Bagramas cietumu turpmāk kontrolēs afgāņu spēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

ASV afgāņu rokās beidzot nodevusi pilnīgu kontroli pār bēdīgi slaveno Bagramas cietumu. Afganistānai tas bija jautājums par valsts suverenitāti, bet kontroles nodošana aizkavējās, jo Vašingtona baidījās, ka afgāņi varētu atbrīvot īpaši bīstamus cietumniekus. Kaut gan šis domstarpību cēlonis ir atrisināts, citi paliek. Prezidents Hamids Karzajs pēdējā laikā Vašingtonai veltījis īpaši asus pārmetumus. Lai pārrunātu sāpīgos jautājumus, pirmdien negaidītā vizītē Afganistāna ieradies ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.

ASV un Afganistāna vienošanos par Bagramas cietuma nodošanu vietējo varas iestāžu rokā panāca pirms gada. Dažus mēnešus vēlāk simboliskā ceremonijā virs ieslodzījuma kompleksa, kas atrodas netālu no Kabulas, pacēla Afganistānas karogu. Lielākā daļa no aptuveni 3000 cietumniekiem nonāca afgāņu pārraudzībā. Tomēr ne visi. Neatbildēts bija palicis jautājums par vairāku desmitu ieslodzīto likteni, kurus ASV uzskata par īpaši bīstamiem, starp kuriem ir „Taleban” kaujinieki un arī aptuveni 50 ārvalstnieku. Pirms gada parakstītā vienošanās par atbildības nodošanu uz viņiem neattiecās, un viņus turpināja apsargāt amerikāņu karavīri, jo Vašingtona baidījās, ka Kabula šos cietumniekus varētu atbrīvot.

Tas ir jautājums par uzticēšanos Afganistānas varasiestādēm un drošības spēkiem, kas tiek vērtēti kā vāji un lielā mērā korumpēti. Pēc vairāku mēnešu sarunām bija paredzēts, ka Bagramas cietumu pilnīgā kontrolē Afganistāna pārņems jau marta sākumā. Taču process pēdējā brīdī tika apturēts, jo Afganistānas prezidents Hamids Karzajs norādīja, ka varētu atbrīvot cietumā ieslodzītos „nevainīgos” cilvēkus.

Pēc pāris nedēļu aizkavēšanās ASV jaunais aizsardzības ministrs Čaks Heigels pirms pāris dienām telefonsarunā ar Karzaju tomēr panāca vienošanos, un pirmdien notika svinīga ceremonija, Bagramas cietuma kontroli beidzot pilnībā pārņemot vietējām varas iestādēm. Kā vēsta raidsabiedrība BBC, saskaņā ar jaunāko vienošanos, Afganistāna neatbrīvos „bīstamus” cietumniekus bez rūpīgas pārbaudes, bet aptuveni 50 ārvalstnieki tomēr paliks ASV pārziņā.

Bagramas cietums tiek dēvēts par Afganistānas Gvantanamo. Iepriekš afgāņu izmeklētāji apsūdzējuši ASV armiju par cietumnieku spīdzināšanu un turēšanu ieslodzījumā bez pierādījumiem. Bēdīgi slavenais cietums bija uzmanības centrā arī pērn februārī, kad kāds amerikāņu karavīrs, kā pats apgalvoja, netīši sadedzināja vairākus korāna eksemplārus. Tas Afganistānā izsauca vairāku dienu protestus, kuros bojā gāja desmitiem cilvēku.

Vašingtonas un Kabulas attiecības piedzīvojušas satricinājumus arī pēdējā laikā. Nesen prezidents Karzajs ASV apsūdzēja par slepenu sadarbošanos ar islāmistu kaujinieku grupējumu "Taleban". Uz šo notikumu fona negaidītā vizītē Afganistānā pirmdien ieradās ASV valsts sekretārs Džons Kerijs. Kā minēts, viens no domstarpību cēloņiem, proti, Bagramas cietuma nodošana, dažas stundas pirms Kerija ierašanās tika novērsts. Tomēr ņemot vērā Karzaja pārmetumus, un jautājumus par ASV bruņoto spēku lomu pēc militāras misijas noslēgšanas nākamgad, sarunas nebūs vieglas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti