Baltijas valstu politiķi uzsver Makeina ieguldījumu reģiona drošībā

Mūžības gaitās devušais ASV senators Džons Makeins vairākkārt viesojies Latvijā un bija viens no tiem, kas 2004.gadā nobalsoja par mūsu valsts pievienošanos NATO. Visu trīs Baltijas valstu politiķi uzsver viņa ieguldījums mūsu reģiona valstu aizsardzībā.

Pēdējoreiz Makeins Latviju apmeklēja pirms diviem gadiem, kad nupat par ASV prezidentu bija kļuvis Donalds Tramps. Viņa Baltijas vizītes mērķis bija kliedēt bažas, ka jaunievēlētais prezidents varētu nepildīt NATO saistības.

Arī intervijā Latvijas Televīzijai viņš tolaik apliecināja stingro ASV Kongresa atbalstu: “Mēs esam šeit, pārstāvot abas partijas, lai apliecinātu, ka ASV Kongress atbalsta visu Baltijas valstu, taču īpaši, protams, Latvijas neatkarību un brīvību. Un mēs atbalstām amerikāņu karavīru pastāvīgu klātbūtni šeit rotācijas kārtībā.”

Vēl citā vizītes reizē Makeins viesojās Ādažu militārajā bāzē un tikās ar mūsu karavīriem. Šīs vizītes vēlreiz apliecināja viņa nemainīgo solidaritāti. Jau 2004.gadā viņš nobalsoja par Latvijas dalību NATO un arī turpmākos gadus atklāti kritizēja Krievijas agresīvo ārpolitiku un iestājās par Latvijas aizsardzību.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”) senatoru saticis vairākkārt un vērtē kā ļoti atklātu un sirsnīgu cilvēku, kas izrādījis dziļu interesi par mūsu valsts vēsturi. “Savulaik viņš Vjetnamā karoja pret komunistisko režīmu, skaidri redzēja, ko tas nozīmē. Viņš uzskatīja, ka tas, kas notika ar Padomju Savienības sabrukumu, ka Baltijas valstis, kas ir atguvušas neatkarību, ir ne tikai sagadīšanās, bet arī rezultāts ļoti konsekventai ASV ārpolitikai, kas neatzina Baltijas valstu inkorporāciju.

Man ir sajūta, ka tas, kāpēc viņš bija tik ieinteresēts un kāpēc viņš mūs atbalstīja, bija daļa no viņa pārliecības par to, kādai ir jābūt pasaulei,” saka ministrs.

Savu pateicību par ieguldījumu mūsu reģiona aizsardzībā Makeinam izteikuši arī abu pārējo Baltijas valstu politiķi. "Džona Makeina aiziešana ir skumja diena visai pasaulei, jo viņš bija drosmīgs un apņēmīgs cilvēks ar ievērojamu izpratni par globālajiem jautājumiem. Viņa ieguldījums Baltijas valstu drošībā nekad netiks aizmirsts. Izsaku visdziļāko līdzjūtību viņa ģimenei,” pauda Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.

"Džons Makeins – patiess draugs, kuram vienmēr būs īpaša vieta mūsu sirdīs. Tas ir liels zaudējums ne tikai mūsu reģionam, bet visai pasaulei. Dusi mierīgi, senator!" sacīja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Kongresā Makeins darbojās jau kopš 1983.gada un 2015.gadā kļuva par Senāta Bruņoto dienestu komitejas priekšsēdētāju. Divkārt kandidējis arī uz prezidenta amatu. Savas karjeras laikā viņš aktīvi aizstāvēja tās valstis, kuras uzskatīja par mazāk aizsargātām – ne tikai Baltiju, bet arī Ukrainu un Gruziju. Vēl pavisam nesen nebaidījās arī kritizēt ASV prezidenta Donalda Trampa tuvināšanos Vladimiram Putinam.

Pagājušogad Makeinam diagnosticēja smadzeņu vēzi. Viņš pārcieta operāciju un izgāja staru un ķīmijterapijas kursu, bet slimība neatkāpās. Pirms divām dienām Makeina ģimene paziņoja, ka viņš nolēmis ārstēšanos pārtraukt.

KONTEKSTS:

ASV senators Džons Makeins 81 gada vecumā mira pēc vairāku mēnešu cīņas ar vēzi.

Makeins ASV Senātā bijis vairāk nekā trīs gadu desmitus, piedaloties diskusijās par karu, mieru un nācijas morāliem virzieniem. 2008.gadā viņš piedalījās ASV prezidenta vēlēšanās, kurās uzvaru guva Baraks Obama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti