skaidrs, ka mēs esam gatavi strādāt ar jebkuru Apvienotās Karalistes valdību. Tomēr mūsu nostāja paliek nemainīga, jo tādu mandātu man ir piešķīruši bloka dalībvalstu vadītāji.

Mēs esam gatavi strādāt pie izmaiņām politiskajā deklarācijā par nākotnes attiecībām, bet izstāšanās līgums netiks grozīts.

Mūsu mērķis ir panākt, lai izstāšanās notiktu pārdomāti un saskaņā ar vienošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti