Panorāma

Eksperti nākotnē prognozē vēl lielākus plūdus

Panorāma

Iepirks jaunas zāles smagu Covid-19 pacientu ārstēšanai

Sidnejā protestē pret karantīnas režīmu

Austrālijā protesti pret Covid-19 ierobežojumiem pāraug vardarbīgās sadursmēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Austrālijas divu lielāko pilsētu ielās sestdien pulcējās tūkstošiem cilvēku, lai protestētu pret stingro karantīnas režīmu, kas ieviests, lai cīnītos ar pieaugošo Covid-19 izplatību valstī. Taču protesti pārauga vardarbībā, kā rezultātā aizturēti vairāk nekā 60 cilvēki.

Austrālijas sabiedrībā pieaug neapmierinātība ar ieviestajiem ierobežojumiem, kā arī to, ka valdība nespēj nodrošināt pietiekamas vakcīnu piegādes laikā, kad Covid-19 delta variants rada nopietnus izaicinājumus valdībai un draudus sabiedrības veselībai.

Karantīna apnikusi, joprojām trūkst vakcīnu

Austrālijā, kas samērā viegli tika cauri Covid-19 pandēmijas pirmajam posmam, šobrīd no valsts 25 miljoniem iedzīvotāju aptuveni pusei vairākās pilsētās jāievēro stingrs karantīnas režīms.

Covid-19 izplatīšanās visvairāk skārusi Jaundienvidvelsas štatu ar tā galvaspilsētu Sidneju. Diennakts laikā reģistrēti vēl 163 saslimšanas gadījumi, tas ir augstākais rādītājs kopš uzliesmojuma sākuma jūnija vidū.

Sidnejā karantīnas režīms ir spēkā jau mēnesi, tomēr jaunu inficēšanās gadījumu skaits turpina pieaugt. Cilvēku neapmierinātība pieaugusi ne tikai ierobežojumu dēļ, bet arī tādēļ, ka valdība nespēj nodrošināt vakcīnas.

Pašlaik vakcinācijas kampaņa Austrālijā ir viena no kūtrākajām pasaules attīstīto valstu vidū. Pilnībā vakcinēti pret Covid-19 ir tikai 11% iedzīvotāju.

Negrib potēties ar "AstraZeneca"

Lai arī Austrālijai ir lieli "AstraZeneca" vakcīnu krājumi, daudzi bažījas par ļoti retiem asins trombu veidošanās gadījumiem, un pieprasa "Pfizer" poti.

“Visiem jauniešiem Sidnejā gribu skaidri teikt, ka "AstraZeneca" ir ļoti droša un efektīva vakcīna, un tas ir labākais veids, kā palīdzēt Sidnejai izkļūt no šīs krīzes," norāda Austrālijas Medicīnas asociācijas prezidents Omārs Horšids.

"Mums ir tādi "AstraZeneca" krājumi, kādu "Pfizer" vakcīnai gluži vienkārši nav. Un "AstraZeneca" lietošana patiešām ir vienīgais veids, kā mēs varam strauji mainīt [vakcinēšanās rādītājus] Sidnejā, lai Sidnejai būtu cerība ātrāk iziet no karantīnas.”

Veselības ministrs Breds Hazards sacīja, ka galvenā problēma valstī joprojām ir vīrusa izplatība ģimenēs un cilvēki, kas inficējas veikalos un darbavietās.

Iesaistās sadursmēs ar policiju

Sestdien sociālajos medijos tika izsludinātas protesta akcijas, ko paši rīkotāji dēvēja par “brīvības demonstrācijām”. Protesta akcijas notika vairākās Austrālijas pilsētās, tomēr lielākās tās bija Sidnejā un Melburnā.

Demonstranti, neievērojot noteikumus par masku valkāšanu un nebūtiskiem ceļojumiem, pulcējās protesta akcijās dienu pēc varasiestāžu paziņojuma, ka ierobežojumi varētu palikt spēkā līdz oktobrim.

Bloķējot ielas, pie Sidnejas domes pulcējās vairāki tūkstoši cilvēku. Kareivīgāk noskaņotie protestētāji ar akmeņiem un puķu podiem apmētāja jātnieku policijas likumsargus.

Protestu uzraudzīja vairāki simti policistu, bet virs cilvēku galvām riņķoja helikopteri. Pēc vairāku stundu ilgušās akcijas tika izrakstīti teju 100 sodi un arestēti vairāk nekā 50 cilvēki.

"Pārgalvīgo idiotu pūlis"

Austrālijas parlamenta deputāts Stīvens Džonss, kurš parlamentā ievēlēts no Sidnejas, protestētājus nosodīja, dēvējot viņus par “savtīgiem, pārgalvīgiem idiotiem”.

Džonss piebilda, ka karantīnas režīmā nevēlas atrasties neviens, taču šāda rīcība ir tieši tas, kas to paildzinās.

“Mums jāturpina cīnīties, mums jāturpina atbalstīt vienam otru. Šeit nav vieglu risinājumu, mums nav sudraba lodes, tāpat kā nebija pagājušajā gadā, kad Viktorijas štats piedzīvoja ilgstošu karantīnu. Vīruss tiek pieveikts, tikai to nomācot. Un vēju burās šai cīņai dod vakcinēšanās," uzsver Austrālijas premjerministrs Skots Morisons.

Situāciju Sidnejā komentēja arī štata policijas ministrs Deivids Eliots.

“Mēs šodien neredzējām 50 000 lielu strādnieku vai santehniķu pūli… Tie bija cilvēki, kas nesaprot, kā šie veselības drošības ierobežojumi palīdzēs mums izkļūt no krīzes. Es ceru, ka mēs spēsim šos cilvēkus saukt pie atbildības, un ceru, ka, pateicoties policijas darbam, būs notiesājoši spriedumi.

Mēs šodien redzējām 3500 ļoti savtīgus cilvēkus, kuri domāja, ka likums uz viņiem neattiecas. Man nav šaubu, ka vismaz viens no šiem cilvēkiem bija inficējies ar Covid-19.”

Dažādās protesta akcijās cilvēki sestdien pulcējās arī Brisbenas un Melburnas ielās. Melburnā protestētāji pēc sapulces pie štata parlamenta, kur tika dedzināti arī ugunskuri, devās gājienā pa pilsētas ielām. Policija vēsta, ka Melburnā arestēti seši cilvēki.

Jaunzēlande izbeidz "ceļošanas burbuli" ar Austrāliju

Ņemot vērā situāciju Austrālijā, Jaunzēlande piektdien paziņoja par “ceļošanas burbuļa” izbeigšanu ar savu kaimiņvalsti.

“Pēc mūsu veselības aizsardzības amatpersonu domām, delta variants tagad ir lielāks risks nekā tas bija, kad atvērām brīvas ceļošanas iespējas ar Austrāliju. Valdības pienākums ir pasargāt jaunzēlandiešus no Covid-19," uzsver Jaunzēlandes premjere Džasinda Ārderna.

"Mēs turpinām uzskatīt, ka spēcīgākā reakcija veselības aizsardzībai ir arī spēcīgākā reakcija ekonomikas aizsardzībai . Šī pieeja mums līdz šim ir labi kalpojusi. Tāpat mūsu gatavība pielāgoties. Covid ir mainījies, un tas jādara arī mums.”

Tā sauktais "ceļošanas burbulis" starp Austrāliju un Jaunzēlandi sāka darboties aprīlī, ļaujot abu valstu pilsoņiem ceļot starp tām bez nepieciešamības doties karantīnā. Arī Jaunzēlandē līdzīgi vakcinēšanās rādītāji kā Austrālijā, taču tā pagaidām izvairījusies jauna Covid  uzliesmojuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti