Baltkrievija un Kazahstāna attiecībā pret Krieviju paliek atturīgākas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Svētdien Kijevā Ukrainas prezidents Petro Porošenko uzņēmis savu Baltkrievijas kolēģi Aleksandru Lukašenko, bet pirmdien ticies arī ar Kazahstānas prezidentu Nursultanu Nazarbajevu.

Pats Porošenko abu līderu vizītes nosaucis par savlaicīgām un simboliskām, un, iespējams, tajās valstu vadītāji saskaņoja pozīcijas pirms otrdien Maskavā gaidāmās Eirāzijas Augstākās ekonomiskās padomes sanāksmes.

Lukašenko šī ir pirmā vizīte Ukrainā, kopš pagājušās ziemas, kad Kijeva krasi nosvērās Rietumu virzienā, un Lukašenko mērķis esot bijis atdzīvināt Ukrainas miera sarunas. Tiesa, kāda augsta ranga Ukrainas amatpersona medijiem atklāja, ka Lukašenko mērķi ir plašāki, proti, uzlabot attiecības ar Rietumiem, lai mazinātu savu atkarību no Krievijas un tās nedienu ietekmi uz valsts ekonomiku.

Kā uzsver eksperti, Lukašenko jau atjaunojis muitas kontroli uz robežas ar Krieviju un tirdzniecības norēķinus ar sev tuvo kaimiņvalsti tagad pieprasa veikt tikai ASV dolāros, nevis, kā iepriekš, rubļos.

Tikmēr Nazarbajevs rīkojas uzmanīgāk. Viņš apsver vienādu attieksmi gan pret Krieviju, gan pret Ukrainu un abu valstu strīdā esot gatavs būt par taisnīgu menedžeri. Tomēr uzmanību piesaista fakts, ka Kazahstānā uz pieciem gadiem cietumā nupat notiesāts kāds šīs valsts pilsonis, kas karojis pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas republiku labā. Astana arī vāc humāno palīdzību, kuru uz Ukrainu grasās nosūtīt saskaņā ar visiem starptautiskajiem noteikumiem.

"Pirmām kārtam, es atbraucu, lai apspriestu ekonomisko sadarbību. Mūsu valstu starpvaldību komisija strādās, lai rastu saskarsmes punktus dažādu virzienu sadarbībai. Tā ir ekonomika, mašīnbūve, metālapstrāde, lauksaimniecības produkcija. Uzreiz vienojāmies par ogļu piegādi no Ekibastuzas atradnēm, kas ir vienas no lētākajām mūsu valstī," uzsvēra Nazarbajevs.

Kijevā Nazarbajevs paudis absolūtu atbalstu Minskas miera procesam un apsveicis Porošenko ar viņa pirmo lielo uzvaru – spēju sarīkot parlamenta vēlēšanas un izveidot valdību, neraugoties uz konfliktu Austrumukrainā.

Pēc ekspertu izteikumiem, šādas tikšanās Krievijas, Baltkrievijas un Kazahstānas nodibinātajai Muitas savienībai punktu nepieliks, taču skaidrs, ka Ukrainas prezidenta kabinetā tiek gatavota šī veidojuma dezintegrācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti