Austrijas kancleram draud neuzticības balsojums

Austrijas kanclers Sebastians Kurcs nolēma atlaist iekšlietu ministru, bet tagad viņam pašam draud neuzticības balsojums parlamentā. Visam pamatā – ar Krieviju saistīta tirgošanās ar ietekmi, ko, iespējams, īstenojusi viena no valdošajām partijām.

Nākampirmdien Austrijas parlamentā notiks balsojums par neuzticības izteikšanu kancleram Sebastianam Kurcam, kura vadītā konservatīvo un galēji labējo koalīcija izjukusi nopludināta videoieraksta skandāla dēļ.

Turklāt Kurca līdzšinējā koalīcijas partnere - galēji labējā Brīvības partija - apliecina, ka neuzticības izteikšanu kancleram atbalstīs.

Skandāls Austrijas politiskajā arēnā izcēlās pēc tam, kad vācu medijos nedēļas nogalē publicēts video, kurā Austrijas vicekanclers, Brīvības partijas pārstāvis Heincs Kristiāns Štrahe redzams kopā ar sievieti, kas uzdodas par krievu oligarha radinieci.

Video filmēts 2017.gadā Spānijas Ibicā neilgi pēc Štrahes ievēlēšanas amatā. Apmaiņā pret atbalstu savai partijai Štrahe sarunu biedrei solīja dalību Austrijas publiskajos iepirkumos. Štrahe no amata atkāpās, taču kanclers Kurcs paziņoja, ka viņa vadītā konservatīvā Tautas partija vairs nevar strādāt vienā koalīcijā ar Brīvības partiju un izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas.

Tiesa, protestētāji, kas pulcējušies Vīnē, uzsvēra, ka ne mazāka atbildība par skandālu jāuzņemas pašam Kurcam.

“Nevar veidot valdību ar Brīvības partiju. Visi Austrijā to zina. Taču tieši kanclers Kurcs ieveda šo partiju valdībā. Tā nedrīkst!” medijiem pauda viens no protestētājiem Florians Prišls.

Pirmdien, 20. maijā, Kurcs arī uzsvēra, ka ir jāveic izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai par notikušo būtu piemērojama kriminālatbildība. Viņš nolēma atlaist iekšlietu ministru, Brīvības partijas pārstāvi Herbertu Kiklu, lai garantētu caurredzamību izmeklēšanas gaitā.

Turklāt noskaidrojies, ka video tapšanas laikā Kikls bija atbildīgs par partijas finansēm. Pēc viņa atlaišanas tika paziņots, ka Kurca valdību pamet visi Brīvības partijas ministri.

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti