Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija oficiāli saņem Saharova balvu

Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji trešdien, 16. decembrī, oficiāli saņēma Saharova balvu. Svinīgā ceremonija notika Eiropas Parlamenta ēkā Briselē. Balvas saņēmēju vārdā klātesošos uzrunāja viena no redzamākajām opozīcijas līderēm Svetlana Tihanovska.

Viņa aicināja Eiropu nekavējoties sniegt atbalstu Baltkrievijai, jo cilvēktiesību aizstāvēšana nav iejaukšanās citas valsts iekšējās darīšanās.

Ceremonijas laikā, kas izņēmuma kārtā notika Briselē, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli teica: "Visa pasaule redz, kas notiek jūsu valstī. Mēs redzam jūsu drosmi. Mēs redzam sieviešu drosmi. Mēs redzam jūsu ciešanas. Mēs redzam neaprakstāmo vardarbību. Jūsu apņēmība un centieni dzīvot demokrātiskā valstī mūs iedvesmo."

Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji oficiāli saņēm Saharova balvu. 2020. gada 16. decembris.

Saņemot balvu, galvenā opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska sacīja: "Ikviens baltkrievs, kurš iesaistās miermīlīgajos protestos pret vardarbību un beztiesiskumu... ir varonis. Katrs no viņiem ir drosmes, līdzjūtības un pašcieņas piemērs."

Vēlāk preses konferencē viņas līdzgaitniece Veronika Cepkalo mudināja arī pārējos eiropiešus neklusēt par Baltkrievijas politieslodzīto likteni, starp kuriem ir arī Marija Koļesņikova un daudz citu sieviešu.

“Mēs zinām par sieviešu spīdzināšanas gadījumiem, kad viņas tika novietots tā dēvētajā stikla kamerā, kur nav iespējams apsēsties vai apgulties. Drīkst tikai stāvēt. Tādas spīdzināšanas metodes šis režīms izmanto 21. gadsimta Eiropā! Tā viņi mēģina mūs salauzt, jo mēs esam ievainojamas, mums ir bērni. Viņi atņem mums vecāku tiesības. Tādēļ es ļoti aicinu Eiropu palīdzēt cīņā ar sieviešu tiesību pārkāpumu sekām. Palīdziet mums finansiāli, palīdziet šīm sievietēm ar psiholoģisko atbalstu, palīdziet ar rehabilitāciju,” aicināja Cepkalo.

Baltkrievijas demokrātisko opozīciju pārstāv Koordinācijas padome un drosmīgo sieviešu iniciatīva: galvenā opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska, Nobela prēmijas laureāte Svetlana Aleksejeviča, mūziķe un politiskā aktīviste Marija Koļesņikova un politiskās aktīvistes Olga Kovaļkova un Veronika Cepkalo. Balvas saņēmēji no politiskās un pilsoniskās sabiedrības aktīvistu vidus ir video blogeris un politieslodzītais Sergejs Tihanovskis, baltkrievu cilvēktiesību organizācijas "Viasna" dibinātājs Aleksandrs Beļickis, Sergejs Duļevskis, "Telegram" opozīcijas kanāla "Nexta" dibinātājs Stepans Putilo un politieslodzītais un prezidenta amata kandidāts 2010. gada vēlēšanās Nikolajs Statkevičs.

KONTEKSTS:

Politiskā krīze Baltkrievijā turpinās kopš strīdīgajām prezidenta vēlēšanām, kas notika 9. augustā un izraisīja sacelšanos pret līdzšinējo autoritāro prezidentu Aleksandru Lukašenko un režīma atbildi, īstenojot nežēlīgas represijas pret miermīlīgo demonstrāciju dalībniekiem.

EP katru gadu piešķir Saharova balvu par domas brīvību. Balva izveidota 1988. gadā, lai godinātu personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tā nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam, un paredz arī 50 000 eiro lielu naudas balvu.

Pagājušajā gadā balvu saņēma uiguru ekonomists Ilhams Tohti, kurš cīnījās par Ķīnas uiguru minoritātes tiesībām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt