Baltais nams: ASV no Ziemeļkorejas gaida «lielo solījumu pildīšanu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

„Vienošanās ar Ziemeļkoreju ir procesā,” tā pavēstījis ASV prezidents Donalds Tramps dienu pēc tam, kad nāca klajā, ka ir piekritis tikties ar Ziemelķorejas līderi Kimu Čenunu.

Taču Ziemeļkoreja iepretim ASV arvien klusē. Pasaules medijos uzvirmojuši dažādi viedokļi par to, ko no šīs tikšanās gaidīt.

„Vienošanās ar Ziemeļkoreju ir procesā un, ja tiks pabeigta, tad tas būs kas ļoti labs visai pasaulei. Tikšanās vieta un laiks vēl tiks noteikts,”

tā savā tvitera kontā pavēstījis Tramps.

Baltais nams: ASV no Ziemeļkorejas gaida «lielo solījumu pildīšanu»
00:00 / 03:00
Lejuplādēt
Iepriekš izskanējis, ka tikšanās varētu būt līdz maijam. To, kas konkrēti būs vienošanās saturā, Baltais nams pagaidām neizpauž, taču pārstāve Sāra Sandersa medijiem norādīja, ka ASV sagaida  no Ziemeļkorejas „lielo solījumu pildīšanu”, proti, atbrīvot no kodolieročiem Korejas pussalu, apturēt kodolieroču un ballistisko raķešu izmēģinājumus un piekrist tam, ka ASV un Dienvidkoreja turpina regulārās militārās mācības.

Tiesa Dienvidkorejas diplomāti, kuri vēl nedēļas sākumā viesojās Ziemeļkorejā, lai bruģētu šīs tikšanās iespēju, atzīst, ka Ziemeļkoreja esot gatava apsvērt atbruņošanos kā rīcību pēc sarunām, taču tai neesot nodoma sākt šo procesu agrāk.

Ja ASV prezidenta tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu tiešām  notiks, tad Tramps kļūs par pirmo amatā esošo ASV prezidentu, kurš jelkad ticies ar Ziemeļkorejas vadītāju.

Raidorganizācija BBC, atsaucoties uz ASV medijiem, norāda, ka ASV prezidents Donalds Tramps lēmumu tikties ar Kimu Čenunu ir pieņēmis pats, nekonsultējoties ar padomniekiem. Piemēram, valsts sekretārs Rekss Tilersons par šo nodomu esot uzzinājis brīdī, kad viņš bijis vizītē Āfrikā. Viņš medijiem ir apstiprinājis, ka tas ir prezidenta lēmums. Tiesa, viņi agri no rīta  esot sazvanījušies un, Tilersona vārdiem sakot, abiem esot bijusi ļoti laba saruna.

Lai gan Rietumos šim notikumam ir pievērsta milzu uzmanība, Ziemeļkoreja par to klusē.

Medijos nav ne pušplēsta vārda par iespējamo tikšanos.

Eksperti šo pavērsienu vērtē ļoti atšķirīgi. Kritiķi norāda, ka Tramps riskē iekrist Ziemeļkorejas līdera tīklos, galu galā nepanākot būtisku risinājumu kodoldraudiem, kas vērsti ne tikai pret ASV, bet arī visu pasauli. Bijušais britu sūtnis Ziemeļkorejā  Džons Everards intervijā raidorganizācijai BBC pauž, ka šī situācija kopumā ir ļoti liela spēle.

„Ja Donalds Tramps ieturēs stingru pozīciju, sakot, ka nebūs vienošanās, kamēr sala nebūs brīva no kodolieročiem, tad Kims Čenuns ir pamatīgās nepatikšanās. No otras puses, ja Donalds Tramps piešķirs ziemeļkorejiešiem visu, ko viņi vēlas, tad pasaule kļūs par vēl bīstamāku vietu,” sacīja Everards.

Līdzīgi raidorganizācijai „Sky News” izteicies arī Korejas eksperts Brūss Klingners, sakot, ka prezidenta vizīte ir visvērtīgākā valūta diplomātiskajās aprindās, „taču pagaidām izskatās, ka Tramps to gatavojas izlietot, neko īpaši negūstot pretī, pat tos trīs Ziemeļkorejā ieslodzītos ASV pilsoņus”.

Eiropas Savienība, Krievija un Dienvidkoreja ir atzinīgi izteikušās par jauno attīstību ASV un Ziemeļkorejas attiecību stāstā. Dienvidkorejas Ārlietu ministrija, kas ir aktīvi iesaistījusies šīs tikšanās rīkošanā, publiski pauž, ka darīs visu, lai tā nestu nozīmīgus pavērsienus.

Konteksts:

ASV un Ziemeļkorejas attiecības jau ilgstoši ir zemākajā punktā, Ziemeļkorejai regulāri draudot ASV ar kodoluzbrukumu un veicot bīstamus raķešu izmēģinājumus.  Abi līderi iepriekš viens otru ir publiski apsaukājuši augstām amatpersonām necienīgos vārdos un kā lielāko ienaidnieku pieminējuši Jaunā gada uzrunās. Ziņa par to, ka Tramps un Čenuns varētu tikties,  izskanēja 9. martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti