Baltkrievijas opozīcijas organizētā pasākumā pulcējas 63 000 cilvēku

Vismaz 63 tūkstoši cilvēku ceturtdien, 30. jūlijā, pulcējās Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, lai paustu atbalstu opozīcijas kandidātei uz prezidenta amatu Svetlanai Tihanovskai, tā ziņo cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Vjasna.”

Līdz ar to tā varēt būt bijusi vērienīgākā opozīcijas demonstrācija pēdējo desmit gadu laikā.

Pašreizējā prezidenta Aleksandra Lukašenko kritiķe un oponente pasākuma laikā uzsvēra, ka vēlas īstenot valstī mierīgas pārmaiņas, nevis revolucionārus pārveidojumus.

“Viņi turpina runāt par kaut kādu revolūciju. Mans Dievs, kāda revolūcija? Mēs vienkārši vēlamies godīgas vēlēšanas. Kāda tam saistība ar revolūciju? Kāpēc jūs šādi provocējat savus cilvēkus? Mums neinteresē kaujinieki. Mēs esam miermīlīgi cilvēki un vēlamies mierīgas pārmaiņas mūsu valstī,” sacīja Tihanovska.

Baltkrievijas opozīcijas organizēts pasākumā Minskā, 30.07.2020.

Uzrunā atbalstītājiem Tihanovska arī norādīja, ka varas iestādes sagrauj gan viņas vīra, gan daudzu citu cilvēkus dzīves.

Kandidātes dzīvesbiedrs un populārais blogeris Sergejs Tihanovskis un ietekmīgs Lukašenko kritiķis Mikola Statkevičs tika arestēti par sadarbību ar Krievijas algotņiem, lai pirms 9. augustā paredzētajām prezidenta vēlēšanām izraisītu masu nekārtības. Abus vīriešus vaino nemieru plānošanā kopā ar šonedēļ arestētajiem Krievijas algotņu grupējuma “Vagner” kaujiniekiem. Aizturētie apsūdzības noliedz un uzskata, ka Lukašenko šādā veidā cenšas atbrīvoties no oponentiem.

Uzrunājot klātesošos, Tihanovska šīs apsūdzības nosauca par absurdām un atkārtoti pieprasīja jauna un patiesi demokrātiska balsojuma sarīkošanu.  

Tihanovska arī pieļāva iespēju, ka šonedēļ aizturētie 33 Krievijas algotņi, iespējams, Baltkrievijā ieradās tranzītā, dodoties uz kādu citu valsti. Savukārt Baltkrievijas izmeklētāji apsūdzēja kaujiniekus un prezidenta kritiķus par centieniem sarīkot masu nekārtības pirms vēlēšanām.

Opozīcija un daudzi neatkarīgie eksperti uzskata, ka Lukašenko šādā veidā cenšas stiprināt savas pozīcijas.

Baltkrievijas opozīcijas organizēts pasākumā Minskā, 30.07.2020.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā 9. augustā paredzētas prezidenta vēlēšanas. Tajās Aleksandrs Lukašenko kandidēs uz sesto termiņu prezidenta amatā. Viņa pozīcijām izaicinājums ir Baltkrievijas ekonomiskās problēmas. Pēdējos 25 gados Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) nevienas Baltkrievijā notikušās vēlēšanas nav atzinusi par brīvām un godīgām.

Bez Lukašenko starp atlikušajiem četriem vēlēšanām pielaistajiem kandidātiem opozīcija apvienojās aiz Svetlanas Tihanovskas, kuras vīru - populāro blogeri Sergeju Tihanovski - apcietināja pēc tam, kad viņš paziņoja par kandidēšanu uz prezidenta amatu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti