Panorāma

EK neierobežos valstu budžeta deficītu līdz 2023. gadam

Panorāma

Hakeri uz laiku paralizē pasaulē lielākās gaļas ražotnes

Baltkrievijā pastiprinās represijas, aktīvisti izmisuši

Baltkrievijā pastiprinās represijas, aktīvisti izmisuši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltkrievijas iedzīvotāji pēdējā laikā ar aizvien radikālākiem līdzekļiem cenšas pievērst starptautiskās sabiedrības uzmanību notiekošajam valstī un lūdz palīdzību. Otrdien, protestējot pret politiskajām represijām un varasiestāžu draudiem, kāds aktīvists tiesas zālē sevi sadūra kaklā un tagad cīnās par savu dzīvību.

Vairāk nekā 400 politieslodzīto

Stepans Latipovs kopš septembra atradās apcietinājumā, bet otrdien viņam bija jāstājas tiesas priekšā. Vīrieti apsūdz par sabiedrisko nekārtību organizēšanu, pretošanos milicijai un citiem pārkāpumiem, par ko var tikt piespriests līdz desmit gadiem ilgs cietumsods.

Aktīvists tiesā apgalvoja, ka izmeklētāji draudējuši sākt krimināllietas pret viņa radiniekiem un līdzgaitniekiem, ja viņš neatzīs vainu izvirzītajās apsūdzībās.

Protestējot pret varasiestāžu izteikto ultimātu, aktīvists sadūra sevi kaklā ar pildspalvu un tagad atrodas slimnīcā smagā stāvoklī.

Viņš ir viens no daudziem pašreizējā Baltkrievijas režīma upuriem. Pēc cilvēktiesību aizstāvju aprēķiniem, valstī šobrīd ir vairāk nekā 400 politieslodzīto.

Rietumiem ir jāiejaucas

Rietumiem ir jāiejaucas, lai rastu risinājumu šai situācijai, uzskata Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska.

“Ryanair” lidmašīnas sagrābšana Baltkrievijas gaisa telpā, neatkarīgā mediju portāla “Tut” kriminālvajāšana. Politieslodzītā Vitolda Ašuraka nāve cietumā, 17 gadus vecā aizturētā Dmitrija Stahovska pašnāvība.

Šie ir tikai daļa no tiem briesmīgajiem un traģiskiskajiem notikumiem, kas notiek mūsu valstī. Tagad uzzinājām, ka aktīvists Stepans Latipovs tiesas zālē mēģināja pārgriezt kaklu, jo viņam draudēja ar tuvinieku kriminālvajāšanu, ja viņš neatzīs vainu par to, ko nav darījis.

Tas viss pierāda vēl nepieredzētu represiju līmeni, kas ilgst jau pēdējos desmit mēnešus. Un represiju mērogs tikai palielinās. Tas nenotiktu, ja 2020. gada augusta prezidenta vēlēšanas būtu bijušas brīvas. Tāpēc ir pienācis laiks runāt par ārkārtas vēlēšanām kā par Baltkrievijas krīzes risinājumu,” uzskata Cihanouska.

Lukašenko brīdina par Krievijas spēku izvietošanu Baltkrievijā

Tikmēr Baltkrievijas autoritārais vadītājs Aleksandrs Lukašenko joprojām nav izrādījis vēlmi uzsākt dialogu ar opozīciju un tā vietā arvien vairāk paļaujas uz Maskavu.

“Ja redzēsim kādus signālus par to, ka pastiprinās NATO aktivitāte un ir militāra konflikta iespējamība, tad 24 stundu laikā Krievijas spēki tiks izvietoti Baltkrievijā. Bāzes un lidlauki ir jau sagatavoti,” vēsta Lukašenko.

Viņš gan noliedza, ka Krievijas spēki varētu palikt Baltkrievijā uz ilgāku laiku un izveidot tur pastāvīgas militārās bāzes.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš pagājušā gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

2021. gada 23. maijā Lukašenko režīms piespieda nolaisties Minskā lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija apcietināt opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Baltkrievijas režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti