Dienas notikumu apskats

Valdība apstiprina un nodos Saeimai nākamā gada budžetu

Dienas notikumu apskats

Divus gadus pēc asiņainajiem Maidana notikumiem vēl nav zināms vainīgais

ES un Baltkrievija pastiprināti sadarbosies nelegālās migrācijas novēršanā

Baltkrievija un septiņas ES valstis vienojas par sadarbību cīņai ar nelegālo migrāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvija un vēl sešas Eiropas Savienības (ES) valstis ceturtdien Luksemburgā parakstīja īpašo vienošanos ar Baltkrieviju par pastiprinātu sadarbību cīņā ar nelegālo migrāciju, kā arī robežu apsardzības un migrācijas jomā. 

Vienošanās ir parakstīta Eiropas Savienības iekšlietu ministru sanāksmes laikā, kuras centrālais temats ir migrācija un bēgļu pārvietošana. Un te ar kopsaucēju meklēšanu ministriem tik raiti nesokas.

“Elastīga solidaritāte” - šī frāze ir ātri ienākusi Eiropas politiķu žargonā. Pēc būtības elastīga solidaritāte nozīme, ka Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis nevēlas piedalīties pastāvīgā bēgļu un migrantu pārvietošanas mehānisma izveidē. Tā vietā šīs valstis grib izteikt solidaritāti ar Grieķiju, Itāliju un citām valstīm, kur ierodas vai var ierasties liels patvēruma meklētāju skaits, ar citiem paņēmieniem.

Slovākijas iekšlietu ministrs Roberts Kalinaks pirms Luksemburgā notiekošās sanāksmes kā piemēru minēja viņa valstī izveidoto Austrijā nonākušo patvēruma meklētāju izmitināšanas centru. Nodibinot šādu iestādi vienā no pierobežas ciematiem, Slovākija ir palīdzējusi Austrijai tikt galā ar iebraucēju pieplūdumu. Tomēr atbildību par patvēruma meklētājiem nes Austrija, kur šie cilvēki arī ir gribējuši nokļūt.

“Es domāju, ka it sevišķi migrācijas jomā mums nevar būt tikai viens risinājums. Migranti nav skaitļi. Tie ir dzīvi cilvēki ar patstāvīgu gribu un viedokli,” uzsvēra Kalinaks.

 “Un dažreiz viņi vēlas rīkoties pa savam. Tādēļ es uzskatu, ka mums ir nepieciešams pielāgot mūsu mehānismus dažādām situācijām,” pauda ministrs.

Latvija arī ir starp tām valstīm, kas iebilst pret pastāvīga patvēruma meklētāju pārvietošanas mehānisma izveidi. Tā vietā mēs esam gatavi palīdzēt ar ekspertiem un tehniku jaunizveidotajam Eiropas Robežu un krasta apsardzes dienestam, lai uzlabotu cīņu ar cilvēku kontrabandistiem Vidusjūrā. Tāpat pie mums turpina ierasties no Grieķijas pārvietotie patvēruma meklētāji.

Tomēr nebūt ne visas valstis pilda iepriekš panāktās vienošanās. Spilgts piemērs šajā ziņā tam ir Ungārija. Tādēļ ES iekšlietu un migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls uzsvēra, ka par elastīgu solidaritāti mēs varam runāt tikai nākotnē. Bet vispirms visām valstīm ir jāuzņem solītais migrantu skaits.

“Mēs negrasāmies atšķaidīt mūsu migrācijas politiku. Tā dēvētā elastīgā solidaritāte nenozīmē, ka mēs atteiksimies no tā, kas iepriekš bija nolemts tepat Luksemburgā,” sacīja Avramopuls.

“Par šādām jaunām idejām mēs varam runāt tikai nākotnes kontekstā. Bet lēmumi, kas jau ir pieņemti, ir jāīsteno dzīvē. Tas ir pilnīgi skaidrs. Tādēļ visām valstīm būtu jāpierāda, ka tās to apzinās, sperot taustāmus soļus, lai īstenotu kopīgi pieņemtos lēmumus,” sacīja komisārs.

Šo karsto diskusiju starplaikā vismaz viena vienošanās Luksemburgā tika panākta. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”) kopā ar kolēģiem no Lietuvas, Bulgārijas, Rumānijas, Ungārijas un Somijas, kā arī komisāru Avramopulu parakstīja īpašo deklarāciju ar Baltkrieviju par sadarbību migrācijas jomā. Tās ietvaros minētās Eiropas Savienības valstis plāno ciešāk sadarboties, lai ierobežotu nelegālo migrāciju un uzlabotu robežu apsardzību, kā arī atvieglotu Šengenas zonas vīzu saņemšanas procesu Baltkrievijas pilsoņiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti