Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Baltkrievijā notiek parlamenta vēlēšanas

Baltkrievijā notiek parlamenta vēlēšanās; opozīcijai bažas par pārkāpumiem

Baltkrievijā svētdien, 17.novembrī, notiek parlamenta vēlēšanas. Lai gan deputāti spēlē ne pārāk nozīmīgu lomu Baltkrievijas politikā, daudzi ar interesi vēro šo balsojumu, lai saprastu, cik opozīcijas pārstāvjiem izdosies iekļūt parlamentā. Arvien vairāk jautājumu parādās arī par to, cik ilgi pie varas paliks Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijā 17.novembrī notiek parlamenta vēlēšanas.
  • Parlamenta loma nav nozīmīga, pārsvarā tas apstiprina jebkādus valdības vai prezidenta ierosinājumus.
  • Politikas vērotāji ar interesi skatās, cik daudziem opozīcijas kandidātiem izdosies iekļūt parlamentā.
  • Uz 110 deputātu vietām pretendē vairāk nekā 500 kandidāti.
  • Vairāk nekā 200 cilvēkiem, kuri pārsvarā saistīti ar opozīciju, liegts balotēties.
  • Opozīcijai bažas par nopietniem pārkāpumiem vēlēšanās.
  • Centrālās vēlēšanu komisija pārmetumus noraida, saucot tos par izdomājumiem.
  • EDSO arī iepriekš norādīja uz būtiskiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē.
  • Šoreiz EDSO savu ziņojumu gatavojas prezentēt 18. novembrī.
  • Lukašenko neesot pieradis pārāk “cepties” par to, vai vēlēšanas starptautiski tiks atzītas par godīgām.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko gadiem ilgi ir mēģinājis manevrēt starp Krieviju un Eiropas Savienību. Lai gan Minskai ir ļoti ciešas saiknes ar Maskavu, ik pa laikam notiek arī mēģinājumi uzlabot attiecības ar Rietumiem. It sevišķi brīžos, kad sadarbība ar Krieviju kļūst sarežģīta, kā tas ir pašreiz.

Nesen Lukašenko ir apmeklējis Austrijas galvaspilsētu Vīni. Tā bija viņa pirmā vizīte trīs gadu laikā kādā no Eiropas Savienības valstīm. Nākamā gada sākumā viņš varētu apciemot arī Rīgu. Par to Lukašenko paziņoja arī, atbildot uz žurnālistu jautājumiem vēlēšanu iecirknī.

Baltkrievijas prezidents sacīja, ka ļoti gaida iespēju apmeklēt Latviju, jo baltkrievi un latvieši esot brālīgas tautas un tuvi kaimiņi, kuri vienmēr labi satiek.

Lukašenko bija devies uz vēlēšanu iecirkni, jo svētdien Baltkrievijā notiek parlamenta vēlēšanas. Deputāti šajā valstī spēlē ne pārāk nozīmīgu politisko lomu, un pārsvarā parlaments apstiprina jebkādus valdības vai prezidenta ierosinājumus.

Tomēr šoreiz politikas vērotāji ar interesi skatās, cik daudziem opozīcijas kandidātiem izdosies iekļūt parlamentā.

Uz 110 deputātu vietām pretendē vairāk nekā 500 kandidāti. Vēl vairāk nekā 200 cilvēkiem, kuri pārsvarā bija saistīti ar opozīciju, tika liegts balotēties. Lielākoties par iemeslu reģistrācijas atteikumam kļuva nepietiekams savākto derīgo parakstu skaits. Šo paņēmienu plaši izmanto arī Krievijā, atzīstot lielu parakstu daļu par nederīgiem.

Vēlētājiem bija iespējams piedalīties arī iepriekšējā balsošanā.

Opozīcijas pārstāvji apgalvo, ka šajās dienās pastāv iespēja pieļaut nopietnus pārkāpumus, jo vēlēšanu urnas naktī neviens neapsargā.

Tādēļ tajās var iemest papildu biļetenus.

Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Lidija Jermošina jebkādus pārmetumus noraida, saucot tos par izdomājumiem. Te jāpiebilst, ka Jermošina ir uzraudzījusi vēlēšanu norisi Baltkrievijā kopš 1996. gada, proti gandrīz visu Lukašenko valdīšanas laiku.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāji arī iepriekš ir norādījuši uz būtiskiem pārkāpumiem vēlēšanu norisē. Šoreiz viņi savu ziņojumu gatavojas prezentēt 18. novembrī.

Bet Lukašenko jau ir sacījis, ka neesot, viņa vārdiem izsakoties, pieradis pārāk “cepties” par to, vai vēlēšanas starptautiski tiks atzītas par godīgām.

Iecirkņa vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Aleksandrs Aņisins stāstīja, ka tie, kuri balsoja iepriekš, bija  studenti, kas gribēja ātrāk braukt mājās, vecmāmiņas un vectētiņi, kas brauca uz vasarnīcām, jo laika apstākļi to vēl ļauj, tāpēc viņi devās balsot ātrāk.

Lai gan kandidātu vidū ir  vairāki Lukašenko pretinieki, populārākajiem opozīcijas kandidātiem reģistrācija balsojumā tika liegta.  

“Grūti izvēlēties, jo ir daudz kandidātu. Ir piemēroti pārstāvji. Ja es kādu izraugos, tad sāku analizēt, ko viņš dara, kā viņš uzstājas televīzijā. Gribas izvēlēties parlamentā tos kandidātus, ko mēs paši, vēlētāji, gribam,” atzina vēlētāja Alla Lavrenčuka.

“Man šoreiz tie deputāti kaut kā nepatīk, jo īstu strādnieku starp viņiem nav. Nu nepatīk man,” savukārt atklāja vēlētājs Viktors Rusakovičs.

Vēlētāja Olga Getmana tikmēr pauda, ka “ar katru gadu ir labāk un labāk, jo ņem vērā kaut kādas iepriekšējās kļūdas, aizrādījumus, man šodien viss patika iecirknī”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti