Pasaules panorāma

«Bellingcat» žurnālists: Krievijā gaidāms sprādziens sabiedrībā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Likvidē Baltkrievijas žurnālistu asociāciju

Baltkrievu žurnālists: Mēs turpināsim strādāt arī sarežģītos apstākļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltkrievijas Žurnālistu asociācijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Gareckis intervijā Latvijas Televīzijai uzsvēris, ka baltkrievu neatkarīgie žurnālisti ir apņēmības pilni turpināt darbu, neraugoties uz Aleksandra Lukašenko režīma īstenoto spiedienu.

Baltkrievijā likvidēta vienīgā neatkarīgā žurnālistu apvienība – Baltkrievijas Žurnālistu asociācija (BŽA), kas apvieno 1300 žurnālistu. Asociācijas pārstāvji uzsver – 25 gadus organizācija centās panākt lielāku vārda brīvību valstī, taču tagad iestājušies vistumšākie laiki.

Baltkrievijas Tieslietu ministrija pieprasīja likvidēt Žurnālistu asociāciju, jo organizācija noteiktā laikā nav novērsusi tai inkriminētos pārkāpumus – nodaļas Gomeļā un Molodečnā esot darbojušās bez juridiskās adreses.

Asociācijā uzsver, ka pret to vērstas izdomātas apsūdzības. Ministrijai iesniegti visi prasītie dokumenti. Pēc tam birojā notika kratīšana un miliči to aizzīmogoja. Tad no ministrijas sekoja jauna prasība iesniegt kārtējos dokumentus.

“Informējām un pat aizzīmogoto durvju fotogrāfijas aizsūtījām, ka mēs nevaram iekļūt birojā. Kā tad lai savācam tos dokumentus?

Taču Augstākā tiesa uzskatīja, ka tas nav attaisnojošs iemesls. Un tas kļuva par iemeslu mūsu asociācijas slēgšanai,” stāsta asociācijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Gareckis. “Valdošā vara kā ceļarullis brauc pāri nevalstiskajam sektoram.”

Baltkrievijas Žurnālistu asociācijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Gareckis
Baltkrievijas Žurnālistu asociācijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Gareckis

Ar nebijušu spiedienu un drastiskām represijām Baltkrievijas nevalstiskās organizācijas, žurnālisti un redakcijas saskaras jau gadu. Kopš prezidenta vēlēšanām pērn augustā jau likvidētas vairāk nekā 180 organizācijas. BŽA darbojas vairāk nekā 25 gadus. Tā ir Eiropas un Starptautiskās Žurnālistu federācijas dalībniece.

“Mēs turpināsim strādāt un turpināsim palīdzēt mūsu kolēģiem žurnālistiem. Šī brīža sarežģītajos apstākļos, kas piemeklējuši Baltkrievijas žurnālistiku, ir ļoti svarīgi, lai Žurnālistu asociācija turpinātu darboties.

Mums vairs nav likumīga juridiska statusa, nav zīmoga, nav biroja. Bet domāju, ka mēs atradīsim risinājumu,” sola Gareckis.

Gada laikā aizturēti vairāk nekā 500 baltkrievu žurnālistu. Šobrīd par politieslodzītajiem atzīti 27 masu mediju pārstāvji. Un šis skaits nemazinās. Ja vienus atbrīvo, citus iesloga. Pret 50 žurnālistiem ierosinātas krimināllietas. Slēgts liels skaits neatkarīgo preses izdevumu. Daudzi žurnālisti pametuši Baltkrieviju. Vismaz 10 masu mediju pārstāvji raduši patvērumu arī Latvijā.

“Ir skumji un nepatīkami, ka organizācija, kura tik daudzus gadus palīdzēja žurnālistiem attīstīties, aizsargāja viņu tiesības, skoloja jaunos kolēģus, bet tad vienā dienā valdošā vara tam visam pārvelk svītru.

Var nez cik reižu mums atteikt reģistrāciju un veikt kratīšanas, bet kolēģiem ir vajadzīga mūsu palīdzība. Mēs nepārtrauksim darbu,” uzsver Gareckis.

Eiropas Savienība nosodījusi represijas pret Baltkrievijas žurnālistiem un aicinājusi varas iestādes respektēt cilvēktiesības un pamatbrīvības. Eiropas Savienība turpinās atbalstīt baltkrievu pilsonisko sabiedrību, tostarp neatkarīgus un brīvus masu medijus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti