Baltkrievijas opozīcijas līderei Cihanouskai aizmuguriski piespriests 15 gadu cietumsods

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Minskas pilsētas tiesa pirmdien aizmuguriski piespriedusi 15 gadu cietumsodu Baltkrievijas demokrātisko spēku līderei, bijušajai prezidenta amata kandidātei Svjatlanai Cihanouskai.

Cits trimdas koordinācijas padomes līderis Pāvels Latuško notiesāts uz 18 gadiem kolonijā, bet vēl trijiem padomes locekļiem piespriesti 12 gadi cietumā. Spriedumu vēl ir iespējams pārsūdzēt.

Opozīcijas līderi tika tiesāti aizmuguriski, jo viņi patvērušies trimdā ārzemēs, piemēram, Cihanouska dzīvo Lietuvā.

Tiesa opozīcijas līderus atzinusi par vainīgiem sazvērestībā ar mērķi sagrābt varu valstī nekonstitucionālā ceļā, mēģinājumos izveidot ekstrēmistu grupējumu un to vadīt.

Tāpat Cihanouska un viņas līdzgaitnieki atzīti par vainīgiem aicinājumos sagrābt varu un dažādos citādos veidos kaitēt Baltkrievijas nacionālajai drošībai.

Cihanouska tiesas procesu ir nodēvējusi par farsu un Baltkrievijas autoritārā vadītāja Aleksandra Lukašenko personīgu atriebību.

Cihanouska uzskata, ka ar šo prāvu Baltkrievijas vadonis Lukašenko atriebjas ne tikai viņai, bet visiem baltkrieviem, kuri protestēja pret 2020. gadā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Komentējot šīsdienas spriedumus, Svjatlana Cihanouska norādījusi, ka viņa domā nevis par tiem, kuri ir saņēmuši aizmugurisko spriedumu, bet par tiem, kuri pašlaik jau izcieš reālu cietumsodu Baltkrievijā.

Piemēram, pagājušonedēļ Baltkrievijas cilvēktiesību aizstāvim, Nobela Miera prēmijas laureātam Alesam Beļackim tika piespriests 10 gadu ieslodzījums.

Baltkrievijas cietumā ir ieslodzīts arī Cihanouskas vīrs Sjarhejs Cihanouskis, kuram Lukašenko režīms piesprieda 18 gadu cietumsodu.

Pēc viņas vārdiem, demokrātiskie spēki turpinās cīnīties par politieslodzīto atbrīvošanu, kā arī mēģinās novest valsti līdz demokrātiskām pārmaiņām.

Cihanouska arī aicinājusi visus sprieduma pieņēmējus padomāt par savu nākotni, jo neatkarīgā tiesā, kurai pierādījumus turpina vākt juristi, valsts vadonis Lukašenko viņus neaizstāvēšot.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā pastiprinājās pēc 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasīja Lukašenko atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti