Baltkrievijā pēc Prataseviča un viņa draudzenes Sofijas Sapegas aresta represijas pret opozīcijas atbalstītājiem ir turpinājušās un pat pastiprinājušās. Saskaņā ar cilvēktiesību aizsardzības centra “Vjasna” (Pavasaris) datiem Baltkrievijā šobrīd ir gandrīz 1000 politieslodzīto. Divi no viņiem ir Pratasevičs un Sapega.
Kādu dienu mēs uzzināsim patiesību
LTV žurnāliste Odita Krenberga sazinājās ar Prataseviča vecākiem. Pēc represijām Baltkrievijā viņi patvērušies Polijā un sarunā ar LTV raidījumu “Pasaules panorāma” ļoti lūdz starptautisko sabiedrību neaizmirst par nelaimē nonākušo dēlu un citiem ieslodzītajiem opozicionāriem.
Prataseviča ģimene atzīst, ka viņiem ar mājas arestā esošo dēlu sazināties ir atļauts, tomēr no sirds izrunāties un saprast, kas patiesībā ar viņu notiek, nav iespējams, jo visas sarunas tiek ierakstītas un ir nepārtraukta videonovērošana. Tas, ka uz dēlu ir izdarīts spiediens, nepārprotami bijis skaidrs jau kopš brīža, kad Ramans Pratasevičs nonāca Baltkrievijas specdienestu rokās.
“Kad es ieraudzīju pašus pirmos kadrus ar Romu, kad viņš bija izmeklēšanas izolatorā... Kad es redzēju viņa pārvērsto seju, sitienu un vardarbības atstātās pēdas mana dēla sejā... Un, kaut arī viņš teica – mammu, nē, viss ir normāli, neviens mani nav sitis... Es taču lieliski pazīstu savu dēlu!” stāsta Prataseviča māte Natālija.
“Es labi zinu, kāds viņš izskatās. Kāda ir viņa izturēšanās. Kā viņš runā. Kā viņš sazinās. Ziniet, es arvien vēl to atceros ar tādām sāpēm... Ar tādām šausmām. Viņš bija salauzts psiholoģiski, protams. Un viņš bija pakļauts fiziskai vardarbībai. Tas ir viennozīmīgi. Tas ir viennozīmīgi! Iespējams, paies vēl kāds laiks un mēs uzzināsim patiesību par to. Uzzināsim,” cer Natālija.
"Vismaz zinu, ka viņš ir dzīvs"
Pratasevičs tēvs Dmitrijs spriež: “Nelaime ir piemeklējusi daudzas baltkrievu ģimenes. Un mēs kā vecāki ļoti pārdzīvojam to, kas notiek valstī. To, kas notiek ar mūsu bērniem. Un vispirmām kārtām mēs, protams, esam pateicīgi visiem, kuri tādos grūtos brīžos ir pauduši atbalstu ne tikai mums, bet visai mūsu valstij, visai mūsu tautai. Vispirms jau morālā ziņā mēs to esam izjutuši.”
Uz jautājumu, cik bieži izdodas sazināties ar Baltkrievijā apcietināto dēlu, Natālija atbild, ka diezgan regulāri. “Vismaz es zinu, ka viņš ir dzīvs. Vismaz dzirdu viņa balsi. Protams, izrunāties un atklāti atbildēt uz jautājumiem, ko man gribētos viņam uzdot un uz kuriem es gribētu dzirdēt atbildes, tādu iespēju nav.”
“Man ir pilnīgi skaidrs, ka caurām diennaktīm viņš tur tiek novērots. Protams, ka es lieliski saprotu, ka tur visu noklausās. Tāpēc mūsu sarunas ir tādas – kā klājas, kā pagāja nedēļa, ko vajadzētu viņam aiznest – varbūt kādas grāmatas, kādus produktus nopirkt, ko tu vēlētos. Māsa [Romāna māsa, kura dzīvo Minskā, ir studente] viņam nes sūtījumus. Runājam par to, kā ar veselību. Ar to arī mūsu sarunas beidzas.”
Lukašenko ienaidnieks Nr. 1
Arī izmeklēšanā, ko Lukašenko režīms uzsācis pret Prataseviču, nekāda virzība pašlaik nav manāma.
“Diemžēl par kaut kādām izmeklēšanas darbībām tagad ir pilnīgs klusums kopš septembra. Kā pats Romāns saka – tāda kā “Murkšķa diena”. Nekādu izmaiņu. Arī ar advokātu runājam – nekādas kustības nenotiek. Paiet diena un nākamā atkal paiet. Viņš sēž un sēž. Caurām dienām dzīvoklī Minskā, kur viņš atrodas mājas arestā,” stāsta Natālija.
Kā viņi vērtē starptautisko palīdzību dēla lietā, un ko varētu darīt vairāk?
“Tagad notiek tādi procesi, ka ļoti daudziem politieslodzītajiem piedāvā parakstīt papīrus amnestijai, apžēlošanai. Mēs lieliski saprotam, ka tādi procesi ir pietiekami sarežģīti. Bet pasaules sabiedrība, Eiropas Savienība, politiķi, Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Polijas varasiestādes – visi, kam nav vienaldzīgi notikumi mūsu valstī un mūsu bērnu likteņi, varētu vērsties pie Baltkrievijas varas, lai mūsu bērni tiek atbrīvoti,” spriež Dmitrijs.
“Lai, cik iespējams, vairāk žurnālistu atspoguļotu šo lietu. Mūsu dēls un viņa draudzene Sofija vienkārši stāstīja par valstī notiekošo. Jūs kā žurnālisti saprotat, ka viņi atspoguļoja, viņi gribēja parādīt otru pusi. Nevis tikai to, ko rāda propagandas kanāli. Viņi gribēja parādīt otru pusi mūsu Baltkrievijas dzīvei.
Un, kā redzams, par to mūsu Roma ir kļuvis par Lukašenko ienaidnieku. Kā šķiet - par Lukašenko ienaidnieku numur viens,” secina Natālija.
“Es gribu teikt visiem vecākiem, kuru bērni atrodas ieslodzījumā: turieties, dārgie! Mums ir jātic. Mums ir jāzina, ka mēs ieraudzīsim savus bērnus. Ka viss būs labi! Es katru dienu lūdzu Dievu, lai ar dēlu viss būtu labi. Un ticu, ka tā arī būs. Jo citādi nevar būt. Mūsu bērni sēž, kā es uzskatu – ne par ko. Sēž par to, ka ir stāstījuši patiesību. Par to, ka ir gribējuši, lai mūsu valstī būtu labāk. Sodīt par to? Vai tad par to viņus var sodīt? Mēs ticam uz labāko. Mēs ar vīru ticam, ka viss būs labi.”
Draudzene lūgusi apžēlošanu
Baltkrievijas opozīcijas saziņas kanāla "Nexta" izveidotājs Pratasevičs ar draudzeni Sofiju Sapegu tika aizturēts pagājušā gada 23. maijā, kad Baltkrievijas varasiestādes pārtvēra lidsabiedrības “Ryanair” pasažieru lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu.
Baltkrievijas varasiestādes piespieda lidmašīnu nosēsties Minskā, apgalvojot, ka ir saņemti draudi par spridzekli. Taču operācijas patiesais mērķis bija aizturēt Prataseviču un Sapegu. Eiropas Savienība šo Minskas rīcību raksturoja kā “gaisa pirātismu” un ieviesa jaunas sankcijas pret Lukašenko režīmu.
Desmit dienas pēc aizturēšanas Pratasevičs tika parādīts Baltkrievijas televīzijā; viņš nožēloja savas kļūdas un slavēja Lukašenko kā spēcīgu līderi ar “dzelzs olām”. Prataseviča vecāki uzskatīja, ka šāda intervija no viņa izspiesta ar fiziskas un psiholoģiskas ietekmēšanas palīdzību.
Taču vēl pēc pāris nedēļām Pratasevičs tika izrādīts īpaši sarīkotā preses konferencē, kurā stāstīja, ka neesot ne sists, ne spīdzināts.
Vēlāk viņam piemērots mājas arests – stingrā uzraudzībā dzīvoklī – kur Pratasevičs atrodas joprojām.
Viņa draudzene Sapega, kurai ir Krievijas pilsonība, lūgusi Lukašenko, lai Baltkrievijas vadonis viņu apžēlo. Pratasevičs šādu lūgumu nav izteicis.
Taču izskan arī versijas, ka Lukašenko režīma izturēšanās pret apcietināto opozīcijas aktīvistu Prataseviču bijusi salīdzinoši maiga. Piemēram, vienai no opozīcijas līderēm Marijai Koļesņikovai tika piespriests 11 gadu cietumsods, šonedēļ viņa pārvesta uz labošanas darbu koloniju Gomeļā.
Apšauba mocekļa statusu
Lietuvas politikas analītiķis Marjus Laurinavičs, norādot uz daudzām neskaidrām epizodēm Prataseviča biogrāfijā, piemēram, viņa iesaistīšanos Ukrainas konfliktā, pat izteicis pieņēmumu, ka Pratasevičs esot nevis Lukašenko režīma moceklis, bet gan “Kremļa aģents”.
Laurinavičs norāda, ka arī Prataseviča vecāku biogrāfija ir gana zīmīga: Dmitrijs Pratasevičs ilgus gadus bijis Baltkrievijas Kara akadēmijas ideoloģiskā darba katedras pasniedzējs, turpat strādājusi arī māte Natālija.
Dmitrijs Pratasevičs bija uzdienējis līdz apakšpulkveža pakāpei, bet pagājušā gada maijā, neilgi pirms incidenta ar dēla aizturēšanu, Lukašenko režīms viņam atņēma dienesta pakāpi. Ramans Pratasevičs toreiz rakstīja, ka tēvs neesot piedalījies nekādās protesta akcijās, pēc atvaļināšanās no dienesta strādājis par inkasentu.
Лукашенко своим указом лишил моего отца воинского звания.
— Roman Protasevich (@pr0tez) May 6, 2021
Отец отдал военной службе 29 лет и уволился ещё осенью 2019-го, после чего работал в инкассации. Он не принимал активное участие в протестах, ни разу не задерживался, ни разу не привлекался.
Семьи не трогать, говорите? pic.twitter.com/mLWfkyL6oF