Baltkrievijas politieslodzītā Marija Koļesņikova apbalvota ar Vāclava Havela balvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltkrievijas protestu līderei Marijai Koļesņikovai piešķirta Vāclava Havela balva, kas ir viena no prestižākajām cilvēktiesību balvām Eiropā. Vāclava Havela balvu 2013.gadā nodibināja Eiropas Padomes Parlamentārā Asambleja, organizācija "Harta 77" un Vāclava Havela bibliotēka.

60 000 eiro vērtā balva tiek piešķirta personām vai nevalstiskām organizācijām, kuras aktīvi iestājas par cilvēktiesību aizsardzību. Koļesņikova pašlaik atrodas ieslodzījumā Baltkrievijā.

Baltkrievijas tiesa septembra sākumā viņai piesprieda 11 gadu cietumsodu par “sazvērestību ar mērķi sagrābt valsts varu”. Koļesņikova pagājušogad iesaistījās opozīcijas izveidotajā Koordinācijas padomē un uzņēmās opozīcijas līderes lomu līdzās Svjatlanai Cihanouskai un Veronikai Cepkalo.

Koļesņikova atrodas ieslodzījumā kopš pagājušā gada 8. septembra. Viņa tika aizturēta pēc tam, kad varas iestādes viņu bija neveiksmīgi mēģinājušas piespiedu kārtā izvest no valsts.

Koļesņikovas vietā balvu saņēma viņas māsa Tatjana Homiča, kura sacīja, ka Koļesņikova droši vien veltītu šo balvu baltkrievu tautai, kas turpina cīnīties katru dienu, lai veidotu labāku nākotni un būtu brīvi.

“Brīvība netiek iedota vienkāršā veidā, un Baltkrievija tam ir spilgts piemērs. Baltkrievija nav vienīgā valsts pasaulē, kura nav bijusi spējīga izveidot stabilu, demokrātisku sistēmu. Tas ir globāls izaicinājums. Un iznākums ir atkarīgs no mums visiem – kā visi Baltkrievijas demokrātiskie spēki apvienojās 2020. gadā, cik neatlaidīgi un nepārtraukti mēs, baltkrievi, cīnāmies par savu brīvību,” teica Homiča.

“Tas viss jau ir iegājis vēsturē. Miljoniem baltkrievu ik dienu cīnās par savām tiesībām nākotnē būt brīviem. Ir svarīgi atcerēties, ka šīs cīņas likme ir visas tautas nākotne. Mums ir jābūt pacietīgiem un jāiet līdz galam.”

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

2021. gada 23. maijā Lukašenko režīms piespieda nolaisties Minskā lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija apcietināt opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Baltkrievijas režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti