Panorāma

"Taliban" ziņo par Pandžšīras ielejas pārņemšanu

Panorāma

Latvijas zinātnieki: Ledāji kūst strauji

Opozicionārei M. Koļesņikovai piespriež 11 gadus cietumā

Baltkrievijas opozīcijas aktīvistei Koļesņikovai piespriests 11 gadu cietumsods

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievijas tiesa pirmdien piesprieda 11 gadu cietumsodu vienai no opozīcijas līderēm Marijai Koļesņikovai, kas bija apsūdzēta par “sazvērestību ar mērķi sagrābt valsts varu”. Citam opozīcijas aktīvistam Maksimam Znakam piespriests 10 gadu cietumsods.

Opozīcijas aktīvisti Koļesņikova un Znaks tika tiesāti par "publiskiem aicinājumiem piedalīties valsts drošību apdraudošās darbībās, sazvērestībā ar mērķi sagrābt valsts varu nekonstitucionālā veidā, kā arī ekstrēmistiska grupējuma izveidošanā un vadīšanā".

Baltkrievijā tiesa nav neatkarīga

Advokāti šo lietu uzskata par politiski motivētu un juridiski nepieņemamu, solot spriedumu pārsūdzēt. Koļesņikovas un Znaka atbalstītāji ir pārliecināti, ka ar šo spriedumu valdošā vara tikai apliecina savas bailes un vājumu.

"Manā skatījumā diemžēl tiesu procesi Baltkrievijā zaudējuši savu neatkarību un kļuvuši par pašreizējās valsts varas instrumentiem. Maksims un Maša savu vainu neatzina. Šodien viņi smaidīja un palika brīvi par spīti viņiem uzliktajiem rokudzelžiem," sarunā ar Latvijas Televīziju stāsta Koļesņikovas advokāts Iļja Salejs.

"Aizstāvji spriedumu uzskata par nelikumīgu un nepamatotu un vērsīsies Baltkrievijas Republikas Augstākajā tiesā, kurai ir unikāla iespēja šo kļūdu labot."

Aiz restēm jau gandrīz gadu

Koļesņikova pērn iesaistījās opozīcijas izveidotajā Koordinācijas padomē un uzņēmās opozīcijas līderes lomu līdzās Svjatlanai Cihanouskai un Veronikai Cepkalo.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par Baltkrievijas tiesas spriedumu
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Koļesņikova atrodas ieslodzījumā kopš pagājušā gada 8. septembra. Viņa tika aizturēta pēc tam, kad varas iestādes viņu bija neveiksmīgi mēģinājušas piespiedu kārtā izvest no valsts. 

Savukārt bijušā prezidenta amata kandidāta Viktora Babariko štāba jurists Znaks, kuru sākotnēji apsūdzēja ekonomiskos noziegumos, tika aizturēts dienu vēlāk.

Lai arī kopumā tiesas process bija slēgts, sprieduma pasludināšana bija atklāta, taču vēl pirms sēdes tiesas zālē bija sapulcējies liels skaits cilvēku. Gan apsūdzētie, gan viņu atbalstītāji ir pārliecināti, ka šie cilvēki ir īpaši piemeklēti, lai nepieļautu opozīcijas aktīvistu nokļūšanu tiesas zālē.

Ar grūtībām tika atrasta vieta pat tiesājamo radiniekiem. Pēc sprieduma pasludināšanas Marijas Koļesņikovas tēvs pauda pārliecību, ka varas iestādes šo spriedumu vēlējās izmantot, lai demonstrētu savu spēku, taču rezultāts ir bijis pretējs:

"Mūsu tiesa nav nokārtojusi galveno eksāmenu. Šāda līmeņa notikumiem būtu jābūt ļoti nozīmīgiem. Taču mēs saņēmām signālu, ka mainīt neko mēs nevēlamies un negatavojamies. Tā es to vērtēju."

Režīms apliecina savu nedrošību

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska nosoda Lukašenko režīma rīcību un pieprasa, lai Koļesņikova un Znaks nekavējoties tiktu atbrīvoti.

"Tas ir terors pret baltkrieviem, kas uzdrošinājušies nostāties pret režīmu. Mēs nepiekāpsimies, kamēr Baltkrievijā visi nebūs brīvi," vēsta Cihanouska.

Viņa raksturo Koļesņikovu un Znaku kā Baltkrievijas varoņus un sola, ka viņu atbrīvošana tiks panākta daudz ātrāk nekā pēc 11 gadiem.

"Šī tiesa bija farss. Tā bija Lukašenko personiska izrēķināšanās," uzskata Cihanouskas padomnieks Franaks Vjačorka.

"Režīms ienīst Mariju viņas drošsirdības dēļ. Viņa savulaik saplēsa savu pasi, lai viņu nedeportētu no valsts pret viņas gribu. Viņi vēršas pret Maksimu, jo viņš vērsās pret bargo diktatūru un tās izdarībām un aizsargāja nevainīgos."

"Maksims un Marija nav vainīgi, un mēs darīsim visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk atbrīvotu viņus un visus pārējos 650 politieslodzītos. Notiesājot viņus, režīms demonstrē savu nepārliecinātību un nedrošību.

Režīms saprot, ka tā laiks ir beidzies, cenšoties savas bailes paslēpt aiz represijām. Taču Lukašenko ir jāatkāpjas un visi cilvēktiesību pārkāpēji ir jāsauc pie atbildības. Tas būtu pats pirmais solis, lai valstī atjaunotu tiesiskumu."

Rinkēvičs aicina atbrīvot brīvības cīnītājus

Koļesņikovas advokāts Iļja Salejs, kurš arī bija aizturēts un tagad dzīvo trimdā Polijā, nesen intervijā Latvijas Televīzijai stāstīja, ka Koļesņikova arī ieslodzījumā saglabā optimismu un ticību labākai Baltkrievijas nākotnei.

"Cik man zināms, viņa turpina saglabāt savu optimismu, tic labajam un taisnīgumam, tic Baltkrievijai. Tas, manuprāt, ļauj viņai palikt brīvai, pat atrodoties nebrīvē," sacīja advokāts.

Vjačorka atgādina, ka jau pirmdien Eiropas Savienības ārlietu ministriem ir jāspriež par piekto sankciju paketi pret Baltkrieviju. Pēc viņa vārdiem, dažas valstis īpaši lielu uzsvaru vēlas likt uz sektorālo sankciju pastiprināšanu, citas vēlas paplašināt sankcijas pret personām, tostarp prokuroriem un tiesnešiem, kā arī tiem, kuri ir atbildīgi par migrācijas krīzes radīšanu uz robežas ar Latviju, Lietuvu un Poliju.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs nosodījis Koļesņikovas un Znaka notiesāšanu; viņš pieprasījis nekavējoties atbrīvot abus brīvības cīnītājus.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

2021. gada 23. maijā Lukašenko režīms piespieda nolaisties Minskā lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija apcietināt opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Baltkrievijas režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti