Dienas ziņas

Vienoti kritēriji ES minimālās algas noteikšanai

Dienas ziņas

Izraēla pret Covid-19 vakcinē bērnus

Baltkrieviju ar lidmašīnu pametuši 118 migranti

Baltkrieviju ar lidmašīnu pametuši 118 migranti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrieviju ar lidmašīnu pametuši 118 migranti, kas iepriekš cerēja šķērsot Baltkrievijas un Polijas robežu, paziņojušas Baltkrievijas varasiestādes.

"Vakar 118 cilvēki devās prom no Minskas nacionālās lidostas," ziņu aģentūrai "Belta" paziņoja Baltkrievijas Iekšlietu ministrijas Migrācijas departamenta vadītājs Aleksejs Beguns.

Viņš arī sacīja, ka otrdien no Baltkrievijas ar lidmašīnu prom doties grasās vēl viena migrantu grupa.

Beguns neatklāja, kurp migranti dodas, bet sacīja, ka vairāku valstu, tostarp Sīrijas un Irākas vēstniecības organizē repatriācijas reisus saviem pilsoņiem, kuri "nonākuši grūtā situācijā".

Polija netic, ka Lukašenko mainījis stratēģiju

Varšava gan neuzskata, ka tas būtiski mainītu situāciju.

“Mēs neuzskatām, ka Lukašenko režīma nesenie soļi ir atkāpšanās no savas ilgstošās stratēģijas. Lai gan šie lidojumi var šķist kā deeskalācijas pazīme, mēs uzskatām, ka to ir pāragri teikt.

No otras puses, pie robežas redzam pieaugošu agresiju un atkārtotus mēģinājumus to pārkāpt. Tāpēc pieņemam, ka šādi mēģinājumi turpināsies," vēsta Polijas specdienestu pārstāvis Staņislavs Žarins.

Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīma izvērstā hibrīduzbrukuma ietvaros aizvadīto mēnešu gaitā notikuši centieni Latvijā, Lietuvā un Polijā iesūtīt tūkstošiem nelegālo imigrantu, kuru lielākā daļa kā tūristi ieradušies Baltkrievijā no Tuvajiem Austrumiem.

Eiropas Savienība (ES) apsūdzējusi Minskas režīmu centienos tādējādi atriebties par atbalsta sniegšanu baltkrievu opozīcijai un par sankcijām, kas vērstas pret Baltkrieviju, reaģējot uz pagājušā gada protestu vardarbīgo apslāpēšanu.

Polija ziņo, ka pirmdien fiksēti 174 mēģinājumi nelikumīgi šķērsot valsts robežu no Baltkrievijas.
Polijas Aizsardzības ministrija publicējusi video, paziņojot, ka tajā redzams viens šāds gadījums Belovežas reģionā.

Baltkrievija sola turpināt migrantu repatriāciju

Pagājušajā nedēļā Baltkrievijas drošības spēki aizveda aptuveni 2000 migrantu no improvizētas nometnes pie Polijas robežas un izmitināja viņus tuvumā esošā angārā, kur iekārtots loģistikas centrs. Pirmā migrantu grupa – 431 cilvēks – ar lidmašīnu tika nogādāta Irākā pagājušajā nedēļā.

Beguns sacīja, ka Baltkrievijas varasiestādes palīdz nokārtot dokumentus migrantiem, kas vēlas atgriezties savās valstīs.

Viņš apgalvoja, ka Minska sadarbojoties ar Starptautisko Migrācijas organizāciju (IOM) un ANO bēgļu aģentūru (UNHCR) migrantu aizvešanā no robežas zonas.

Beguns atklāja, ka šo organizāciju pārstāvji ir apmeklējuši Baltkrieviju un tikušies ar varasiestādēm, lai vienotos par kopējiem soļiem migrantu krīzes atrisināšanā.

"Belta" ziņo, ka arī Eiropas Komisijas (EK) pārstāvji esot apmeklējuši loģistikas centru, kurā izmitināti migranti netālu no robežas.

Lukašenko pirmdien paziņoja, ka tiek gatavoti vēl citi repatriācijas centri.

"Viņi vēlas doties atpakaļ uz Sīriju, jūs redzat, mēs organizējām lidojumu," Lukašenko sacīto citēja "Belta".

"Mēs gatavojam vēl vienu lidojumu mēneša beigās, ja savāksim šos cilvēkus," sacījis Lukašenko.

Lukašenko režīms jāsauc pie atbildības

Tikmēr Baltijas valstu un Polijas parlamentu priekšsēdētāji lūguši Eiropas Savienību paredzēt finansējumu ārējās robežas stiprināšanai, norādot, ka blokam tā ir jāstiprina.

To kopīgā paziņojumā otrdien pauda Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Igaunijas parlamenta (Rīgikogu) priekšsēdētājs Jiri Ratass, Lietuvas parlamenta (Seima) priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nilsena un Polijas Seima maršale Elžbeta Viteka.

Parlamentu priekšsēdētāji stingri nosoda Baltkrievijas režīma mākslīgi izveidotās, ilgstošās, valsts sponsorētās neregulārās migrācijas izmantošanu kā daļu no hibrīdoperācijām, kas politiskos nolūkos vērstas pret Poliju, Latviju, Lietuvu un ES.

Starptautiskā sabiedrība paziņojumā aicināta rīkoties, lai neļautu Baltkrievijas varasiestādēm piespiest migrantus nelegāli šķērsot ES robežu, kā arī par šiem pārkāpumiem saukt Baltkrievijas režīmu pie atbildības.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Latvijas valdība no 11. augusta izsludinājusi ārkārtējo situāciju pierobežā ar Baltkrieviju, vēlāk to pagarināja līdz 10. februārim. Latvija arī plāno pasteidzināt Latvijas–Baltkrievijas robežas infrastruktūras izbūvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti