Baltkrievijas diplomātiskajās aprindās sākusies piespiedu tīrīšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko ir atbrīvojis no amata vēstnieku Latvijā Vasīliju Markoviču. Viņam atņemts arī diplomātiskais rangs. Tāds pats lēmums pieņemts arī par bijušo Baltkrievijas vēstnieku Slovākijā Igoru Ļeščenju un vienu no Koordinācijas padomes līderiem Pāvelu Latuško. Tikmēr prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska ir sākusi gatavot sankciju sarakstu pret drošībniekiem, kuri atbildīgi par milicijas patvaļu pret mierīgajiem protestētājiem.

Lukašenko atceļ vēstnieku Latvijā
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Runas par to, ka Baltkrievijas diplomātiskajās aprindās varētu sākties piespiedu tīrīšana, neoficiāli izskanēja jau tūlīt pēc 9. augusta Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām. Jau tobrīd kļuva skaidrs, ka daudzviet ārvalstīs, tostarp Latvijā, vēlēšanās ir uzvarējusi Svetlana Tihanovska, un šāds rezultāts acīmredzot neapmierināja pašreizējo valsts vadītāju Aleksandru Lukašenko.

Pirmais no amata tika atstādināts vēstnieks Slovākijā Igors Ļeščenjs, kurš drīz pēc prezidenta vēlēšanām iesniedza atlūgumu, paužot atbalstu protestu kustībai. Tagad Ļeščenjam atņemts arī diplomātiskais rangs. Šāds lēmums pieņemts arī attiecībā pret Pāvelu Latuško, kurš savulaik bijis vēstnieks Polijā un Francijā, bet tagad ir kļuvis par vienu no redzamākajiem opozīcijas Koordinācijas padomes līderiem. Un, visbeidzot, amatu nācies zaudēt arī Baltkrievijas vēstniekam Latvijā Vasīlijam Markovičam. Viņa oficiālais atlaišanas iemesls saistīts ar amata pienākumu neatbilstošu pildīšanu.

Par to, kā vērtējams šāds solis un kā tas varētu ietekmēt Latvijas diplomātiskās attiecības ar Baltkrieviju, stāsta Latvijas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Jānis Beķeris: "Ziņas par vairāku vēstnieku atbrīvošanu no amata un diplomātiskā ranga atņemšanu tika saņemtas vien dažas stundas pēc tam, kad Aleksandrs Lukašenko uzrunāja vadošos ierēdņus un parlamenta deputātus. Šajā uzrunā viņš izklāstīja savu redzējumu par valstī notiekošo, īpaši norādot uz vairāku Eiropas valstu līdzdalību, pēc viņa vārdiem, situācijas destabilizēšanā Baltkrievijā."

Lukašenko tikmēr izteicies, ka Eiropas kontinentā aktīvi darbojas amerikāņu satelīti. "Polija, Lietuva, Čehija un, diemžēl, mūsu Ukraina. Katrs atstrādāja savu lomu. Čehija jau no seniem laikiem ir resursu centrs. Polija sākumā kā mediju kanālu inkubators, bet vēlāk kā laukums dažiem trimdā esošiem orgāniem. Lietuva ir pārņemta ar Astravjecas atomelektrostaciju un kalpo kā Baltkrievijas un Eiropas Savienības attiecību tarans. Bet Ukraina, neskatoties uz mūsu nemainīgo atbalstu tās teritoriālajai nedalāmībai un par spīti mūsu labo attiecību garam, ir kļuvusi par politisko provokāciju priekšposteni," paudis Lukašenko.

Ārējo draudu pieminēšana un ārvalstu vainošana Baltkrievijas protesta akciju koordinēšanā jau ir kļuvusi par neatņemamu Lukašenko retorikas sastāvdaļu.

Tikmēr pašlaik trimdā Lietuvā dzīvojošā prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska ir sākusi gatavot sankciju sarakstu, kam dots Aleksandra Taraikovska vārds. Taraikovskis kļuva par pirmo Baltkrievijas drošībnieku patvaļas upuri. Tagad sankciju sarakstā paredzēts iekļaut personas, kuras tieši atbildīgas par cilvēku spīdzināšanu un milicijas visatļautību. Šo sarakstu vēlāk paredzēts nodot Ukrainai, Turcijai, Krievijai, ASV un Eiropas Savienības valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti