Balsotāju aptauja: Kazahstānas prezidenta vēlēšanās par Nazarbajeva pēcteci uzskatītais Tokajevs iegūst 70% balsu

Kazahstānā svētdien, 9. jūnijā, notikušajās prezidenta ārkārtas vēlēšanās uzvarējis pašreizējais prezidenta pienākumu izpildītājs Kasims Žomarts Tokajevs, kas saskaņā ar balsotāju aptaujām pie vēlēšanu iecirkņiem ieguvis 70% balsu, vēsta Kazahstānas valsts ziņu aģentūra "Kazinform".

66 gadus vecajam valdošās partijas kandidātam Tokajevam prezidenta pienākumi tika uzticēti martā, kad no amata atkāpās pirmais un ilggadējais Kazahstānas valsts vadītājs Nursultans Nazarbajevs. Tokajevs tiek uzskatīts par viņa izraudzītu pēcteci, un analītiķi viņam prognozēja vieglu uzvaru.

No pārējiem sešiem kandidātiem 15,4% balsu ieguvis opozīcijas pārstāvis, Sociālekonomisko un sabiedriski politisko iniciatīvu centra prezidents Amiržans Kosanovs, bet 5,3% - parlamenta apakšpalātas deputāte no pseidoopozīcijas partijas "Ak žol" ("Gaišais ceļš") Danija Jespajeva. Vēl četri kandidāti ieguvuši mazāk par 4% katrs.

Starptautisko novērotāju vērtējumā - Kazahstānā vēl nav bijušas vēlēšanas, kas uzskatāmas par brīvām un godīgām.

Galvenais noteicējs valstī joprojām ir Nazarbajevs, kurš palicis Valsts drošības padomes vadītāja, Konstitucionālās padomes locekļa un valdošās partijas "Nur Otan" vadītāja amatos. 2010. gadā parlaments viņam piešķīra titulu "Nācijas līderis". Tokajevs atzinis, ka svarīgākajos jautājumos konsultējas ar Nazarbajevu.

Tikmēr policija abās lielākajās valsts pilsētās – Nursultanā un Almati – aizturējusi aptuveni 500 opozīcijas protestētāju, kuri uzskata, ka vēlēšanas nav likumīgas.

Varas iestādes protestētājus nosaukušas par "radikāliem elementiem", kas sarīkojuši nesankcionētu protesta akciju. 

Aizturētie ir sadzīti policijas mašīnās. Viņu vidū arī vairāki ārvalstu žurnālisti. Viens aģentūras AFP korespondents nogādāts Almati policijas iecirknī, bet pēc tam atbrīvots, savukārt otram konfiscēta videoaparatūra. Aizturēti arī raidorganizācijas "Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība" žurnālisti. Arī viņi vēlāk atbrīvoti.

Protesta akciju dalībnieki iebilst pret ārkārtas vēlēšanām, uzskatot, ka tās ir nelikumīgas un tiek rīkotas, lai nodrošinātu martā demisionējušā pirmā un ilggadējā valsts vadītāja Nursultana Nazarbajeva varas pārmantojamību.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti