Baltkrievija izstāsies no readmisijas līguma ar Eiropas Savienību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievijas vadītājs Aleksandrs Lukašenko iesniedzis parlamentā likumprojektu, pieprasot apturēt vienošanos ar Eiropas Savienību par personu readmisiju. Lukašenko pārstāvji norāda, ka šis likumprojekts ir atbilde uz Eiropas Savienības un tās dalībvalstu “nedraudzīgajām darbībām” pret Baltkrieviju.

Readmisijas līgums ar Eiropas Savienību nosaka to, kā otrai pusei tiek nodoti, uzņemti vai atpakaļizdoti cilvēki, kuri ir pārkāpuši ieceļošanas, uzturēšanās vai dzīvošanas noteikumus.

Readmisijas līgums ar Eiropas Savienību tika parakstīts 2020. gada vasarā, neilgi pirms Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, par kuru uzvarētāju tika pasludināts Lukašenko, izraisot opozīcijas protestus un saspīlējumu Baltkrievijas attiecībās ar rietumvalstīm. Readmisijas līgums kalpoja kā priekšnoteikums vīzu režīma atvieglošanai starp abām pusēm.

Pirmo reizi par dalības apturēšanu šajā līgumā Baltkrievija paziņoja jau jūnija beigās, un paredzams, ka tuvākajā laikā šīs Baltkrievijas saistības tiks uz laiku iesaldētas. Minska norāda, ka starptautiskās tiesības nav pārkāptas, jo katrai no pusēm ir tiesības pilnībā vai uz laiku apturēt vienošanās darbību ar noteikumu, ka otra puse par to tiek oficiāli informēta.

Eiropas Savienība trešdien iesniedza Minskai diplomātisku demaršu, par iemeslu minot to, ka nelikumīgo robežšķērsošanas gadījumu skaits šogad audzis gandrīz 50 reizes. Paziņojumā uzsvērts, ka neregulāro migrāciju nedrīkst izmantot kā politiskās tirgošanās instrumentu.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājies migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas iekļūt Lietuvas, Latvijas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Lietuvas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu Lietuvu par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Baltijas valstis šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu pret Eiropas Savienību. Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs norādījis, ka ES ir jāpalīdz risināt situāciju ar migrantiem, arī Latvijā problēma ir aktuāla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti