Baltkrievijas tiesa piespriedusi 10 gadu cietumsodu Nobela Miera prēmijas laureātam Beļackim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltkrievijā valdošais Aleksandra Lukašenko režīms piektdien piespriedis bargu sodu vairākiem cilvēktiesību aizstāvjiem, kuru vidū ir arī pagājušā gada Nobela Miera prēmijas ieguvējs Aless Beļackis. Minskas tiesa viņam piespriedusi 10 gadu ieslodzījumu stingrā režīma kolonijā.

Beļacka līdzgaitniekiem Valentīnam Stefanovičam, Dmitrijam Solovjovam un Vladimiram Labkovičam piespriests attiecīgi deviņu, astoņu un septiņu gadu ieslodzījums. Solovjovs tika tiesāts aizmuguriski, jo pašlaik atrodas ārzemēs.

Spriedums vēl nav stājies spēkā; apsūdzētajiem būs iespēja to pārsūdzēt. Apsūdzētie savu vainu nav atzinuši.

Tiesa noraidīja visas viņu prasības, piemēram, par to, lai tiesas process notiktu baltkrievu, nevis krievu valodā.

60 gadu vecais Beļackis ir Baltkrievijas cilvēktiesību organizācijas "Viasna" (''Pavasaris'') dibinātājs. Šī organizācija ir centusies atmaskot Baltkrievijā valdošā Aleksandra Lukašenko režīma pastrādātos cilvēktiesību pārkāpumus un palīdzēt politieslodzītajiem.

Valdošais režīms viņu bija apsūdzējis par to, ka Beļackis ar līdzgaitniekiem esot finansējis pret valdību vērstus protestus.

Prokurors bija pieprasījis sodīt Beļacki ar 12 gadu ieslodzījumu.

Beļackis, Stefanovičs un Labkovičs atrodas apcietinājumā kopš 2021. gada jūlija.

Viņus aizturēja pēc plašajiem protestiem 2020. gadā pret diktatora Aleksandra Lukašenko režīmu, ko izraisīja prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošana.

Sākotnēji viņus apsūdzēja par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, bet vēlāk aktīvisti apsūdzēti par naudas kontrabandu lielos apmēros ar mērķi finansēt opozīcijas aktivitātes.

2011. gadā Beļackis jau tika apcietināts un apsūdzēts "nodokļu nemaksāšanā"; viņu atbrīvoja 2014. gadā. Lukašenko režīms 2021. gada vasarā atkal apcietināja Beļacki, un viņš joprojām tiek turēts apcietinājumā.

Norvēģijas Nobela komiteja pagājušogad piešķīra viņam Nobela Miera prēmiju, novērtējot Beļacka ieguldījumu cilvēktiesību aizstāvēšanā un pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā.

"Par spīti milzīgām personiskām grūtībām Beļackis nav piekāpies ne par centimetru savā cīņā par cilvēktiesībām un demokrātiju Baltkrievijā," piešķirot Miera prēmiju Beļackim, uzsvēra Nobela komiteja.

Tā aicināja Baltkrievijā valdošo režīmu nekavējoties atbrīvot Beļacki, lai viņš decembrī varētu ierasties uz Nobela Miera prēmijas pasniegšanas ceremoniju Oslo, bet Lukašenko režīms atteicās izpildīt šo prasību.

21 starptautiskā cilvēktiesību organizācija, tostarp “Human Rights Watch”, ceturtdien aicināja Baltkrievijas varas iestādes nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot apsūdzētos, kā arī visus citus cilvēktiesību aktīvistus Baltkrievijā, kas pakļauti patvaļīgai aizturēšanai un ieslodzījumam.

Pēdējo gadu laikā Lukašenko režīms ir notiesājis virkni Baltkrievijas cilvēktiesību aizstāvju, žurnālistu un opozīcijas aktīvistu. Piemēram, viena no opozīcijas līderēm Marija Koļesņikova izcieš 11 gadu ieslodzījumu. Janvārī sākās tiesas prāva arī pret Baltkrievijas opozīcijas līderi Svjatlanu Cihanousku, bet viņa dzīvo trimdā Lietuvā.

Cihanouska ir nosodījusi "atbaidošo spriedumu" pret Beļacki un viņa līdzgaitniekiem. Viņa sola darīt visu iespējamo, lai panāktu viņu atbrīvošanu.

"Aless ir veltījis savu dzīvi cīņai pret tirāniju. Viņš ir īsts Baltkrievijas varonis, un viņu godinās vēl ilgi pēc tam, kad diktators jau sen būs aizmirsts," uzsver Cihanouska.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā pastiprinājās pēc 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasīja Lukašenko atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti