Baltkrievijas opozīcija meklēs vienotu prezidenta kandidātu

Vairākas Baltkrievijas opozīcijas partijas vienojušās izvirzīt vienotu kandidātu šovasar gaidāmajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām. Opozicionāri uzskata, ka tāds kandidāts spēs izrādīt pietiekamu konkurenci valsts prezidentam Aleksandram Lukašenko un uzvaras gadījumā spēs panākt vēlēšanu sistēmas reformēšanu. Kritiķi gan norāda, ka šāds vienotais kandidāts nepārstāvēs visu opozīcijas spēku intereses.  

ĪSUMĀ:

 • Baltkrievijas opozīcija virzīs vienotu kandidātu prezidenta vēlēšanām.
 • Lukašenko, visticamāk, kandidēs un uzvarēs.  
 • Opozīcija prezidenta amata kandidātu meklēs kampaņā vairākās kārtās.
 • Kampaņā var piedalīties jebkurš valsts iedzīvotājs.
 • Par kandidātiem balsos reģionos, internetā, demokrātisko spēku kongresā.
 • Iedzīvotāji varēs kļūt par šī vienotā kandidāta komandas locekli.
 • Ja šādu kandidātu vēlēšanām nereģistrēs, tiks pieteikts vēlēšanu boikots.
 • Lai kļūtu par kandidātu, jāmaksā 500 eiro kampaņai un jāiegūst 200 atbalstītāju paraksti.
 • Kandidātam izvirzītas sešas galvenās prasības, arī saraut savienību ar Krieviju.   
 • Ja uzvarēs, kandidātam jāapņemas reformēt vēlēšanu sistēmu, rīkot brīvās parlamenta vēlēšanas.
 • Kandidāts nevarēs izteikties pret tradicionālajām ģimenes un sabiedrības vērtībām.
 • Kritiķi: Kandidāts var negūt vēlētāju atbalstu, jo uz izvirzīšanu nav aicināti visi opozīcijas spēki.

Pašreizējais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko savā amatā atrodas kopš 1994. gada, un, visticamāk, par savu posteni viņš turpinās cīnīties arī šī gada augusta beigās paredzētajās prezidenta vēlēšanās.

Pareizāk gan būtu prognozēt, ka, izlemjot kandidēt, Lukašenko uzvara faktiski ir garantēta.

Baltkrievijas opozīcija meklēs vienotu prezidenta kandidātuUģis Lībietis

  Taču pirmdien, 27. janvārī, vairākas Baltkrievijas opozīcijas partijas paziņojušas, ka uzsāk kampaņu vienota opozīcijas kandidāta atrašanai, kas būtu spējīgs stāties pretī Lukašenko un pat uzvarēt viņu.

  Kustība „Par Brīvību”, Baltkrievijas sociāldemokrātiskā partija “Gramada”, Apvienotā pilsoniskā partija, Baltkrievijas Tautas fronte un Baltkrievijas Kristīgie demokrāti kopīgā paziņojumā norādījuši, ka šajā kampaņā varēs piedalīties jebkurš valsts iedzīvotājs.

  Kandidāts varēs iegūt balsis vairākos posmos – balsojumos reģionos, balsojumā internetā, kā arī Demokrātisko spēku kongresā.

  Kā norādījis Baltkrievijas Kristīgo demokrātu līderis Vitālijs Rimaševskis, iedzīvotājiem būs arī iespēja kļūt par šī vienotā kandidāta komandas locekli, bet, ja šādu kandidātu vēlēšanām nereģistrēs, tiks pieteikts vēlēšanu boikots.

  “Mūsu mērķis šodien ir ne tikai ierosināt personisku alternatīvu Aleksandram Lukašenko, bet arī piedāvāt alternatīvu mūsu valsts attīstības virzienu. Tāpēc reformu plāns tiks izstrādāts kopā ar jums. Vienotā kandidāta izraudzīšanās kampaņas laikā mēs aicinām ekspertus un katru Baltkrievijas pilsoni nākt klajā ar saviem piedāvājumiem – ko viņš vēlētos redzēt vienotā kandidāta reformu programmā,” stāstīja Vitālijs Rimaševskis.

  Lai kļūtu par kandidātu, šai personai būs jāiemaksā 500 eiro liela naudas summa kopējo kampaņas izdevumu segšanai, kā arī jāiegūst vismaz 200 atbalstītāju paraksti.

  Taču materiālā rocība nebūt nav galvenais kritērijs. Kā uzsver Baltkrievijas sociāldemokrātu partijas līderis Igors Borisovs, vienotajam kandidātam tiek izvirzītas arī sešas galvenās prasības.  

  “Pirmkārt, iestāties par neatkarīgu Baltkrieviju un pret diktatūru. Otrkārt, vienotais kandidāts iestājas par pilsoņu sociālajām un ekonomiskajām tiesībām. Treškārt, izstāties ko Kolektīvās drošības līguma organizācijas, saraut „Savienības valsts” līgumu ar Krieviju un izvest ārvalstu militārās bāzes no Baltkrievijas teritorijas. Ceturtkārt, iestāties par baltkrievu valodu un kultūru. Piektkārt, iestāties par vienlīdzīgām attiecībām ar Eiropas Savienību, Krieviju, ASV un citām valstīm.

  Un visbeidzot, sestkārt, vienotais kandidāts uzskata par nepieņemamu ārējo spēku iejaukšanos Baltkrievijas iekšējās lietās,” stāstīja Borisovs.

  Jau pēc vienotās kandidatūras izraudzīšanās, kas paredzēta maija otrajā pusē, prezidenta amata pretendentam būs jārēķinās ar vēl papildu uzdevumiem. Piemēram, jāapņemas uzvaras gadījumā nekavējoties veikt vēlēšanu reformu un sarīkot brīvas parlamenta vēlēšanas. Tāpat kandidāts nevarēs izteikties pret tradicionālajām ģimenes un sabiedrības vērtībām.

  Līdz šim pēdējā reize, kad baltkrievu opozīcijas spēki virzīja vienoto kandidātu, bija 2006. gadā, kad uz prezidenta krēslu pretendēja Baltkrievijas apvienoto demokrātisko spēku kandidāts Aleksandrs Miļinkēvičs. Toreiz viņš ieguva vien 6% balsu.

  Tieši tāpēc atsevišķi baltkrievu politikas komentētāji jau norāda, ka mēģinājums atkal vienoties par vienoto kandidātu var izrādīties kāpšana uz tā paša grābekļa. Galvenokārt tāpēc, ka uz vienotā kandidāta izvirzīšanu nav aicināti visi opozīcijas spēki.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti