Panorāma

Olsena: jāvērtē, vai nodrošināta pienācīga aprūpe

Panorāma

Panorāma

Baltieši gaida Dž. Baidena interesi par reģionu

Baltieši gaida Džo Baidena interesi par reģionu

Cik draudzīga Džo Baidena kā ASV prezidenta ārpolitika varētu būt Baltijai – ir jautājums, ko uzdod daudzi. Līdz šim vēl būdams ASV viceprezidents Baraka Obamas valdībā, Baidens apmeklēja Latviju un pauda nelokāmu atbalstu gan mūsu valstij, gan visai Baltijai. Taču Baidenam nāksies veidot attiecības arī ar Krieviju.

Ar Karlu Altauu un viņa palīdzi Madelenu Miniatu tiekamies Rokvilē, Latviešu centrā, kur jau daudzus gadus ir viņa birojs. Karls ir igaunis, kurš, vadīdams Apvienoto Amerikas Baltiešu nacionālo komiteju, aizstāv šeit dzīvojošo baltiešu intereses un strādā ar ASV varas vīriem. Šis ir pārmaiņu brīdis – ASV izraudzījušās jaunu prezidentu un, ja vien arī tālākās procedūras būs labvēlīgas, tas būs demokrāts Džo Baidens. Ko tas varētu nozīmēt Latvijai, par to domā arī baltiešu kopienas.

“Kad pirms divdesmit gadiem bija debates par NATO paplašināšanos, Baidens bija ļoti tajās ieinteresēts un atbalstošs, lai Baltijas valstis varētu iestāties, un es domāju, ka viņa interese un zināšanas par reģionu turpināsies. Protams, mēs arī vēlētos redzēt ASV prezidentu apmeklējam Baltiju, tā kā vairāki jau to ir darījuši - Bušs, Klintons, un arī Baltijas prezidenti ir braukuši uz Balto namu, gluži kā visai nesen, lai tiktos ar Trampu. Esmu pārliecināts, ka Baidenu pie sevis vēlētos redzēt daudzas pasaules valstis, un, kādu dienu tā būs arī Baltija,” stāsta Apvienotās Amerikas Baltiešu nacionālās komitejas vadītājs Karls Altaus.

Baidens vēl ASV Viceprezidenta statusā pirms četriem gadiem ieradās Latvijā, kur tikās ar Baltijas valstu prezidentiem, apliecinot nelokāmu ASV atbalstu Baltijai. Viņš arī sacīja uzrunu Nacionālajā bibliotēkā, izceļot Latvijas spēju izcīnīt brīvību un pilntiesīgi atgriezties Rietumu saimē.

Taču Baidenam nāksies veidot arī attiecības ar Krieviju. Līdz šim tās ir neskaidras. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir viens no tiem valstu līderiem, kurš par Baidena uzvaru vēlēšanās nav sacījis neko, bet Baidena iepriekš izteiktā frāze par to, ka Krievija ASV ir lielāks drauds, nekā Ķīna, Kremļa saimniekam, protams, nav patikusi.

“Domāju, ka Baidena cilvēki runās ar Putina cilvēkiem, un šie kontakti būs. Vai tās būs tiešas tikšanās, kā tas bija Trampa administrācijā, vai sazvanīšanās laiku pa laikam, to mēs vēl nezinām, bet, kad Putins beidzot paņems klausuli un piezvanīs Baidenam, lai apsveiktu, tad varbūt mēs redzēsim jaunas durvis atveramies. Man gan nav lielu cerību, bet Baidena cilvēki noteikti turēs šo iespēju atvērtu,” uzskata Karls Altaus.

Arī Ukraina un Baltkrievija, ņemot vērā, Baidena iepriekšējo darbību, varētu būt tiešā viņa uzmanības lokā.

“Baidens Obamas laikā bija atslēgas cilvēks attiecībām ar Ukrainu, un daudzas reizes pats personiski turp devās un sazinājās arī ar šeit dzīvojošajiem ukraiņiem. Viņš noteikti turpinās iesaistīties. Taču Baltkrievija ir kas jauns, lai gan Lukašenko pie varas ir tik ilgi. Pēdējos gados ASV politika bija atvērtāka pret Baltkrieviju un notika pat augsta līmeņa vizītes, taču tagad tas varētu būt mainījies. Iesaistīšanās būs, tikai jautājums, kāda,” - tā Karls Altaus.

Karls Altaus cer, ka Baidena jaunā komanda būs atvērta sadarbībai ar baltiešiem. Viņi jau ir bijuši kontaktos ar Baidena kampaņas pārstāvjiem un saņēmuši signālu, ka Baidens būs ieinteresēts stradāt ar cilvēkiem, kuri arī sagaida no ASV plašu un gudru ārpolitiku un atjaunotas labas attiecības ar ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt