Aviokatastrofa Sīnājā: Arī Ēģipte pieļauj eksploziju lidmašīnā

Arī ēģiptiešu izmeklētāji atzīst, ka tā dēvēto melno kastu ierakstos ir dzirdami trokšņi, kas varētu liecināt par eksploziju. Tomēr apstiprināt to vēl nevarot.

Līdz šim Ēģiptes nostāja pret iespējamo teroraktu bijusi noraidoša. Tomēr šo versiju par galveno uzskata gan ASV un rietumvalstis, gan pieļauj arī Krievija, kas pārtraukusi pasažieru reisus uz Ēģipti. Šobrīd tiek pētīti Šarm eš Šeihas lidostas novērošanas kameru ieraksti, lai pārbaudītu, vai kāds nav ienesis lidmašīnā spridzekli. Oficiāli Kairā arvien par galveno versiju uzskata tehnisku kļūmi.

"Sākotnējā gaisa kuģa vraka apskate vēl neļauj identificēt katastrofas iemeslu. Lidotāju sarunas tiek analizētas, un nepieciešams laiks, lai noskaidrotu, kas par troksni dzirdams ieraksta pēdējās sekundēs,"  norāda izmeklēšanas komisijas pārstāvis Aimens al Mukadams.

Vienlaikus Ēģiptes valdība paudusi neapmierinātību, ka rietumvalstu izlūkdienesti nesniedzot tai informāciju par iespējamo teroraktu pret Sīnāja pussalā nogāzušos Krievijas pasažieru lidmašīnu. Ēģipte arī lūdz atcelt vairāku valstu, tostarp Krievijas noteiktos lidojumu aizliegumus uz Ēģiptes kūrortiem.

Pēc 31. oktobri notikušās katastrofas ASV izlūkdienestiem izdevies pārtvert sarunas starp džihādistu grupējuma "Islāma valsts" vadību un viņiem lojālajiem kaujiniekiem Ēģiptes Sīnāja pussalā. Sarunās kaujinieki lielījušies par Krievijas pasažieru lidmašīnas iznīcināšanu. Par to vēsta telekanāls NBC.

Pirms tam pārtvertas sarunas, kurās teikts, ka gaidāms liels notikums, neminot detaļas. Ēģiptes varas iestādes arvien neatbalsta terorakta versiju, savukārt Krievijas lidsabiedrības atcēlušas reisus uz šo valsti. Savus tūristus evakuē vairākas Eiropas valstis, arī Latvija.

"Tas, ko mēs dzirdam par izlūkošanas informāciju, nav paziņots Ēģiptes drošības dienestiem," sacīja Ēģiptes ārlietu ministrs Samehs Šoukrijs. "Tas, ka ar šo informāciju nevēlas dalīties, rada jautājumus. Mēs esam iesistītā puse un sagaidām, ka jebkura noderīga informācija tiks sniegta arī mums, nevis tikai nopludināta medijiem," kritisks bija ministrs.

Viņš apgalvoja, ka drošības procedūras valsts lidostās atbilstot starptautiskajiem standartiem un ārvalstīm neesot pamata tagad boikotēt valstij nozīmīgo tūrisma nozari.

Jau vēstīts, ka ASV noteikusi jaunas drošības procedūras no Ēģiptes un Tuvo Austrumu lidostām izlidojošiem reisiem. Tikmēr parādījusies informācija, ka ēģiptiešu izmeklētāji var kavēt patiesības noskaidrošanu.

Iepriekš tika vēstīts, ka lidmašīnas melnās kastes ieraksti nav devuši informāciju par notikušo, savukārt pieaicinātie franču eksperti atklājuši, ka ierakstos var dzirdēt ar lidmašīnas iekārtām nesaistītu eksplozijas troksni.

Jau ziņots, ka sestdienas, 31.oktobra, rītā Ēģiptē, Sīnāja pussalā, avarējusi Krievijas aviokompānijas “Kogalimavia” pasažieru lidmašīna "Airbus A-321" ar 224 cilvēkiem uz klāja. Ēģiptes varas iestādes apstiprina - katastrofā nav izdzīvojušo.

Lidmašīna bijusi ceļā no Šarm eš Šeihas kūrorta uz Sanktpēterburgu. Lielākā daļa lidmašīnas pasažieru bija Krievijas tūristi, kā arī trīs Ukrainas pilsoņi un viens Baltkrievijas valstspiederīgais.

Gan Lielbritānijas, gan Amerikas Savienoto Valstu specdienestiem ir pamats domāt, ka teorija par Krievijas lidmašīnas mērķtiecīgu uzspridzināšanu ar bagāžā ievietotu spridzekli ir diezgan ticama. Simtprocentīgas pārliecības par to nav, taču bažas ir pietiekami lielas, lai briti lemtu par visu reisu atcelšanu no Šarm eš Šeihas – Ēģiptes kūrortpilsētas, kuru pameta liktenīgais reiss.

Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons iepriekš norādīja, ka lidmašīna, visticamāk, ir uzspridzināta un pie tā varētu būt vainojama "Islāma valsts", kas arī atkārtoti paziņojusi, ka ir izraisījusi lidmašīnas nogāšanos. Britu premjers tāpat uzsvēra, ka ir nepieciešams uzlabot drošības sistēmu Ēģiptes kūrortpilsētas Šarm eš Šeihas lidostā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti