Sadaļas Sadaļas

Azerbaidžāna un Armēnija negrasās pārtraukt cīņu Kalnu Karabahā

Azerbaidžānas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka valsts turpinās militāro operāciju Kalnu Karabahā līdz pilnīgai armēņu spēku izvešanai no šī reģiona. Savukārt Armēnija noraidījusi iespēju sarīkot trīspusēju tikšanos ar Azerbaidžānas un Krievijas pārstāvjiem par konflikta noregulējumu.  

Kalnu Karabaha

Kalnu Karabaha padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma tā ir “de facto” neatkarīga armēņu republika. Kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekad nav kontrolējusi Kalnu Karabahu, taču tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par daļu no Azerbaidžānas, neviena valsts nav atzinusi šo reģionu par neatkarīgu valsti.

Kalnu Karabaha savu neatkarību pirmo reizi pasludināja 1991.gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas.

Azerbaidžānas pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Pastāvīgās padomes sēdē pieprasīja pilnīgu un bezierunu armēņu karaspēka izvešanu no okupētajām teritorijām. Kamēr tas nebūs noticis, Azerbaidžāna turpinās militāro operāciju.

Savukārt Armēnijas pārstāvji pagaidām atsakās no sarunām un pieļāva iespēju atzīt Kalnu Karabahas neatkarību.

Tiekot arī apsvērta ideja par īpašas vienošanās parakstīšanu starp Armēniju un Karabahu un citi sadarbības veicināšanas varianti. Oficiālā Erevāna arī apgalvo, ka Azerbaidžānas armiju kaujās atbalsta Turcijas bezpilota lidaparāti un iznīcinātāji.

Tikmēr Krievijas Ārlietu ministrija informēja, ka karadarbībā iesaistīti kaujinieki no Sīrijas un Lībijas, un pauda dziļu satraukumu par šādu notikumu attīstību. Tas varot radīt ilgtermiņa apdraudējumu visām reģiona valstīm.

KONTEKSTS:

Svētdienas rītā uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas sākušās smagas kaujas. Abas puses karadarbības sākšanā apsūdz viena otru.

Gan Armēnija, gan Kalnu Karabaha izsludinājušas karastāvokli un vispārējo mobilizāciju. Karastāvokli un daļēju mobilizāciju izsludinājusi arī Azerbaidžāna.

Azerbaidžānas un Armēnijas starpā valda naidīgas attiecības kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad tika izcīnīts karš par Kalnu Karabahas reģionu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt