Baidens dosies pretrunīgi vērtētā vizītē uz Saūda Arābiju

ASV prezidents Džo Baidens šonedēļ devies vizītē uz Tuvajiem Austrumiem un apmeklēs ar naftu bagāto Saūda Arābiju, kur apspriedīs energoapgādes drošību, Saūda Arābijas un Izraēlas tuvināšanu un iespējamo karadarbības izbeigšanu Jemenā. ASV prezidenta vizīte Saūda Arābijā tiek vērtēta pretrunīgi, jo Baidena mērķis ir vienoties par izdevīgāku naftas tirdzniecību, kamēr Saūda Arābijas kroņprincis Muhameds bin Selmāns tiek kritizēts par brutāliem cilvēktiesību pārkāpumiem. ASV un Saūda Arābijas attiecības pēdējos gadus bijušas saspīlētas.

Baidens dosies pretrunīgi vērtētā vizītē uz Saūda Arābiju
00:00 / 05:13
Lejuplādēt

ASV un Saūda Arābijas nesaskaņu iemesls ir laikraksta „The Washington Post” žurnālista un Saūda Arābija režīma kritiķa Džamala Hašogi noslepkavošana Saūda Arābijas konsulātā Stambulā 2018. gadā. ASV specdienesti ir pārliecināti, ka Hašogi nogalināja ar Saūda Arābijas kroņprinča un faktiskā vadītāja Muhameda bin Selmāna ziņu.

Pārņemot varas grožus no sava tēva karaļa Selmāna Āl Saūda, kroņprincis radīja moderna valdnieka iespaidu. Viņš pēdējos gados ir veicis nozīmīgas izmaiņas ultrakonservatīvajā valstī, piemēram, ļaujot sievietēm vadīt automašīnas, veicinot privāto uzņēmējdarbību, apkarojot korupciju un ierobežojot reliģisko normu ietekmi uz ikdienas dzīvi.

No otras puses, Muhameds bin Selmāns ir iemantojis ļoti autoritāra valdnieka slavu. Kopš viņa nākšanas pie varas Saūda Arābijas režīms ir pastiprinājis represijas pret saviem kritiķiem, cietumos ir nokļuvuši daudzi pazīstami cilvēktiesību un sieviešu tiesību aktīvisti.

ASV dzīvojošā cilvēktiesību aizstāve Arīdža as Sadāna ir māsa vienam no pazīstamākajiem Saūda Arābijas politieslodzītajiem Abdulrahmānam as Sadānam. Viņa kritizēja Baidena vizīti Saūda Arābijā: “Kroņprincis Muhameds un viņa režīms Baidena vizīti uzskatīs par zaļo gaismu noziegumiem, par kuriem tie neuzņemas atbildību. Mans brālis tika turēts slepenā cietumā un nežēlīgi spīdzināts. Viņam tika liegta jebkāda komunikācija ar mums, un tas viss tikai tāpēc, ka viņš uzdrošinājās anonīmi kritizēt apspiešanu, kas notiek mūsu valstī.”

2020. gada ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā Džo Baidens solīja sodīt Muhamedu bin Selmānu par Hašogi slepkavību un cilvēktiesību pārkāpumiem Saūda Arābijā. ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans nu norādīja, ka Baidens nenožēlo savu sacīto par Saūda Arābijas kroņprinci un uzsver cilvēktiesību nozīmību.

“Prezidents nenožēlo savus agrākos izteikumus. Prezidents koncentrējas uz savu vīziju par ASV interesēm, kuras virzīt un aizsargāt. Tostarp ASV interesēs ir partnerattiecības ar Saūda Arābiju, un mums ir jāstrādā pie tā, lai veicinātu mieru reģionā, lai veicinātu Izraēlas integrāciju reģionā, arī Jemenas kara izbeigšanu. Protams, arī jāstrādā pie energoapgādes un pārtikas piegāžu drošības un daudzām citām lietām. Prezidents jau iepriekš, gan būdams senators, gan vairākus gadus kā viceprezidents, gan šobrīd kā prezidents ir pierādījis, ka cilvēktiesības ir un būs nozīmīgs jautājums viņa dienaskārtībā, tā tas būs arī šajā vizītē,” sacīja Salivans.

Saūda Arābija ir pasaulē lielākā naftas eksportētāja, tāpēc Baidens cer uz tās palīdzību laikā, kad visā pasaulē strauji pieaug degvielas cenas.

Džeiks Salivans sacīja, ka Baidens darīs visu, lai samazinātu degvielas cenas ASV: “Prezidents plāno izmantot visus pieejamos instrumentus, lai mēģinātu vienoties par adekvātām globālas enerģijas piegādēm un samazinātu degvielas cenas strādājošām amerikāņu ģimenēm. Un tas, vai mēs varam samazināt cenu un vai mēs spējam saglabāt šo cenu, būs zināms tikai pēc laika. Nedomāju, ka tam būs tūlītējs efekts, tas būs redzams tikai pēc vairākām nedēļām vai mēnešiem. Un mēs turpināsim intensīvi strādāt, lai samazinātu naftas cenas un tādējādi samazinātu arī degvielas cenas.”

Tomēr arī Saūda Arābija vēlas saņemt kaut ko pretī no ASV par lētākām naftas piegādēm.

Rijāda ir lūgusi Vašingtonai palīdzēt uzlabot karalistes pretgaisa aizsardzību, kas ir svarīga visām Persijas līča valstīm.

Nav iespējams prognozēt, vai tiešām Saūda Arābija spēs palīdzēt ASV un mazināt degvielas cenas. Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra eksperts Bens Kahils uzskata, ka, visticamāk, Baidena vizīte nepalīdzēs krasi samazināt degvielas cenas ASV. “Realitātē Saūda Arābijai ir ļoti ierobežotas rezerves, viņi tās pārvalda ļoti rūpīgi. Mums nevajadzētu sagaidīt dramatisku naftas ieguves pieaugumu. Noteikti ASV degvielas cenas šajā gadījumā netiks samazinātas,” sacīja Kahils.

Analītiķi norāda, ka Baidens saskaras ar sarežģīto ģeopolitisko realitāti – Saūda Arābija ir nepieciešama, lai sasniegtu noteiktus ASV mērķus Tuvajos Austrumos, taču vienlaikus viņš nedrīkst pievērt acis uz cilvēktiesību stāvokli šajā valstī. Bet pašreizējie globālie notikumi – karš Ukrainā, strauji augošās naftas cenas un augstā inflācija – situāciju padara vēl sarežģītāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt