Austrālijas parlamenta vēlēšanās varu saglabājuši konservatīvie

Austrālijas valdošā konservatīvā koalīcija sestdien, 17. maijā, notikušajās parlamenta vēlēšanās guvusi negaidītu uzvaru, liecina balsu skaitīšanas rezultāti.

Pirms vēlēšanām premjerministra Skota Morisona koalīcija visās aptaujās atpalika no opozīcijā esošajiem leiboristiem, un arī nobalsojušo vēlētāju aptaujas pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas liecināja, ka konservatīvie cietuši sakāvi.

"Es vienmēr esmu ticējis brīnumiem. Šonakt es šeit stāvu kopā ar trīs lielākajiem brīnumiem manā dzīvē, un šonakt mums sniegts vēl viens," uzrunājot savus atbalstītājus, paziņoja konservatīvās Liberālās partijas līderis Morisons, kuram blakus stāvēja viņa sieva un divas meitas.

Brīdi iepriekš savu sakāvi bija jau atzinis leiboristu līderis Bils Šortens, kuram aptaujas solīja uzvaru.

"Ir acīmredzami, ka leiboristi nespēs izveidot nākamo valdību," uzrunājot Melburnā savus atbalstītājus, kas joprojām nespēja noticēt notikušajam, atzina Šortens.

"Pirms īsa brīža nacionālo interešu vārdā es piezvanīju Skotam Morisonam, lai viņu apsveiktu," piebilda Šortens.

Rezultāti, kas iegūti pēc 72% biļetenu saskaitīšanas, liecina, ka konservatīvā koalīcija parlamenta apakšpalātā izcīnījusi vismaz 74 vietas. Un tādējādi tai pietrūkst tikai divi mandāti līdz absolūtajam vairākumam.

Vairākos no 151 vēlēšanu apgabala uzvarētājs vēl nav zināms, kamēr sešos uzvaru, domājams, būs guvuši neatkarīgie kandidāti vai mazo partiju pārstāvji, kuri varētu nodrošināt nepieciešamo atbalstu Morisona mazākuma valdībai.

Austrālijas Vēlēšanu komisija paziņojusi, ka balsu skaitīšana, iestājoties naktij, tiek pārtraukta un tiks atsākta svētdien no rīta.

Morisons priekšvēlēšanu kampaņā solīja stabilitāti un labāku tautsaimniecības vadību, kamēr Šortens solīja aktīvi rīkoties, lai ierobežotu klimata pārmaiņas, kā arī īstenot nodokļu reformu.

Konservatīvo pārstāvis un bijušais premjers Džons Hovards jau norādījis, ka šajās vēlēšanās leiboristiem sakāvi sagādājusi turēšanās pie šķiru cīņas un "klimata ideoloģijas".

    Saistītie raksti
    Pasaulē
    Ziņas
    Jaunākie
    Interesanti