Austrālija sola atbalstu Honkongas iedzīvotājiem; Ķīna to asi nosoda

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Austrālija gatavojas pagarināt uzturēšanās vīzas Honkongas iedzīvotājiem un ir gatava sniegt atbalstu arī tiem, kuri var meklēt patvērumu Austrālijā pēc Ķīnas ieviestā nacionālā drošības likuma stāšanās spēkā. Šāds Austrālijas lēmums izraisījis asu Ķīnas varas iestāžu nosodījumu un apsūdzības par iejaukšanos citas valsts iekšējās lietās.   

ĪSUMĀ:

  • Ķīna ieviesa Honkongā Nacionālās drošības likumu.
  • Tas aizliedz aicinājumus uz neatkarību, atdalīšanos no Ķīnas.
  • Daudzas valstis pauda neapmierinātību ar brīvību ierobežojumiem.
  • Austrālija studentiem no Honkongas pagarinās vīzas.
  • Austrālija atvieglos uzturēšanas atļaujas iegūšanu Honkongas iedzīvotājiem. 
  • Austrālija arī grib piesaistīt uz eksportu orientētus Honkongā bāzētus uzņēmumus.
  • Ķīna: Austrālija pārkāpj starptautiskos noteikumus, iejaucas Ķīnas iekšējās lietās.
  • Ķīna pieprasa Austrālijai nekavējoties pārtraukt iejaukšanos Honkongas lietās.
  • Honkongas varas iestādes brīdina pilsētā dzīvojošos austrāliešus.
  • Izteikti brīdinājumi, ka Austrālijas pilsoņi var tikt pakļauti piespiedu aizturēšanai.

Kopš Ķīnas ieviestā Nacionālās drošības likuma Honkongā ir pagājusi nedaudz vairāk nekā nedēļa. Šajās dienās Ķīna Honkongā ir atvērusi īpašu biroju, kurā darbosies drošības aģenti, uzraugot jaunā drošības likuma ieviešanu dzīvē.

Šīs nedēļas laikā daudzas valstis ir paudušas savu neapmierinātību ar Ķīnas varas iestāžu spertajiem soļiem, cenšoties apklusināt protesta kustību pret vietējo vadību.

Viena no Honkongas drošības likuma asākajām kritiķēm ir Austrālija, kuras premjerministrs Skots Morisons paziņojis, ka jaunais likums ievērojami ir izmainījis situāciju autonomajā reģionā.

Tieši tāpēc Austrālijas vadība ir pieņēmusi lēmumu apturēt līgumu par personu izdošanu Honkongai, savukārt vietējos likumos tikšot veikta virkne izmaiņu, lai atvieglotu Austrālijā dzīvojošajiem un studējošajiem Honkongas iedzīvotājiem ceļu uz pastāvīgās uzturēšanās atļaujas iegūšanu.

Austrālija sola atbalstu Honkongas iedzīvotājiem; Ķīna to asi nosoda
00:00 / 03:11
Lejuplādēt
Morisons norādījis, ka Austrālijas migrācijas sistēma ir viena no labākajām pasaulē un jaunie noteikumi, pirmkārt, varētu attiekties aptuveni uz 10 000 pašlaik Austrālijā dzīvojošajiem Honkongas iedzīvotājiem.

“Izglītotiem un studijas beigušiem vīzu īpašniekiem mēs pagarināsim vīzas uz pieciem gadiem, sākot no šodienas, paredzot iespējas iegūt pastāvīgu uzturēšanās atļauju šī perioda beigās. Tas pats attieksies arī uz tiem, kuri joprojām turpina mācības un kuri gatavojas šādām mācībām pieteikties. Mēs arī ieviesīsim jaunus noteikumus, lai pārliecinātos, ka varam koncentrēties uz pieteikumu saņēmējiem no Honkongas, kuri varētu strādāt arī reģionos.

Mēs arī vēlamies piesaistīt uz eksportu orientētus Honkongā bāzētus uzņēmumus, kuri vēlētos pārcelties uz Austrāliju, kur viņiem ir stingrs nākotnes izaugsmes potenciāls un iespējas nodarbināt austrāliešus,” paziņoja Skots Morisons.

Cilvēktiesību aizsardzības organizācijas bija aicinājušas Austrālijas valdību palielināt valstī uzņemamo ārvalstu bēgļu skaitu, lai no Honkongas potenciāli ieceļojošie cilvēki neliegtu iespēju rast patvērumu arī personām no tādām kara skartām valstīm kā Sīrija vai Afganistāna.

Ilgi nav bijusi jāgaida arī oficiālās Ķīnas pretreakcija.

Ķīnas vēstniecība Kanberā paziņojusi, ka Austrālija ir klaji pārkāpusi starptautiskos noteikumu, iejaucoties Ķīnas iekšējās lietās.

Tāpat Ķīnas amatpersonas kategoriski noraidījušas Austrālijas izvirzītās apsūdzības, pieprasot Austrāliju nekavējoties pārtraukt iejaukšanos Honkongas lietās. Savukārt Honkongas varas iestādes brīdinājušas arī pilsētā dzīvojošos austrāliešus nopietni pārdomāt nepieciešamību tur uzturēties, ja ir kādi iebildumi pret jauno drošības likumu. Tāpat izteikti brīdinājumi, ka Austrālijas pilsoņi var tikt pakļauti piespiedu aizturēšanai.

Skota Morisona paziņojumi izskanējuši dienā, kad situācija Ķīnā un autonomajā Honkongā tika pārrunāta ar tā dēvētajiem „piecu acu” drošības partneriem – Jaunzēlandi, ASV, Lielbritāniju un Kanādu. Arī šīs valstis jau ir spērušas Austrālijai līdzīgus soļus, tāpat izpelnoties Pekinas nosodījumu.

KONTEKSTS:

Pretrunīgi vērtēto nacionālās drošības likumu par Honkongu Ķīnas parlaments apstiprināja jau maijā.

Pēdējos gados Honkongā piedzīvoti divi plašu protestu viļņi. 2014. gadā  tika sarīkota tā sauktā lietussargu revolūcija, kad iedzīvotāji protestēja pret Ķīnas kompartijai izdevīgu Honkongas velēšanu sistēmas reformu. Savukārt pērn protesti atsākās ar jaunu sparu, vēršoties pret likumu, kas ļautu izdot Honkongas iedzīvotājus tiesāšanai Pekinas tiesās.

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss un atšķirīga tieslietu sistēma, un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu Honkongas statusu līdz 2047. gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai nosaka Londonas un Pekinas vienošanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti