Barnjē: ES neatbalstīs Mejas «Brexit» plānu B

Eiropas Savienība (ES) nav gatava atbalstīt britu premjerministres piedāvāto “Brexit” plānu B. Par to paziņojis Eiropas galvenais “Brexit” sarunvedējs Mišels Barnjē. Viņš gan pieļauj, ka attieksme varētu mainīties, ja mainās arī pašu britu ambīcijas. Tikmēr Terēza Meja parlamentā kārtējo reizi apstiprinājusi, ka savas sarkanās līnijas mainīt negatavojas un iestājas pret “Brexit” sarunu procesa pagarināšanu.

ES neatbalstīšot Mejas "Brexit" plānu B Uģis Lībietis

Lielbritānijas aiziešanai no Eiropas Savienības pašlaik ir tikai trīs iespējamie scenāriji: ar vienošanos ar Briseli, bez vienošanās, vai arī “Brexit” nenotiek vispār. Šādu viedokli trešdien, 23. janvārī, atbildot uz Lielbritānijas parlamenta deputātu jautājumiem, paudusi britu premjerministre Terēza Meja.

 Šādu izteikumu dēļ kārtējo reizi izvērtusies visai asa vārdu apmaiņa starp Meju un opozīcijā esošo leiboristu līderi Džeremiju Korbinu, kurš joprojām pieprasa izslēgt iespēju pamest Eiropas Savienību bez vienošanās. Korbins arī apsūdzējis premjerministri par pārāk aizvērtu citām iespējām, piemēram, leiboristu piedāvātajai muitas savienībai ar Eiropas Savienību.

Meja gan atbildējusi ar kritiku, apsūdzot Korbinu par nevēlēšanos iesaistīties dziļākās diskusijās: “Es, mana kabineta locekļi un visa valdība pašlaik aktīvi strādājam pie tā, lai Lielbritānija pamestu Eiropas Savienību ar vienošanos. Un tas ir veids, kā izvairīties no bez-vienošanās scenārija. Es esmu vēlējusies tikties un esmu sēdusies pie sarunu galda ar parlamentā pārstāvēto partiju locekļiem, lai meklētu veidus, kā iegūt atbalstu šim līgumam šajā parlamentā. Augsti godātais džentlmenis ir vēlējies sarunāties ar tādiem grupējumiem kā “Hamas”, “Hezbollah” un īru republikāņu armiju bez jebkādiem priekšnoteikumiem, tomēr viņš nav bijis gatavs tikties ar mani, lai runātu par “Brexit”. Šajā situācijā viņš nav ne klātesošs, ne iesaistīts.”

Savās atbildēs Terēza Meja arī atkārtoti uzsvērusi, ka leiboristiem nav ne mazākās izpratnes to, ko Apvienotajai Karalistei nozīmētu palikšana Eiropas Muitas savienībā. Vienlaicīgi Meja arī noraidījusi iespēju uz laiku atlikt Lielbritānijas izstāšanās datumu, jo šāds solis kopējo situāciju neatrisinās. Kā norāda BBC, “Brexit” atlikšanas iespēja jau tagad likusi vairākiem Mejas plāna pretiniekiem pārdomāt un tomēr nostāties premjerministres piedāvājuma pusē.

Tikmēr pamatīgu triecienu Terēzas Mejas pozīcijām izdarījis Eiropas Savienības galvenais “Brexit” sarunvedējs Mišels Barnjē. Intervijā laikrakstiem „Le Monde”, „Rzeczpospolita” un „Luxemburger Wort” Barnjē noraidījis iespēju pieņemt Mejas piedāvāto „Brexit” plānu B. Pēc viņa vārdiem, atkārtotos aicinājumus ieviest laika limitus pretrunīgi vērtētajam Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumam Eiropas Savienības līderi jau ir apsprieduši un divreiz ir noraidījuši.

Tāpat Barnjē atkārtoti uzsvēris, ka uz galda esošā “Brexit” vienošanās ir vienīgā iespējamā, piebilstot, ka to nebūs iespējams aizstāt ar tā dēvēto pārvaldāmo bez-vienošanās “Brexit”.

Arī Eiropas Komisijas viceprezidents Frans Timmermans paziņojis, ka Ziemeļīrijas robežjautājums ir Eiropas Savienības sarkanā līnija, par kuru tirgošanās nedrīkst būt. No Eiropas Savienības sarunvedēja puses gan izskanējis viedoklis, ka gadījumā, ja britu valdība vēlētos pārskatīt turpmākās attiecības ar Eiropas Savienību, piemēram, paliekot Muitas savienībā vai vienotajā tirgū, lietas varētu sākt virzīties uz priekšu ļoti strauji un Ziemeļīrijas noregulējums kļūtu relatīvs.

Noslēgumā jāatgādina, ka britu parlamentārieši par premjerministres piedāvāto turpmāko virzību uz priekšu “Brexit” jautājumā balsos nākamotrdien. Pēc sagrāves sākotnējās “Brexit” vienošanās apstiprināšanai Mejai priekšā stāv ļoti grūts izaicinājums – pārliecināt par atbalstu vismaz skeptiski noskaņotos savas partijas biedrus, kā arī valdību atbalstošos Demokrātiskos unionistus no Ziemeļīrijas. Lai arī premjerministre joprojām cer gūt parlamenta atbalstu, britu presē arvien vairāk tiek runāts par “Brexit” procesa pagarināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti