Austrijā nesmēķētāju aizsardzība nav efektīva

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nesmēķētāju aizsardzība Austrijā nedarbojas. Tagad tas ir pierādīts arī zinātniski - Austrijas Tabakas likumā noteiktā gastronomijas uzņēmumu telpu sadalīšana pīpētāju un nepīpētāju zonās ir neefektīva. Tā sauktajā nepīpētāju zonā gaisa piesārņojums ir gandrīz uz pusi tikpat liels kā smēķētāju zonā. Vispārējs aizliegums smēķēt ir vēl aiz kalniem, jo Austrijas valdība šonedēļ ir atcēlusi vēl pagājušajā vasarā pieņemto Tabakas likuma papildinājumu.

„Te jau gandrīz nevar nekur aiziet normāli pasēdēt, visur ir piepīpēts un smird” - šādu un līdzīgas frāzes visai bieži dzirdu no saviem draugiem vai paziņām nesmēķētājiem, kas atbraukuši ciemos uz Vīni no t.s. normālās Eiropas, kur smēķēšanas aizliegums gastronomijas sfērā darbojas jau gadiem. Īpaši ziemā ir jāpiedomā, uz kuru vietu iet, kad uzturēties var tikai telpās un līdz ar to drēbes piesūcas ar tabaku pat pēc piecu minūšu kafijas. Protams, ka te ir arī kafejnīcas, kurās ir aizliegts smēķēt, tomēr tādas ir mazākumā.

Fakti runā paši par sevi: saskaņā ar laikrakstu „Profil”, Austrija ir pēdējā no Rietumeiropas smēķētāju paradīzēm, vienīgi Rumānijā un Bulgārijā gastronomijas iestādēs ir tikpat piesmēķēti kā šeit. Arī preventīvo pasākumu ziņā Austrija kopā ar Grieķiju ES ieņem kaunpilno pēdējo vietu. Vēl kaunpilnāku pirmo vietu Austrija ieņem jauniešu atkarībā no cigaretēm, jo katrs ceturtais jaunietis un katra trešā jauniete jau 15 gadu vecumā kūpina dūmus.

Austrijā 40-50% iedzīvotāju ir smēķētāji, katru gadu 12-14 tūkstoši mirst no smēķēšanas sekām.

Austrijas valdība, neskatoties uz satraucošo situāciju, šonedēļ atkal noraidījusi kārtējo koalīcijas mēģinājumu pilnībā aizliegt smēķēšanu ēdināšnas iestādēs. Vēl vairāk, tiek atsaukts pagājušogad jūlijā izdotais Tabakas nolikuma papildinājums.

Līdz šim Austrijas valdības vienīgais „sasniegums” smēķēšanas ierobežošanā ir t.s. Tabakas likums, ar kuru kopš 2008.gada tiem lokāliem, kafejnīcam un restorāniem, kuru teritorija ir lielāka par 50 kvadrātmetriem, telpas jāsadala smēķētāju un nesmēķētāju zonā, abas nodalot vismaz ar stikla sienu.

Pēc ilga pārejas laika un kurnēšanas, gastronomi sāka investēt un pārbūvēt telpas atbilstoši jaunajam nolikumam. Tomēr nesmēķējošie patērētāji turpināja sūdzēties, ka jaunais nolikums neesot efektīvs, jo atdalošā siena daudzviet ir atvērta jeb tai ir tikai dekoratīvs raksturs, un tā īsti starpības neesot, vai sēž smēķētāju vai nesmēķētāju zonā. Tāpat nesmēķētājiem pārsvarā tiek atvēlētas mazākas un neomulīgākas telpas.

Pēc karstām debatēm pagājušā gada vasarā sekoja Tabakas likuma papildinājums, saskaņā ar kuru gastronomijas telpām nu jābūt iekārtotām tā, lai nesmēķējošiem klientiem, kas vēlas nokļūt līdz nesmēķētāju galam vai tualetēm, nebūtu jāiet cauri smēķētāju zonai, kā tas bija līdz šim. Izklausās tikai loģiski, bet vietējie gastronomi kopā ar Tautsaimniecības kameru par šo prasību draudēja Austrijas Republiku sūdzēt tiesā.

Saskaņā ar Gastronomijas apvienības vadītāja teikto, pēdējos piecos gados, pildot pirmā nolikuma prasības, aptuveni 15 tūkstošos vietējos gastronomijas uzņēmumos esot investēti kopā 96 miljoni eiro atdalošo sienu un citu pasākumu ieviešanā. Nu būtu atkal telpas jāpārbūvē un bieži jāveido divas atsevišķas ieejas, kas daudzviet nav iespējams. 5000 no kopā 50 000 uzņēmumu tas nozīmētu tūlītēju bankrotu, ar laiku tas, viņaprāt, atstātu graujošas sekas uz visu industiju.

Tomēr jāpatur prātā, ka līdzīgas raizes bija arī daudzām citām bijušajām izteiktu smēķētāju valstīm kā Itālijai vai Beļģijai. Arī Bavārijas piemērs Vācijā, kur tautas balsošanas rezultātā no 2010.gada ir aizliegts smēķēt pat slavenajās alus teltīs, nekādu lielo skādi industrijai nav nodarījis.

Saskaņā ar jaunāko pētījumu, 99% vietējo gastronomijas uzņēmumu pārkāpj Tabakas likumā noteiktos normatīvus, kā rezultātā nesmēķējošie klienti ir spiesti būt par pasīvajiem smēķētājiem. Austrijas ekonomikas ministrs Reinholds Miterlēners jau pirms diviem gadiem teica, ka Tabakas likuma ieviešana ir kļūda.

Viņaprāt, būtu vajadzējis uzreiz ieviest pilnīgu smēķēšanas aizliegumu. Ja beidzot netiks ieviestas efektīvas izmaiņas no Austrijas valdības puses, agrāk vai vēlāk Eiropas Savienība ieviesīs vispārēju smēķēšanas aizliegumu gastronomijā un tad šis normatīvs būs jāpilda arī Austrijai, neskatoties uz līdzšinējo neizprotamo izvairīšanos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti