Baltkrievijas varas iestādes mēģina iebiedēt opozīciju

Baltkrievijas varas iestādes otrdien vairākās pilsētās veikušas kratīšanas pie žurnālistiem un cilvēktiesību aktīvistiem, pārbaudēm pakļauti vairāki desmiti cilvēku un organizāciju. Izmeklēšanas komisija šādas pārbaudes skaidro ar nepieciešamību noskaidrot protesta kustības finansēšanas avotus.

ĪSUMĀ:

  • Kratīšanas veiktas pie cilvēktiesību aizstāvjiem un žurnālistiem.
  • Pārbaudes tiek skaidrotas ar finansējuma avotu izmeklēšanu.
  • Cihanouska uzsver, ka īstie noziedznieki meklējami OMON birojā.
  • Opozīcija sola savākt materiālus Lukašenko tiesāšanai tribunālā.

Par Iekšlietu ministrijas darbinieku uzsāktajām pārbaudēm neilgi pēc septiņiem no rīta pirmais paziņoja Baltkrievijas Žurnālistu asociācijas preses pārstāvis Boriss Goreckis.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par kratīšanām Baltkrievijā
00:00 / 02:36
Lejuplādēt

Vēlāk pārbaudes notika arī asociācijas galvenajā birojā, pie apvienības galvenā jurista un vadītāja Andreja Bastuņeca. Pārmeklēts arī viņa dēla Arsēnija dzīvoklis. Pēc pārbaudes Arsēnijs baltkrievu žurnālistiem stāstīja: “Šorīt septiņos no rīta pie mums uz pārbaudi ieradās Iekšlietu ministrijas darbinieki. Septiņi vai astoņi cilvēki, viens no viņiem bija bruņots. No sākuma lika nostāties ar seju pret sienu, tad draudzenei lika gulties uz grīdas, bet pēc tam teica celties un ne no kā nebaidīties.”

“Prasīju, kāds ir kratīšanas iemesls? Man parādīja kaut kādu papīru, kurā kaut kas bija rakstīts par korupciju.

Sāka pārmeklēt dzīvokli, pārbaudīja un savāca divus datorus, telefonus, kā arī divus vecus klēpjdatorus. Kopumā uzvedās pieklājīgi, ja neskaita draudus izlauzt durvis un dauzīšanos pie durvīm, jo mums vienkārši nestrādā zvans.”

Kopumā ir saņemtas ziņas par pārbaudēm pie vairākiem desmitiem žurnālistu un cilvēktiesību aktīvistu. Par pārbaudēm šorīt ziņo arī cilvēktiesību aizsardzības organizācija “Viasna” – pārbaudīts gan tās centrālais birojs Minskā, gan arī dažādas reģionālo aktīvistu dzīvesvietas. Ar vairākiem žurnālistiem un aktīvistiem pašlaik nav iespējams sazināties.

Baltkrievijas izmeklēšanas komiteja ir komentējusi šorīt notikušās pārbaudes, paziņojot, ka kratīšanu mērķis ir noskaidrot protest kustības finansēšanas apstākļus.

Notikušās pārbaudes šodien savā “Telegram” kanālā komentējusi arī demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska: “Viņi meklē “noziedzniekus” starp tiem, kas palīdz politieslodzītajiem un kuri raksta par baltkrievu cīņu par brīvību. Viņi meklē “noziedzniekus” vecāku mājās.

Taču, meklējot īstos noziedzniekus, viņiem būtu jāieskatās OMON un citu par represijām atbildīgo dienestu birojos.”

“Tā arī ir īstā valsts krīze, jo savas varas noturēšanai režīms vēršas ar represijām pret tiem, kas aizstāv cilvēku tiesības. Kamēr tas turpinās, apdraudēti ir visi baltkrievi.”

Kā norādījusi Cihanouska, šādas darbības tikai apstiprina Baltkrievijas vadoņa Aleksandra Lukašenko izmisumu.

Viņa uzsver, ka viss notiekošais tiek fiksēts un kļūs par pamatu krimināllietām starptautiskā tribunālā.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt