Panorāma

Baltkrievijā notiesā "Belsat" žurnālistes

Panorāma

Vienoto Covid-19 vakcīnu rindu var apiet

G7 līderi apspriež vakcīnu nevienlīdzību

Bagātās valstis sola nabadzīgajām daļu savu Covid-19 vakcīnu un naudu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielā septiņnieka valstu līderi piektdien, 19. februārī, pulcējušies virtuālā sanāksmē, lai pārrunātu globālo vakcinēšanas stratēģiju un citas globālās problēmas. Pasaules Veselības organizācija (PVO) un nevalstiskās organizācijas (NVO) ceļ trauksmi par vakcīnu trūkumu attīstības valstīs, kā arī aicina lielvalstis piešķirt finansējumu vakcīnu ražošanas un loģistikas nodrošināšanai. Vairāki līderi jau paziņojuši, ka atvēlēs gan naudu, gan daļu no savām vakcīnām.

Virtuālā septiņu industriāli attīstītāko valstu sanāksme Lielbritānijas uzraudzībā sarīkota pēc kāda simboliska vairāku NVO aprēķina – bagātās valstis drīz sev būs kopumā nodrošinājušas par vienu miljardu vairāk vakcīnu, nekā tām nepieciešams visu iedzīvotāju vakcinācijai.

Tas saasinājis diskusijas par nevienlīdzību un tā saukto vakcīnu nacionālismu, bagātajām valstīm steidzot nodrošināties ar vakcīnām pirmajām.

"Šajā kritiskajā mirklī vakcīnu vienlīdzība ir lielākais morālais pārbaudījums starptautiskajai sabiedrībai. Mums jānodrošina, lai visi un visur tiek vakcinēti pēc iespējas ātrāk. Taču līdz šim progress bijis ļoti  nevienāds un negodīgs," sacīja  ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

Atbildot uz šo kritiku, G7 līderi piektdien solīja darīt vairāk, lai nodrošinātu vienlīdzīgāku vakcīnu distribūciju, tostarp ziedojot pāri palikušās vakcīnas nabadzīgākajām valstīm.

Francijas prezidents aicinājis Eiropas valstis un ASV ziedot līdz 5% vakcīnu attīstības valstīm. Bet ASV prezidents Džo Baidens, kuram šī bija pirmā G7 sanāksme šajā amatā, no Savienotajām Valstīm jau solījis četrus miljardus ASV dolāru globālajiem centieniem cīņā ar Covid-19.

"Mums jāpārliecinās, lai cilvēki visā pasaulē saņem nepieciešamās vakcīnas, lai pasaule var uzvarēt šo pandēmiju kopā. Zinu, ka vairāki kolēģi jau nākuši klajā ar iniciatīvām, un mēs, protams, to stingri atbalstām. Un, protams, mums kopā jāstrādā pie tā, lai uzceltu visu atpakaļ vēl labāk, nekā tas bija pirms pandēmijas," klāstīja Baidens.

Pašlaik īpašas bažas ir par Āfrikas reģionu, kur turpina izplatīties koronavīrusa Dienvidāfrikas variants, pret kuru ir samazināta vakcīnu efektivitāte.

Jau iepriekš Āfrikas Savienība nodrošinājusi aptuveni 270 miljonus devu no "AstraZeneca", "Pfizer" un citiem rietumu ražotājiem. Tikmēr Krimas aneksijas dēļ ārpus G7 formātā atstātā Krievija paziņojusi, ka Āfrikas Savienībai varētu piegādāt 300 miljonus "Sputņik" vakcīnas devu.

Tomēr tie ir solījumi tālākai nākotnei, jo vakcīnu ražotāji joprojām nespēj nodrošināt solītos ražošanas apjomus. Šīs situācijas dēļ joprojām arī atšķiras vakcinācijas ātrums starp attīstītajām valstīm, – ASV un Lielbritānijai ar vakcināciju joprojām veicas krietni vien labāk nekā Eiropas Savienības valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti