Āzijas un Eiropas valstis spriedīs par drošību reģionā un bēgļu krīzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vairāk nekā 50 Āzijas un Eiropas valstis šajās dienās tiekas Luksemburgā. Sanāksmē jautājumu loks ir plašs, taču viens no galvenajiem tematiem ir drošība reģionā, arī situācija Sīrijā, bēgļi un klimata izmaiņas, īpaši pirms lielajām ANO klimata sarunām, kas novembra nogalē sāksies Parīzē. 

Eiropas un Āzijas valstu sanāksmes notiek regulāri, un to dalībniece ir arī Krievija, kura ir izvērsusi aktīvu militāru darbību Sīrijā. Šīs dienas valstu pārstāvji izmanto, lai tiktos arī divpusējās sarunās par ciešāku sadarbību ekonomikā, transporta savienojumos un citās nozīmīgās jomās.

Eiropas Savienības (ES) un Āzijas valstu tikšanās jeb saīsinājumā (ASEM) šoreiz Luksemburgā pulcina ārlietu ministrus. Sarunu fokusā ir drošība Āzijas reģionā pie ES vārtiem, arī bēgļu straumes, kas Eiropā nonāk ne vien no kara plosītās Sīrijas, bet arī no Afganistānas un citām reģiona zemēm. Tam īpaši pievērsusies arī ES augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni, kura vada valstu sanāksmi.

"Ar kolēģiem no Pakistānas diskutējām ne tikai par drošības situāciju reģionā, notikumu attīstību Afganistānā, bet arī par migrāciju, tām cilvēku plūsmām, kas nāk uz Eiropu. Runājām par to, kā labāk šīs plūsmas organizēt un kā efektīvāk dzīvē ieviest arī cilvēku atpakaļatgriešanas un atpakaļuzņemšanas līgumus. No Pakistānas puses dzirdēju vēlmi un gatavību sadarboties, jo mums jau ir divpusēji slēgti līgumi, un mēs turpmākajās nedēļās turpināsim sekot šim procesam, lai būtu droši, ka tie īstenojas dzīvē," teica Mogerīni.

Valstu sanāksmē piedalās arī Krievija, kuru šoreiz pārstāv ārlietu ministra vietnieks. Krievijas aktīvās militārās darbības Sīrijā, kas vairo bēgļu skaitu, visticamāk, būs viens no sarunu tematiem šodien, tā kā politiski jūtīgākajiem jautājumiem ir paredzēta īpaša sarunu daļa. To apstiprina arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība").

Rinkēvičs sanāksmes pirmajā dienā īpaši pievērsies arī ekonomiskiem jautājumiem. Viņš mudinājis Āzijas valstis izmantot Latvijas transporta infrastruktūras priekšrocības un veidot transporta, enerģētikas un telekomunikāciju savienojumus.

"Latvija būtu ieinteresēta paplašināt savienojumus ar Ķīnu, Indiju un citām valstīm Dienvidaustrumāzijā, tādējādi integrējot mūsu dzelzceļa, jūras ostas un gaisa kravas infrastruktūru Āzijas transporta tīklā," pauda Rinkēvičs.

ASEM tika izveidots 1996.gadā, lai attīstītu Eiropas un Āzijas partnerību, kuru veido desmit Dienvidaustrumāzijas Nāciju asociācijas (ASEAN) dalībvalstis, piemēram, Bruneja, Kambodža, Indonēzija, Laosa, Malaizija, Mjanma, kā arī Japāna, Dienvidkoreja, Ķīna, Mongolija, Indija, Pakistāna, arī Krievija, Kazahstāna un ES dalībvalstis. Ik pēc diviem gadiem notiek arī lielās valstu vadītāju sanāksmes. Iepriekš to rīkoja Itālija, par norises vietu izvēloties Milānu.

Savukārt nākamā ES un Āzijas valstu līderu sanāksme nākamgad gaidāma Mongolijas galvaspilsētā Ulanbatorā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti