Baltkrievijā saasinās situācija pirms prezidenta vēlēšanām

Baltkrievijā saasinās situācija pirms augusta sākumā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Ceturtdien aizturēts viens no populārākajiem pretendentiem uz prezidenta posteni Viktors Babariko. Solidarizējoties ar ieslodzītajiem, ceturtdien vairākas stundas Minskas centrā notika simboliskas iedzīvotāju atbalsta akcijas. Situācija Baltkrievijā apspriesta arī Austrumu partnerības līderu videokonferences laikā, izpelnoties asu kritiku arī no Eiropas institūciju puses.

ĪSUMĀ:

 • Baltkrievijā augustā plānotas prezidenta vēlēšanas.
 • Jūnija sākumā tika aizturēts viens no skaļākajiem pilsoniskās opozīcijas aktīvistiem Tihanovskis.
 • Ceturtdien aizturēts arī viens no populārākajiem pretendentiem uz prezidenta posteni Babariko. 
 • Babariko tiek turēts aizdomās par finanšu noziegumiem, naudu novirzot arī uz "ABLV Bank".
 • Vairākas stundas Minskas centrā notika simboliskas iedzīvotāju atbalsta akcijas ieslodzītajiem.
 • Filozofs norāda - sabiedrībā ir nebijusi neapmierinātība ar režīmu.
 • Arī Eiropas institūcijas kritizē Baltkrievijā notiekošo.

Baltkrievijā saasinās situācija pirms prezidenta vēlēšanāmUģis Lībietis

  Par to, ka Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu cīņā sākas nopietnas pārmaiņas, runāt sāka jau mēneša sākumā, kad tika aizturēts viens no skaļākajiem pilsoniskās opozīcijas aktīvistiem, blogeris Sergejs Tihanovskis.

  Pirms nedēļas Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka ir sāktas pārbaudes bankā “Belgazprombank”, kuru līdz šim bija vadījis vislielāko iedzīvotāju atbalstu guvušais iespējamais prezidenta amata kandidāts Viktors Babariko. Lai arī šādām izmeklēšanām neesot nekādu politisku motīvu, ceturtdien Viktors Babariko un viņa dēls Eduards tika aizturēti.

  Prezidenta amata kandidāta Babariko vadītā banka “Belgazprombank” 2020. gada jūnija.

  Kā paziņojuši varas iestāžu pārstāvji, Babariko ir bijis atbildīgs par prettiesiskas darbības organizēšanu un vadīšanu, centies ietekmēt lieciniekus, kā arī pēdējo dienu laikā centies izņemt ievērojamu naudas summu no dažādiem kontiem.

  Babariko tiekot turēts aizdomās par mahinācijām ar vekseļiem vairāk nekā 60 miljonu dolāru vērtībā un naudas atmazgāšanas shēmu izveidošanu, novirzot naudu uz ārvalstu bankām. Viena no šīm bankām esot bijusi Latvijas banka "ABLV".

  Turklāt Babariko vadītās “Belgazprombank” ierēdņi esot saņēmuši ievērojamus kukuļus, piešķirot kredītus personām ar sliktu kredītvēsturi.

  Baltkrievijas prezidenta kandidāts Viktors Babariko. 2020. gada jūnijs.

  Līdz ar sankcijām pret Babariko ir bloķēti arī viņa priekšvēlēšanu kampaņas konti, un tas notiek laikā, kad potenciālajiem kandidātiem ir jāiesniedz centrālajai vēlēšanu komisijai vismaz 100 tūkstoši savākto parakstu. Babariko komanda bija solījusi, ka piektdien tiks iesniegts vismaz pusmiljons parakstu.

  Lai paustu savu neapmierinātību ar aktīvistu aizturēšanu un pieprasītu viņu atbrīvošanu, ceturtdien Minskas ielās pulcējās aptuveni 2000 cilvēku, kuri izveidoja savdabīgu dzīvo ķēdi gar centrālo Neatkarības ielu. Šāda klusējoša protesta akcija pat par spīti lietum turpinājās sešas stundas. Kā intervijā "Euroradio" norādīja filozofs Vladimirs Mackēvičs, neapmierinātība sabiedrībā aug.

  "Pašreizējais noskaņojums sabiedrībā atšķiras no tā, kāds bija 2015., 2010. gadā vai vēl agrāk.

  Neapmierinātība ar režīmu ir ārkārtīgi augsta, un arī protesta potenciāls ir ļoti augsts.

  Un šis noskaņojums ir pārņēmis arī cilvēkus, kuri iepriekš par politiku īpaši neinteresējās un vēlēšanās piedalījās ļoti pasīvi. Tagad šie cilvēki ir aktivizējušies. Ko šajā situācijā var darīt valdība? Iepriekš solīto 500 dolāru vidējo algu vairs nav jēgas solīt. Var jau solīt 503 vai 504 dolārus, bet neviens netic, ka šos solījumus var izpildīt, jo naudas jau nav. Jaunu ideju nav. Nekā nav! Tāpēc spēks un aizturēšana ir vienīgie līdzekļi, kas ir režīma repertuārā," stāstīja Mackēvičs.

  Parakstu vākšana prezidenta kandidātu atbalstam. 2020. gada jūnijs.

  Par spīti milicijas darbinieku klātbūtnei piektdienas protesti pagājuši bez aizturēšanas vai iepriekš pieredzētās pārmērīgā spēka pielietošanas.

  Baltkrievijā notiekošais ceturtdien tika apspriests arī Eiropas Savienības Austrumu partnerības līderu videokonferencē, ko vadīja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena un Eiropadomes prezidents Šarls Mišels. Pēc šīs konferences Urzula fon der Leiena aicinājusi Baltkrievijas vadību atbrīvot visus politieslodzītos un nodrošināt godīgas vēlēšanas:

  "Pamatbrīvību ievērošana ir pati svarīgākā! Baltkrievu varas iestādēm 9. augusta vēlēšanām ir jānodrošina jēgpilna un konkurētspējīga politiskā sacensība. Visi aizturētie aktīvisti ir nekavējoties jāatbrīvo, likuma vara ir jāievēro, un baltkrievu iedzīvotāji pieprasa demokrātiskas vēlēšanas."

  Kā norāda baltkrievu cilvēktiesību aktīvisti, visticamāk, prezidenta vēlēšanu kampaņā gaidāmi vēl daudzi interesanti pavērsieni. Kā viena no iespējām tiek minēta arī varbūtība, ka kāda aktīvista tiesas procesa laikā kāds pēkšņi varētu atzīties, piemēram, valsts apvērsuma gatavošanā. Šāda liecību safabricēšana varētu būt iespējama, jo, aizbildinoties ar cīņu pret Covid-19, advokāti pie aizturētajiem netiek pielaisti.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti