Baltkrievu aktīvisti: Grūti prognozēt, kas notiek Lukašenko galvā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievijā valdošais Aleksandra Lukašenko režīms arī pēc starptautiskās sabiedrības asās reakcijas uz pasažieru lidmašīnas sagrābšanu neizrāda nekādas piekāpšanās pazīmes, joprojām tiek pastiprināts spiediens pret masu saziņas līdzekļiem un pilsoniskajiem aktīvistiem. Vairāki interneta kanāli ir atzīti par ekstrēmiskiem, bet pilsoniskie aktīvisti ziņo par iespējamo aizturēšanu.

Tikmēr otrdien septiņu gadu cietumsods piespriests vienam no bijušajiem Baltkrievijas prezidenta amata kandidātiem Pāvelam Severeņicam.

Neizskatās pēc vaļsirdīgas atzīšanās

Baltkrievu aktīvisti: Grūti prognozēt, kas notiek Lukašenko galvā
00:00 / 04:36
Lejuplādēt

Vēl bargāks sods draud svētdien aizturētajam žurnālistam un Baltkrievijas opozīcijas aktīvistam Romānam Protasevičam, kuru Baltkrievijas varasiestādes apsūdz masu nekārtību rīkošanā.

Pirmdien vakarā internetā parādījās neliels video, kurā apcietinātais Protasevičs apgalvo, ka ar viņu viss ir kārtībā. Video tika publicēts neilgi pēc tam, kad sāka izplatīties baumas, ka Protasevičs smagā stāvoklī ievietots slimnīcā ar sirdsdarbības problēmām.

“Labdien, mani sauc Romāns Protasevičs, vakar Iekšlietu ministrijas darbinieki mani aizturēja Minskas lidostā. Pašlaik es atrodos Minskas izmeklēšanas izolatorā Nr. 1. Varu paziņot, ka man nav nekādu problēmu ar veselību, tostarp ar sirdi vai citiem orgāniem.

Milicijas darbinieku attieksme pret mani ir maksimāli korekta un likumīga. Es turpinu sadarboties ar izmeklētājiem un turpinu sniegt atzīšanos par masu nekārtību rīkošanu Minskas pilsētā,” video teica Protasevičs.

Drīz pēc tam gan Romāna kolēģi, gan ģimenes locekļi pauda pārliecību, ka tā nav vaļsirdīga atzīšanās, pieļaujot, ka video ierakstīts pēc fiziskas ietekmēšanas. Vairāk par aizturētā Protaseviča likteni pagaidām nekas nav zināms.

Otrdien vairāki baltkrievu mediji ziņoja, ka advokātiem bijusi iespēja tikties ar Protaseviča draudzeni, 23 gadus veco Krievijas pilsoni Sofiju Sapegu, kas pēc lidmašīnas nosēdināšanas Minskā tika aizturēta kopā ar viņu un pašlaik atrodas izolatorā.

"Hamas" noliedz jebkādu saistību ar lidmašīnas sagrābšanu

Pēc incidenta ar Baltkrievijā nosēdināto lidsabiedrības “Ryanair” lidmašīnu baltkrievu oficiālās varas iestādes notikušajā vaino palestīniešu grupējumu “Hamas”. Baltkrievijas Satiksmes ministrijas paziņojumā apgalvots, ka vēstuli ar lidmašīnas spridzināšanas draudiem esot nosūtījis palestīniešu grupējums “Hamas”, pieprasot Eiropas Savienībai atteikties no Izraēlas atbalstīšanas.

“Hamas” kategoriski noraida baltkrievu amatpersonu apgalvojumus, uzsverot, ka nedarbojas ar tādām metodēm un kāds cenšas demonizēt palestīniešu cīņu.

Baltkrievijas Satiksmes ministrija arīdzan publicējusi "Ryanair" lidmašīnas pilotu sarunas ar Baltkrievijas dispečeriem, kas informēja par lidmašīnā it kā ievietoto spridzekli (pēc nolaišanās nekādi spridzekļi netika atrasti).

Lai arī pēdējo dienu laikā Baltkrievijā spēkā stājušies arvien jauni likumi, kas vērsti pret mediju pārstāvjiem, piemēram, aizliedzot tiešraidē atspoguļot masu pasākumus, žurnālisti nekautrējas izteikties par valstī notiekošo.

Piemēram, radiostacijas “Euroradio” galvenais redaktors Pāvels Sverdlovs uzskata, ka Eiropas Savienības ieviestie aviosatiksmes ierobežojumi ir pamatoti, taču viņš gan vēlētos nedaudz citu risinājumu.

“Uzskatu, ka ierobežojumi ir pamatoti, bet pats iestātos par to, lai kompānijai “Belavia” neaizliegtu lidot uz Eiropas Savienības valstīm.

Baltkrieviem ir ļoti nozīmīga iespēja kaut kur aizlidot, redzēt pasauli un draudu gadījumā izbraukt no valsts. Manuprāt, viņiem šo iespēju nevajadzētu liegt.”

Lukašenko cenšas nodrošināt sev lojālo spēku atbalstu

Līdzīgs viedoklis ir arī Rīgā dzīvojošajai IT konsultantei un baltkrievu pilsoniskajai aktīvistei Darjai Skakouskai, kurai ir arī savs skaidrojums par to, kas pēdējās dienās notiek Baltkrievijā.

“Pirmkārt, es gribētu pateikties Rīgas mēram un ārlietu ministram par viņu žestu. Protams, ka tas ir simbolisks, taču tas ir arī nopietns atbalsts un iedrošinājums baltkrieviem.

Runājot par to, kas notiek Baltkrievijā, ir grūti prognozēt, kas notiek Lukašenko galvā, jo viņa personība ir ļoti specifiska. Taču man pašai šķiet, ka viņš mēģina parādīt savu spēku un uzticību sev lojāliem cilvēkiem.

Ja viņš ir gatavs tik skaļi un skaidri pateikt, ka viņam vienalga par starptautiskiem likumiem, normām vai cilvēku cieņu, ka viņš ir gatavs panākt sev vēlamo ar jebkuriem pieejamajiem līdzekļiem, – tas liecina, ka viņš ir apņēmības pilns palikt pie varas uz ilgu laiku. Tas arī nozīmē, ka viņam lojālie cilvēki netiks pamesti un pēkšņi netiks uzsāktas kaut kādas pārmaiņas.”

Turpina ieslodzīt opozīcijas aktīvistus

Tikmēr otrdien Mogiļevas apgabala tiesā tiek nolasīti spriedumi vairākiem pilsoniskās kampaņas “Eiropeiskā Baltkrievija” aktīvistiem, kā arī bijušajam prezidenta amata kandidātam Pāvelam Severeņicam. Pāvels Severiņecs notiesāts uz septiņiem gadiem stingra režīma cietumā par masu nekārtību organizēšanu. Tādu pašu sodu saņēmuši vēl divi aktīvisti Jevgēņijs Afnāgels un Andrejs Voiničs, trijiem aktīvistiem piespriesti pieci gadi ieslodzījumā, bet par ekstrēmistisku atzītā “Telegram” kanāla “Mana valsts Baltkrievija” veidotāja Irina Ščastnaja sodīta ar četriem gadiem cietumā.

Krievijas ziņu aģentūra “TASS” vēsta, ka Baltkrievijā par ekstrēmistiskiem ir atzīti vēl vairāk nekā 50 “Telegram” kanāli un tērzētavas. Baltkrievijas Iekšlietu ministrija brīdinājusi, ka šajos kanālos atrodamās informācijas pārpublicēšana vai dalīšanās ar to tiks sodīta atbilstoši Baltkrievijas likumiem.

KONTEKSTS:

23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Pasažieru lidmašīnu līdz Minskas lidostai pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.

Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem, tā bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz terorismā, par ko viņam draud pat nāvessods.

Baltkrievijas režīma rīcību nosoda gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti