Baltkrievijā valdošais režīms gatavojas mainīt valsts konstitūciju

Baltkrievijā pirmdien darbu uzsāka autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko izveidotā konstitucionālā komisija, kuras uzdevums būs veikt grozījumus valsts pamatlikumā. Neviens opozīcijas pārstāvis komisijā nav iekļauts.

Komisijas sastāvā ir 34 cilvēki, kuru vidū ir vairāki valdības ministri, parlamenta deputāti, juristi, rūpnīcu vadītāji, ārsts, kinorežisors un baņķieris. Jaunās konstitūcijas projekts jāsagatavo līdz šī gada beigām, bet referendums par to varētu notikt 2022. gada janvārī. Uzrunājot komisijas locekļus, Lukašenko uzsvēra, ka jaunajai konstitūcijai ir jāapvieno valsts.

Lukašenko jau februārī Baltkrievijas Tautas sapulcē informēja, ka šogad tapšot jauns valsts konstitūcijas projekts, par ko Baltkrievijas vēlētāji varēšot balsot referendumā 2022. gada sākumā.

Mani galvenie nosacījumi aiziešanai no varas – valstī ir miers, kārtība, nekādi protesti, nekādi mēģinājumi gāzt varu, viedokļa izteikšana tikai likuma ietvaros. Otrais nosacījums – ja notiks tā, ka pie varas nokļūs “ne tie” un viņiem būs atšķirīgi uzskati, tad otrajam punktam mēs pierakstīsim, ka neviens mats no jums – pašreizējā prezidenta sabiedrotajiem – nedrīkst nokrist,” toreiz paziņoja Lukašenko.

Pirmdien viņš atkārtoti pauda apņēmību nosargāt "mieru un kārtību" valstī. “Šodien baltkrievi apzinās, ko varētu zaudēt – mierīgu dzīvi un suverenitāti. Tās ir galvenās vērtības, kas ir augstākas par politiskajām un personīgajām domstarpībām mūsu sabiedrībā. Un laiks atkal ir apliecinājis, ka šo vērtību garants ir spēcīga vara un mūsu tauta, kas aizsargā savu dzīvesveidu un tradīcijas. Sākot darbu pie konstitūcijas izmaiņām, kas ir izšķirošs un liktenīgs solis, mums ir jāņem vērā visas pagātnes mācības, arī pēdējā laika,” sacīja Lukašenko.

Trimdā dzīvojošā Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska tikmēr paudusi pārliecību, ka Baltkrievijas tauta agri vai vēlu varēs pati lemt par savas valsts pamatlikumu. “Es ticu, ka iekļaujošs dialogs palīdzēs baltkrieviem nobalsot un apstiprināt tādu konstitūcijas tekstu, kas patiešām atspoguļos mūsu intereses,” vēsta Cihanouska.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš pagājušā gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt