Pasaules panorāma

Mariupole - arvien okupācijā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma-Kara grūtās dienas Ukrainā. Miris Baltkrievijas cilvēktiesību aizstāvis Oļegs Gulaks

Baltkrievijas opozīcija zaudējusi prominentu cīnītāju

Baltkrievijas opozīcija zaudējusi prominentu cīnītāju par cilvēktiesībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltkrievijas demokrātiski noskaņotā opozīcija zaudējusi cilvēku, kurš gadiem cīnījās par tiem, kuri bija kļuvuši par Aleksandra Lukašenko režīma upuriem. Pēkšņi miris viens no prominentākajiem baltkrievu cilvēktiesību aizstāvjiem Oļegs Gulaks. Viņš bija baltkrievu Helsinku komitejas vadītājs.

Lukašenko režīms turpina vērst represijas pret pilsonisko sabiedrību un cilvēktiesību aizstāvjiem, lai Baltkrievijā apklusinātu vēl atlikušās neatkarīgās balsis. Politieslodzīto skaits Baltkrievijā pārsniedz 1400.

Baltkrievijā nav neatkarīgas tiesas

Novembra beigās Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju par cilvēktiesību stāvokli Baltkrievijā, pieprasot nekavējoties izbeigt vardarbību un represijas, atbrīvot visus politieslodzītos un visas personas, kas patvaļīgi arestētas vai notiesātas politiski motivētu iemeslu dēļ.

Oļegs Gulaks neskaitāmos tiesu procesos aizstāvēja disidentus un vienkāršos baltkrievus, kuri apcietināti par varas kritizēšanu. Īpaši smagi apstākļi cilvēktiesību jomā Baltkrievijā izveidojās pēc 2020. gada augusta, kad režīms brutāli apspieda miermīlīgas demonstrācijas un salauza cilvēku dzīves. Gulaka viedoklī ieklausījās starptautiskas organizācijas un valstu valdības.

"Ļoti liela problēma ir tā, ka Baltkrievijā nav neatkarīgas tiesas. Tiesu diez vai var uzskatīt par instrumentu personas tiesību aizsardzībai. Tā ir vispārēja, sistēmiska problēma mūsu valstī, ko diemžēl nevar ātri atrisināt," teica Gulaks. "Bet ir lietas, ko var ātri sakārtot, ja vien būtu politiskā griba. Tās ir – lielāka atklātība politiskajos procesos, dažādu viedokļu līdzās pastāvēšana, valsts pārvaldes demokratizācija, iekļaujot tajā pilsonisko sabiedrību."

Cilvēktiesību aizstāvja sirds neizturēja

Gulaks savulaik intervijās Latvijas Televīzijai stāstījis par to, kā vara kontrolē iedzīvotājus Baltkrievijā.

"To ir ļoti grūti izskaidrot cilvēkiem, kuri ar to nav saskārušies un izjutuši uz savas ādas. Brīvības vai nebrīves gaisotni izjūt visi. Tu saproti – vai sekos kāds sods vai ne. Ja nebūs ieslodzījums, būs naudas sodi un darba zaudēšana," stāstīja Gulaks.

"Mūsu cilvēki ir pieraduši, ka svarīgi ir lasīt ne tikai to, kas rakstīts likumos, bet arī izprast valdošo gaisotni. Un prast lasīt starp rindiņām. Tas vienmēr noder tiem, kuri nedzīvo demokrātiskā un tiesiskā vidē," atzina Gulaks.

Oļegam Gulakam bija 55 gadi. Cilvēktiesību aizstāvis miris sirds problēmu dēļ. Pērn oktobrī Baltkrievijas Augstākā tiesa likvidēja baltkrievu Helsinku komiteju, kas bija vecākā tiesību aizstāvības organizācija valstī.

Pieaugot represijām, Gulaks emigrēja uz Lietuvu, kur patvērumu raduši daudzi Lukašenko patvaļas kritiķi.

10. decembrī, kad atzīmēja Starptautisko cilvēktiesību dienu un Oslo sumināja Nobela Miera prēmijas laureātus, Gulaks sociālajos tīklos ierakstīja, ka runās nebija jaušana svētku noskaņa, jo darāmā daudz.

Opozīcijas līderi cietumā

Eiropas Parlaments novembrī asi nosodīja nepamatotos un politiski motivētos sodus vairāk nekā 1400 politieslodzītajiem. Viņu vidū ir arī Nobela Miera prēmijas laureāts Aless Beļackis.

Necilvēcīgos apstākļos ieslodzījumā mīt opozīcijas partiju līderi. Mariju Koļesņikovu nesen no kameras smagā stāvoklī aizveda uz slimnīcu, kur ievietoja reanimācijā un operēja. Koļesņikovai ir piespriests 11 gadu cietumsods.

Satraukti ir arī disidenta Nikolaja Statkeviča radinieki. Opozīcijas veterāns nonācis cietuma slimnīcā pēc kārtējās, jau trešās saslimšanas ar kovidu, sākusies pneimonija. Statkevičam piespriesti 14 gadi nebrīvē.

Eiropas Parlaments uzslavējis Eiropas Savienības valstis, īpaši Poliju un Lietuvu, par atbalstu un aizsardzību Baltkrievijas iedzīvotājiem, kuri spiesti bēgt no dzimtenes.

Latvija turpinās atbalstīt baltkrievu tautu

Kā uzsver Latvijas Ārlietu ministrijā, politieslodzīto atbrīvošana ir viens no priekšnoteikumiem, lai ES un Baltkrievijas attiecībās notiktu vismaz kaut kāds uzlabojums.

"Latvija turpina pievērst uzmanību un atbalstīt Baltkrievijas politieslodzītos, piedaloties dažādās informatīvajās kampaņās. Un atbalstot individuālas personas, piemēram, Mariju Koļesņikovu, Nobela prēmijas laureātu Alesu Beļacki. Latvija aktīvi iesaistās informatīvajās kampaņās, ko rīko Svjatlanas Cihanouskas birojs. Latvija nav aizmirsusi šo jautājumu," stāsta Ārlietu ministrijas pārstāve Diāna Eglīte.

Latvija plāno piešķirt 30 000 eiro nevalstiskajām organizācijām, lai dokumentētu cilvēktiesību pārkāpumus Baltkrievijā.

Baltkrievi, kuri tiek vajāti politisku iemeslu dēļ, var pieteikties Latvijas humānajai vīzai. Bēgļa statuss šogad piešķirts 57 Baltkrievijas pilsoņiem, tostarp 16 bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti