Austrijā pēc korupcijas skandāla atkāpjas vicekanclers Štrahe

Austrijā no amata atkāpies vicekanclers un galēji labējās Brīvības partijas līderis Haincs Kristians Štrahe. Viņš iesaistīts iespējamā korupcijas skandālā. Pats Štrahe paziņojis, ka ir kļuvis par mērķtiecīga politiska uzbrukuma upuri, solot savu godu aizstāvēt tiesā. Tikmēr izskan ziņas, ka Austrijā varētu tikt sarīkotas ārkārtas parlamenta vēlēšanas. 

Austrijā pēc korupcijas skandāla atkāpjas vicekanclers ŠtraheUģis Lībietis
  Piektdien ietekmīgie vācu laikraksti "Der Spiegel" un "Sueddeutsche Zeitung" publiskoja ar slēpto kameru uzfilmētu videomateriālu, kurā redzams, kā Austrijas vicekanclers un galēji labējās "Brīvības partijas" līderis Štrahe un partijas parlamentārās grupas līderis Johans Gudenuss ar kādu sievieti apspriež iespējamo valsts pasūtījumu iegūšanu apmaiņā pret finansējumu politiskajai kampaņai.

   

  Tiek apgalvots, ka šī sieviete esot kāda Krievijas oligarha radiniece, kura ir interesējusies par investīcijām Austrijā un kuru Štrahe 2017. gadā saticis Ibizas salā neilgi pirms Austrijas parlamenta vēlēšanām.

  Īpaši viņa esot interesējusies pār kontroles iegūšanu pār lielāko Austrijas preses izdevumu “Krone Zeitung”. Štrahe esot pieļāvis, ka, jaunajiem īpašniekiem veicot izmaiņas laikraksta vadībā, tā varētu palīdzēt Brīvības partijai priekšvēlēšanu laikā. Turklāt, pēc Štrahes vārdiem, "Krone Zeitung" redaktori pret šādām izmaiņām neiebildīšot, jo žurnālisti tāpat esot lielākās prostitūtas pasaulē.

  Tāpat ierakstā vicekanclers pieļāvis arī iespēju privatizēt Austrijas sabiedrisko raidorganizāciju ORF, dodot priekšroku tam, lai austriešu mediju telpa kļūtu līdzīga kaimiņos esošajai Ungārijai.

  Tikai dienu vēlāk Štrahe iesniedzis savu atlūgumu federālajam kancleram Sebastianam Kurcam, kurš demisiju ir pieņēmis. Notikušo nu jau bijušais vicekanclers nosaucis par apzinātu politisku uzbrukumu ar mērķi, izmantojot neatļautas metodes viņu nomelnot. Taču viņš savu amatu tāpat nolēmis atstāt, lai mazinātu vēl lielāku kaitējumu pašreizējai valdībai.

  Komentējot videomateriālos redzamo, Štrahe atzinis, ka šī ir bijusi privāta tikšanās, viņa izteikumus ietekmējis alkohols, bet minēto sievieti viņš nekad vairs nav saticis un arī nekādu solīto finansējumu viņa partija nekad nav saņēmusi. Savu rīcību viņš nosaucis par muļķīgu, bezatbildīgu un kļūdainu, atvainojoties gan savai ģimenei, gan draugiem, gan atbalstītājiem.

  Štrahe, kurš pret šo ierakstu veicējiem un publiskotājiem gatavojas vērsties tiesā, atkāpies arī no Brīvības partijas vadītāja amata, bet viņa vietā uz laiku stājies pašreizējais transporta ministrs Norberts Hofers. Visus politiskos amatus atstājis arī otrs šajā skandālā iesaistītais – Johans Gudenus.

  Reaģējot uz šo atklātībā nonākušo informāciju, vairāki Austrijas izdevumi sestdien, 18. maijā, norāda, ka gan Brīvības partijai, gan valdošajai koalīcijai ir pienācis gals.

  Aptuveni tūkstotis cilvēku šodien bija ieradušies pie kanclera rezidences, pieprasot visas valdības atkāpšanos.

  Par situācijas nopietnību liecina arī tas, ka Brīvības partijas vadošais kandidāts nākamajā nedēļā gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Haralds Vilimskis atcēla plānoto braucienu uz Itālijas pilsētu Milānu. Tur šodien uz mītiņu bija pulcējušās vairāk nekā 10 Eiropas galēji labējās partijas, kuras EP vēlēšanās cer uzrādīt labus rezultātus, nākotnē veidojot spēcīgu eiroskeptisku grupu EP.

  Austrijas kanclers Kurcs plašākus komentārus par notikušo plāno sniegt jau šodien un ir izskanējušas ziņas, ka viņš varētu rosināt arī ārkārtas parlamenta vēlēšanu sarīkošanu.

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti