Baltkrievijā izvirzītas apsūdzības opozīcijas aktīvistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Baltkrievijā izvirzītas apsūdzības vienam no pēdējā laika redzamākajiem opozīcijas aktīvistiem Sergejam Tihanovskim un vairākiem viņa atbalstītājiem. Viņi tiek apsūdzēti sabiedrisko kārtību traucējošu pasākumu rīkošanā, par ko var draudēt līdz trijiem gadiem ilga brīvības atņemšana. Cilvēktiesību aktīvisti Tihanovski jau dēvē par politieslodzīto. Tikmēr Eiropas Savienībā (ES) izskan aicinājumi pārskatīt attiecības ar Minsku, ja represijas pret aktīvistiem turpināsies. Savukārt Baltkrievijas Centrālā vēlēšanu komisija neredz iemeslus, lai nepielaistu pie vēlēšanām pašreizējo prezidentu Aleksandru Lukašenko.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijā izvirzītas apsūdzības opozīcijas aktīvistam Sergejam Tihanovskim un vairākiem viņa atbalstītājiem.
  • Tihanovskis un septiņi viņa līdzgaitnieki tika aizturēti 29. maijā pēc incidenta Grodņā.
  • Tihanovska dzīvesvietā veiktā pārbaudē izmeklētājiem "izdevies atrast" 900 tūkstošus ASV dolāru. 
  • Aktīvisti tiek apsūdzēti sabiedrisko kārtību traucējošu pasākumu rīkošanā.
  • Vienam no aizturētajiem izvirzītas apsūdzības arī par vardarbību pret iekšlietu sistēmas darbinieku.
  • Eiropas Savienībā izskan aicinājumi pārskatīt attiecības ar Minsku, ja represijas pret aktīvistiem turpināsies.

Baltkrievijā izvirzītas apsūdzības opozīcijas aktīvistiem
00:00 / 03:35
Lejuplādēt
Viens no Baltkrievijas pilsoniskās opozīcijas līderiem, blogeris Sergejs Tihanovskis un septiņi viņa līdzgaitnieki tika aizturēti 29. maijā Grodņā. Aizturēšana notika brīdī, kad šajā pilsētā tika rīkota parakstu vākšana Tihanovska sievas Svetlanas kandidatūras izvirzīšanai valsts prezidenta vēlēšanām. Kāda sieviete blogerim uzdeva provocējošus jautājumus, sūdzoties milicijas darbiniekiem par to, ka Tihanovskis uz tiem neatbild. Miliči centās Tihanovski aizturēt, pret šādu rīcību iebilda apkārt esošie cilvēki. Sākās grūstīšanās, un vienubrīd uz asfalta tika nogāzts kāds milicijas darbinieks. Šis incidents arī kalpojis par iemeslu, lai ierosinātu krimināllietu.

Jau vēlāk Tihanovska dzīvesvietā tika veikta kratīšana un pēc tam, kad pirmajās divās pārbaudēs nekas aizdomīgs netika atrasts, trešajā izmeklētājiem "izdevās atrast" 900 tūkstošus ASV dolāru.

Kā otrdien paziņojusi Baltkrievijas Izmeklēšanas komiteja, visām astoņām personām ir izvirzītas apsūdzības par sabiedrisko kārtību rupji pārkāpjošu darbību sagatavošanu un organizēšanu. Par šādām darbībām paredzēts naudassods vai arests, vai arī brīvības ierobežošana vai atņemšana uz laiku līdz trijiem gadiem. Papildus tam vienam no aizturētajiem izvirzītas apsūdzības arī par vardarbību pret iekšlietu sistēmas darbinieku, par ko draud pat seši gadi cietumā. Izmeklētāji gan neatklāj, kurš no aizturētajiem tiek šajā pārkāpumā vainots.

Kopš paša sākuma baltkrievu opozīcijas aktīvisti un cilvēktiesību aizstāvji ir norādījuši, ka incidents Grodņā ir bijusi apzināta provokācija, bet Sergeju Tihanovski var uzskatīt par politieslodzīto, kuram tagad ieslodzījumā būs jāatrodas līdz pat vēlēšanām. Tiek atgādināts, ka šis pats krimināllikuma pants 2011. gadā tika piemērots politiķiem, kuri pēc 2010. gada 19. decembra prezidenta vēlēšanām piedalījās plašajās protesta akcijās Minskas Neatkarības laukumā.

Pēdējās nedēļas laikā savu daļu kritikas saņēmis arī Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko. Pagājušajā nedēļā, uzrunājot valdības un spēka struktūru pārstāvjus, Lukašenko uzsvēra, ka Baltkrievija ir vienīgā no postpadomju valstīm, kura ir izvairījusies no dažādiem bruņotiem konfliktiem. Cita starpā viņš pieminējis arī opozīcijas aktīvistu masveida nošaušanu Uzbekistānā un Tadžikistānā. Kāds Minskas iedzīvotājs bija vērsies Centrālajā vēlēšanu komisijā ar aicinājumu nereģistrēt Lukašenko par prezidenta amata kandidātu, jo valsts vadītājs tieši vai netieši esot runājis par iespējamo spēka un vardarbības pielietošanu pret citādi domājošajiem. Arī Lukašenko apgalvojums par to, ka opozīcijas kandidāti valsti neiegūs, liecinot par varas uzurpāciju un draudiem pielietot vardarbību pret tautu, ja tā ievēlētu citu kandidātu prezidenta krēslā.

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Lidija Jermošina ir atbildējusi uz šo sūdzību, paziņojot, ka nekādus draudus šajos izteikumos nesaskata. Pēc Jermošinas vārdiem, Lukašenko kā konstitūcijas garanta pienākums ir spert jebkādus soļus, tostarp pielietot spēku, lai aizstāvētu valsts iekārtu un kārtību.

Tikmēr Eiropas Parlamenta pastāvīgais ziņotājs Baltkrievijas jautājumos Petrs Auštrevičs ir vērsies pie Eiropas Savienības augstā pārstāvja ārlietās Žozepa Borela ar aicinājumu pārskatīt attiecības ar Baltkrieviju, ja dažādie cilvēktiesību pārkāpumi un represijas turpināsies.

Auštrevičs arī aicinājis iespēju robežās novirzīt finansējumu dažādām Baltkrievijas pilsoniskās sabiedrības organizācijām.

Parlamenta ziņotājs arī paudis bažas par to, ka Baltkrievijas amatpersonu un valdībai lojālo mediju materiālos arvien biežāk izskan apgalvojumi, ka Eiropas Savienības sniegtā finansiālā un tehniskā palīdzība ir pierādījums tam, ka Eiropas Savienība atbalsta Lukašenko darbības un sniedz viņam rīcības brīvību.

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas notiks 9. augustā. Lukašenko Baltkrievijas prezidenta amatā ir kopš 1994. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti