Baltijas valstu un Polijas prezidenti aicina Lukašenko izbeigt vardarbību Baltkrievijā

Lietuvas, Polijas, Latvijas, Igaunijas prezidenti kopīgā paziņojumā aicina Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko nekavējoties deeskalēt spriedzi un pārtraukt spēka pielietošanu pret Baltkrievijas tautu, informēja Latvijas Valsts prezidenta kancelejā.

Paziņojumā teikts, ka  Lietuvas, Polijas, Latvijas un Igaunijas prezidenti, pārstāvot Baltkrievijas kaimiņvalstis un kā NATO un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, vēlas, lai Baltkrievija būtu stabila, demokrātiska, neatkarīga un pārtikusi valsts. Tādēļ šo valstu prezidenti aicina Baltkrievijas Valsts prezidentu:

  1. "Nekavējoties deeskalēt spriedzi un pārtraukt spēka pielietošanu pret Baltkrievijas tautu. Mēs aicinām izbeigt vardarbību un nodrošināt pamatbrīvību, cilvēktiesību un pilsoņu tiesību ievērošanu, tostarp vārda un preses brīvību, kā arī žurnālistu drošību".
  2. "Steidzami atbrīvot visus aizturētos protestētājus un pārtraukt tālākas vajāšanas".
  3. "Nekavējoties uzsākt dialogu ar Baltkrievijas sabiedrību. Ieklausīties pilsoņu aicinājumos un ļaut tiem brīvi paust savu viedokli. Ņemot vērā mūsu tautu un katra personisko pieredzi, mēs aicinām organizēt nacionālā izlīguma sarunas, kurās piedalītos valdības un sabiedrības pārstāvji. Šādas sarunas būtu plats solis pretim pilnvērtīgam dialogam ar tautu. Mēs esam stingri pārliecināti, ka dialogs ir labākais veids, kādā noteikt tālāko sabiedrības attīstības kursu, kā arī diskutēt par nepieciešamajām reformām un Baltkrievijas valsts nākotni".

Paziņojumā teikts: ja Baltkrievijas varas iestādes uz šo aicinājumu atsauksies, Baltkrievija varēs turpināt sadarboties ar starptautisko sabiedrību. "Neviena valsts nevar attīstīties un vairot savu labklājību, atrodoties izolācijā," teikts paziņojumā.  

"Mēs esam gatavi uzņemties vidutāja lomu, lai panāktu miermīlīgu izveidojušās situācijas risinājumu un palīdzētu Baltkrievijai nostiprināt tās neatkarību un suverenitāti," paziņojumā norāda Lietuvas, Polijas, Latvijas un Igaunijas prezidenti. 

KONTEKSTS:

Baltkrievijā iedzīvotāji protestē pret svētdien notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma 80,08% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska – 10,9%.

Otrdien, 11. augustā, izplatītajā ES augstā pārstāvja Žuzepa Borela paziņojumā minēts, ka Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas nav bijušas nedz brīvas, nedz godīgas. Piektdien, 14. augustā, sasaukta ES Ārlietu padomes ārkārtas sanāksme, kur tiks apspriesti steidzami jautājumi, kuru vidū ir situācija Vidusjūras austrumu daļā, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas un notikumi Libānā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti