Panorāma

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds

Panorāma

Secinājumi pēc ASV un Baltijas valstu samita

Baltijas valstu prezidenti tiekas ar D. Trampu

Baltijas valstu līderu un Trampa samits – apliecinājums turpināt sadarbību

Baltijas valstu un ASV prezidentu tikšanās laikā Vašingtonā saņemts apliecinājums par ASV militārās klātbūtnes reģionā saglabāšanu un ASV gatavību turpināt atbalstīt Baltijas valstu aizsardzības spēju stiprināšanu, paziņojumā norāda Latvijas prezidents Raimonds Vējonis. Samitā arī parakstīta deklarācija, kurā valstis apņemas sadarboties aizsardzībā, ekonomikā un citās būtiskās jomās.

ĪSUMĀ:

  • Igaunijas, Latvijas un Lietuvas prezidenti Vašingtonā tikās ar ASV līderi Donaldu Trampu, kurš sveica valstu simtgadē.
  • Trapms apliecināja, ka ASV būs spēcīgs un lojāls draugs Baltijas valstīm un saglabās militāro klātbūtni reģionā.
  • Parakstīta četru valstu deklarācija par sadarbības turpināšanu.
  • Sarunās uzsvēra arī ekonomisko sadarbību, un Tramps sacīja, ka Baltijas valstis ir lieliska vieta investīcijām.
  • Tramps uzsver savus nopelnus NATO stiprināšanā.

ASV prezidents Donalds Tramps Baltajā namā uzņēma visu triju Baltijas valstu prezidentus: Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni, Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu un Lietuvas valsts galvu Daļu Grībauskaiti. Latvijas prezidentu vīzītē pavada arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un zemnieku savienība) un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība").

Apņemšanās par sadarbību

Samitā Baltijas valstis un ASV apņēmušās kopīgi strādāt pie jaunām idejām, priekšlikumiem, lai nostiprinātu atturēšanas politiku un palīdzētu Baltijas valstīm attīstīt jaunas aizsardzības spējas. Vējonis norādīja, ka vienojāmies cieši sadarboties cīņā ar hibrīdajiem draudiem un propagandas ietekmes mazināšanā.

Tāpat Baltijas valstis un ASV ir apņēmušās aktivizēt ekonomisko sadarbību un kopīgi strādāt, lai sekmētu jaunu projektu īstenošanu inovācijās, modernajās tehnoloģijās, digitālajā ekonomikā. “Sekmēsim investīciju, preču un pakalpojumu apmaiņu. ASV apstiprināja gatavību stiprināt Baltijas valstu enerģētisko drošību, nodrošinot sašķidrinātās dabasgāzes eksportu uz mūsu reģionu,” norādīja Vējonis.

Esot arī vienošanās paplašināt izglītības un kultūras apmaiņas programmu piedāvājumu.

Arī Tramps preses konferencē sacīja, ka samits apliecina dziļo un ilgstošo ASV draudzību ar Baltijas valstīm, un pauda cerību, ka priekšā vēl 100 gadu labu attiecību. Viņš apliecināja, ka turpinās stiprināt valstu attiecība.

Iekāpjot nākamajā Baltijas valstu simtgadē, būsim spēcīgs un lojāls draugs Baltijas valstīm, sacīja ASV līderis.

ASV prezidents uzsvēra, ka Vašingtona vienmēr ir aizstāvējusi Baltijas valstis arī smagajos PSRS okupācijas gados un apstiprināja, ka ASV dzelžaini pildīs solījumu aizstāvēt Baltijas valstis arī turpmāk. „Gadsimtiem ilgi ASV ir iestājušās par Baltijas tautām un atbalstījušas to suverenitāti un neatkarību. ASV nekad nav atzinušas PSRS okupāciju. Mums priekšā ir nākamie simts brīnišķīgas draudzības gadi,” viņš sacīja. 

ASV prezidents pateicās Baltijas valstīm par investīcijām aizsardzības budžetā un izteica cerību, ka tas būs piemērs arī citām: „Es vēlos pateikties katrai no jūsu valstīm par saistību pildīšanu, ievērojot divus procentus no iekšzemes kopprodukta lielu aizsardzības budžetu. Jūsu apņemšanās dalīt šo finansiālo pienākumu patiešām ir piemērs citām NATO dalībvalstīm un partnerēm visur pasaulē. Cerams, ka tās drīz rīkosies līdzīgi.”

Viņš arī uzsvēra, ka

ASV turpinās sadarbību ar Baltiju un it īpaši vairākās jaunās jomās, proti zinātnē, tehnoloģijās un medicīnā,

kā arī Baltija turpinās būt svarīgs punkts ASV transporta nozarei, mašīnbūvei un medicīnas iekārtām un mudināja turpināt attīstīt divpusējo tirdzniecību. Tikšanās laikā esot arī lemts par ciešāku sadarbību enerģijas projektos, proti, ASV kļūstot par svarīgu dabas gāzes eksportētāju arī uz Baltiju.

Apņemšanās kopīgajā deklarācijā 

Turpmākā sadarbība apliecināta arī valstu kopīgajā deklarācijā, kurā pausta apņemšanās kopīgiem spēkiem turpināt vairot NATO kapacitāti, nodrošinot aktīvu atturēšanos un aizsardzību. "Amerikas Savienotās Valstis, Igaunija, Latvija un Lietuva atkārtoti apliecina savu dzelžaino apņemšanos ievērot Ziemeļatlantijas līguma 5. pantu."

Valstis arī apņemas stiprināt sadarbību cīņā pret terorismu un kiberdrošības draudiem, kā arī stratēģiskās komunikācijas, robežu drošības un kodolieroču drošības un neizplatīšanas jomā.

ASV plāno turpināt periodisku spēku izvietošanu Baltijas valstīs, lai stiprinātu atturēšanās politiku.

Tāpat ASV apņēmušās palīdzēt Igaunijai, Latvijai un Lietuvai uzlabot militāro gatavību un kapacitāti, nodrošinot pastāvīgu palīdzību drošības jomā. Kā arī tiks apzinātas iespējas pretgaisa aizsardzību divpusējā formātā.

Ekonomiskā sadarbība

Visu četru valstu līderi arī norādīja uz ekonomisko sadarbību. Tramps sacīja, ka pēc prezidentu tikšanās sākas uzņēmēju samits, kurā pārrunā uzņēmumu sadarbību. Viņš pauda cerību, ka pateicoties šai sadarbībai Baltijas valstu tautas varēs dzīvot labklājībā.

Lietuvas valsts galva Daļa Grībauskaite atklāja, ka Lietuvas uzņēmēji sadarboties ne tikai militārajā joma, bet arī citās. Šīs vizītes laikā tiks arī parakstīti līgumi par sašķidrinātās gāzes piegādi no ASV.

Savukārt Latvijas prezidents pauda lepnumu par Latvijas uzņēmēju sasniegumiem ASV, kur tie rada arī darbavietas. Uz Latvijas Televīzijas jautājumu par investīciju drošību Latvijā, Tramps sacīja, ka tā ir lieliska vieta, kur investēt.

ASV prezidents arī aicināja tautiešus investēt Baltijā, uzsverot, ka tas ir droši.

Arī Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida īpaši izcēla arī ekonomiskās saiknes, Baltijas uzņēmēju sasniegumus starptautiski un drošo vidi investīcijām.

Sveic Baltijas valstu simtgadi 

ASV un Baltijas valstu prezidentu tikšanās notiek Baltijas simtgadē, laikā, kad Baltija īpaši starptautiskai sabiedrībai atgādina par savu vēsturi un vēlmi piederēt brīvai, demokrātiskai, Rietumu sabiedrībai.

ASV prezidents Donalds Tramps sveica Baltijas valstu prezidentus ar valstu simtgadi, sakot, ka tas ir lielisks sasniegums. Viņš pauda, ka tas tiek atzīmēts ar uzaicinājumu valstu līderiem apmeklēt ASV.

Tramps uzsver nopelnus NATO stiprināšanā

Tramps arī komentēja attiecības ar Krieviju:

“Sadzīvot ar Krieviju ir labi, nevis slikti. Varbūt mēs to darīsim, varbūt nē. Iespējams, ka neviens nav bijis stingrāks pret Krieviju kā Donalds Tramps.

Mēs esam militāri stiprāki, kas nenotiktu, ja uzvarētu mana oponente. Ja raugāties uz naftu un gāzi, kuru mēs tagad ražojam, mēs esam neatkarīgi un to sākam jau eksportēt. Tas nav kas tāds, ko Krievija gribēja. Trīs prezidenti man tagad teica, ka NATO iegūst ievērojamas naudas summas, kas nebūtu noticis, ja nebūtu Trampa, tā kā arī NATO ir daudz stiprāka.”

Sarunā ar Baltijas valstu prezidentiem Tramps arī uzsver savus nopelnus NATO stiprināšanā.

Baltijas valstu un ASV prezidentu kopīgā preses konference angļu valodā:
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Komentējot Trampa izteikumus sarunā ar Baltijas līderiem, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds intervijā LTV raidījumā “Panorāma” atzina – ASV prezidentam daļēji ir taisnība, jo ASV klātbūtne Baltijas reģionā nav mazinājusies. Savukārt attiecībās ar Krieviju interesanta iezīme, ka Tramps ir kritisks pret Krieviju, bet mazāk kritisks pret tās prezidentu Vladimiru Putinu.

KONTEKSTS:

Iepriekšējā Baltijas valstu prezidentu tikšanās ar ASV līderi notika 2014.gada septembrī, kad ar toreizējo ASV prezidentu Baraku Obamu Tallinā tikās Tomass Hendriks Ilvess, Andris Bērziņš un Daļa Grībauskaite. Vēl pirms tam - 2013.gada augustā - Baltijas valstu līderi viesojās Baltajā namā.

Savukārt no Donalda Trampa, kurš par ASV prezidentu ievēlēts 2016.gada novembrī, administrācijas Baltijas valstīs viesojās ASV viceprezidents Maiks Penss. Viņš ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas prezidentiem tikās 2017.gada jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti