Līdzšinējā stratēģija nedarbojas
“Kopš augusta viltotajām vēlēšanām režīms pilnībā zaudējis pieņemamas uzvedības robežas. Būsim atklāti, līdzšinējā Eiropas Savienības stratēģija attiecībā uz Baltkrievijas režīmu nedarbojas.
[Tā] nav spējusi mainīt režīma izturēšanos un izraisījusi tikai arvien lielāku nesodāmības sajūtu un masveida represijas. Lukašenko pārvērš manu valsti par Eiropas Ziemeļkoreju, kas ir neparedzama un bīstama,” brīdina Cihanouska, kas bija Lukašenko galvenā konkurente Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās.
“Es aicinu Eiropas Savienību noraidīt jebkādus finansiālus atbalsta lūgumus un atturēties no jaunām ārvalstu investīcijām Baltkrievijā un kredītlīnijām Baltkrievijas bankām. Pieņemt bez kavēšanās 4. sankciju paketi un paziņot par 5. sankciju paketes izstrādes sākšanu.
Noteikt importa aizliegumu naftas produktiem, metāla izstrādājumiem, mēslošanas līdzekļiem, koksnei un tās izstrādājumiem no Baltkrievijas.”
Gatavojas jaunam protestu vilnim
Cihanouska aicina Eiropas Savienību palielināt atbalstu Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai.
“Pieņemt neparedzētu izdevumu paketi, lai atbalstītu neatkarīgos medijus, un izstrādāt programmas no represijām cietušo baltkrievu un viņu tuvinieku rehabilitācijai. Mūsu draugi Eiropā, lūdzu sadzirdiet mani – tagad ir laiks rīkoties!”
“Disrespect for #humanrights and freedom is the future of #Lukashenko style. I call on the EU to enhance support for Belarusian civil society,” said @Tsihanouskaya this morning at the @EP_ForeignAff committee.
— EPP Group (@EPPGroup) May 26, 2021
Watch more ⬇️ #FreeProtasevich #FreeBelarus pic.twitter.com/f2PSKE1glr
Trimdā dzīvojošie Baltkrievijas opozīcijas līderi trešdien paziņoja par gatavošanos jaunam protestu vilnim, lai pastiprinātu gan starptautisko, gan iekšējo spiedienu pret Lukašenko režīmu.
Baltkrievijas vadonis Lukašenko pret opozīciju spertos bargos soļus trešdien raksturoja kā attaisnotus, skaidrojot, ka tādējādi Baltkrievijas valsts iedīglī apslāpējusi “neonacisma” vilni.
Par politieslodzītajiem Baltkrievijā atzīti arī 15 medija “TUT.by” lietā aizturētie žurnālisti. Līdz ar to kopējais politieslodzīto skaits Baltkrievijā sasniedzis jau 420 cilvēku. Baltkrievijā trešdien notika atvadīšanās no politieslodzītā aktīvista Vitolda Ašuroka, kurš nesen, iespējams, sirds problēmu dēļ nomira Šklovas pilsētas cietumā.
#Belarus The Investigative Committee published a video of how Vitold Ashurak died. Such horrifying footage. He cannot even stand pic.twitter.com/sz3vJxSFbV
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) May 25, 2021
KONTEKSTS:
23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.
Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz masu nekārtību rīkošanā, par ko viņam draud 15 gadu cietumsods.
Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.
Eiropas Savienības valstu līderi pēc notikušā vienojās paplašināt sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kā arī uzņēmumiem, kas finansiāli atbalsta Minskā valdošo režīmu. Baltkrievijas aviokompānijām aizliegts izmantot ES valstu gaisa telpu un nosēsties ES valstu lidostās. Savukārt Eiropas lidsabiedrībām ieteikts neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu.